Dziś na naszą wycieczkę w poszukiwaniu ciekawej architektury udajemy się troszeczkę dalej niż zwykle, bo aż do Chapel Hill w USA. To tu stanęła ogromna (730m2) rezydencja Baboolal zaprojektowana specjalnie dla czteroosobowej rodziny. Głównym założeniem przy jego tworzeniu było połączenie wnętrza domu z przestrzenią ogrodu w czym z pewnością pomogły duże przeszklenia. Tu czas na ciekawostkę. W projekcie użyto okien i drzwi tarasowych polskiej firmy AWILUX, leszczyńskiego producenta stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium. 

Podstawową koncepcją dla architektów rezydencji Baboolal była japońska zasada „shakkei”, czyli zapożyczony krajobraz. Dom jest nietypowo usytuowany. Główne wejście znajduje się bowiem od strony południowej, natomiast północna strona posesji sąsiaduje z trawiastą łąką... sąsiada. Ta strona jest dominującym widokiem, można więc pokusić się o stwierdzenie, że widok jest „pożyczony”. Projektantom udało się stworzyć budynek, który jest idealnie wkomponowany w to naturalne otoczenie. Również elementy wykończenia domu zainspirowała przyroda. Mamy tu drewno, kamienień i stal.

Jak jest w środku? Jedna część domu, do której należy salon, kuchnia, jadalnia i taras, jest całkowicie otwarta. Skrzydło prywatne zostało zaprojektowane z myślą o wydzieleniu stref dla rodziców i dzieci w taki sposób, by każdy mógł czuć się nieskrępowanie i móc realizować swoje cele.