Antropocen

"Antropocen" - nowa wystawa Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki już od dzisiaj w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Skąd nazwa wystawy? - Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające, nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu. Struktura tej ekspozycji opiera się na diagramie ekonomii obwarzanka – kompasu na XXI wiek. Wewnętrzną granicą obwarzanka wyznacza podstawa społeczna, czyli minimalne warunki godnego życia człowieka, zewnętrzną – pułap ekologiczny, czyli planetarne granice w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody. Pomiędzy tymi dwiema granicami może się znaleźć bezpieczna i sprawiedliwa przestrzeń dla ludzkości. I to w niej widzimy pole do działania architektury - czytamy w komunikacie prasowym na temat ekspozycji.

Wystawa w ZODIAKu

Zaprezentowane w pawilonie ZODIAK przykłady tworzą kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej i umożliwiają ich zrozumienie. Goście zobaczą współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. Kuratorami wystawy są dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ (kurator naukowy), Kacper Kępiński i Adrian Krężlik. Ekspozycję można oglądać do 27.11.2022. Wstęp jest bezpłatny.   

PS. Materiały wykorzystane do budowy wystawy zostały odzyskane z budowy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.