Liceum Ogólnokształcące nr III imienia Adama Mickiewicza we Wrocławiu w tym roku obchodzi 75-lecie swojego istnienia. to druga szkoła, która powstała na terenie miasta tuż po wojnie. Choć początkowo jej budynek znajdował się w innej części Wrocławia, to od ponad 60 lat zlokalizowana jest przy ulicy Składowej. Z okazji tegorocznego jubileuszu na ścianie budynku obok szkoły powstał mural z podobizną jej patrona. Projekt sfinansowały Dom Development oraz Dom Construction realizujące sąsiadującą z liceum inwestycję – Dom na Kurkowej. 

Pomysł na realizację muralu powstał kilka lat temu.- Wydawało nam się, że będzie to koncepcja, która zostanie tylko w sferze marzeń, ale nadchodzący jubileusz stał się pretekstem do jej realizacji. Dzięki wsparciu firm Dom Development i Dom Construction oraz zgodzie kierownictwa stacji sanitarno-epidemiologicznej na wykorzystanie ściany będącej fasadą ich budynku, „Trójkowy” MURAL, który wydawał się być nierealnym marzeniem, staje się faktem – opowiada Tomasz Cygal, dyrektor wrocławskiej Trójki. 

Na 100 metrowym muralu zaprojektowanym przez Macieja Konopkę, absolwenta szkoły (klasa architektoniczna), widzimy Adama Mickiewicza na tle Wrocławia. Są też oczywiście dwa budynki, w których na przestrzeni lat mieściło się liceum. Do jego realizacji malunku użyto specjalistycznych farb pochłaniających smog. Co ciekawe jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość zanieczyszczonego powietrza co jedno drzewo.