Dziś zapraszamy Was na wirtualną wyprawę przyrodniczo-architektoniczną. Cel? Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w widłach Dunajca i Popradu tuż przy Starym Sączu. Konstrukcję - punkt obserwacyjny zaprojektowała pracownia 55Architekci z Limanowej (zespół w składzie Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, współpraca Magdalena Caban).

Cechą charakterystyczną tej wyjątkowej przestrzeni (oddanej do użytkowania w 2018 roku) jest kameralny, nieinwazyjny charakter. Przebieg kładki zachodzący na tereny podmokłe i wodę zamieszkane przez bobry oraz brak balustrad wymuszają uważność odwiedzających i w efekcie skutkują czujną obserwacją otoczenia. Zaprojektowana trasa pozwala na sekwencyjne zapoznawanie się z przyrodniczym fenomenem Bobrowiska. Oprócz kładek wybudowano też czatownie. Obie z nich są umiejscowione i zorientowane na uprzednio podpatrzone miejsca szczególnie lubiane przez dzikich mieszkańców: bobry i łabędzie. Czatownie pozwalają się skryć małym i dużym pasjonatom dzikiej przyrody przed obserwowanymi gatunkami, dają schronienie także w czasie niepogody.

Główny budulec? Surowe drewno. Lokalny materiał użyty do budowy nie tylko integruje obiekt z otoczeniem, ale także wchodzi w interakcję z siłami przyrody. Idealne miejsce na podpatrywanie bogactwa fauny i flory w ich naturalnym środowisku. Obiekt jest ogólnodostępny, a wejście na jego teren bezpłatne.