Te książki sprawdzą się idealnie jako gwiazdkowe prezenty dla miłośników pięknych wnętrz, architektury i sztuki. Z niektórymi tytułami miałyśmy już szansę się zapoznać, inne przeglądałyśmy w redakcji na szybko, jeszcze inne same chętnie znalazłybyśmy pod własną choinką (najwyższy czas na list do Mikołaja!).

1.  Świat wnętrz ELLE Decoration, Małgorzata Szczepańska, cena regularna 119 zł, w aktualnej promocji 69,56 zł.

Elegancki album to 200 stron wypełnionych inspirującymi wnętrzami i ich historiami. - Oddaję w Wasze ręce album, w którym pokazujemy kilkanaście mieszkań, domów oraz apartamentów prezentowanych w ciągu 13 lat mojego kierowania ELLE Decoration - opisuje publikację nasza redaktor naczelna. Polecamy!

2. Nie opuszczam rąk, Rozmowa z Leonem Tarasewiczem, Małgorzata Czyńska, cena około 33 zł

Leon Tarasewicz w rozmowie z Małgorzatą Czyńską przede wszystkim o sztuce, ale także o fascynacji naturą, hodowli kur, czasach studenckich i białoruskiej tożsamości. Ważne pytania, ważne odpowiedzi.

3. Miniaturowe światy. Historia domków dla lalek, Piotr Oczko, 40 zł

Coś dla miłośników architektury, ale tej w miniaturowym wydaniu. "Domki dla lalek były zamawiane i wyposażane przez dorosłe kobiety, przez co stawały się swoistymi autobiografiami i ego-dokumentami dawnych epok." - czytamy w opisie książki. Brzmi interesująco.

4. Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie, Bożena Płonka-Syroka, Paulina Suchecka, 50 zł

Ach, gdyby wyjechać tak do wód! Katalog perełka towarzyszący wystawie prezentowanej w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Bogate ilustracje i zdjęcia.

5. Korean Lifestyle Book. Jak wprowadzić elementy K-culture do swojego domu i stylu życia, Abi Smith, 44,90 zł

Tę książkę umieszczamy na naszej liście zafascynowane kulturą Dalekiego Wschodu. Przepięknie ilustrowany i pełen praktycznych wskazówek Korean Lifestyle Book przedstawia najpopularniejsze trendy rodem z Korei.

6. Magritte, Marcel Paquet, 57 zł

René François Ghislain Magritte - to na twórczości belgijskiego surrealisty skupia się to zgrabne wydanie serii od Taschen. Uwaga: pozycja w języku angielskim.

7. Zapaść. Reportaże z mniejszych miast, Marek Szymaniak, około 30 zł

Przejmująca, wnikliwa i szczera opowieść o świecie mniejszych miast i miasteczek. W tel upadający przemysł, wyludnienie, problemy mieszkaniowe, problemy z transportem.

8. Jak to zbudować? Roma Agrawal, 44,90 zł

To już propozycja dla młodszych czytelników. Dowiedzą się z niej dlaczego Krzywa Wieża w Pizie się przekrzywiła i jak wyrabia się cegły. Oprócz tego młodzi czytelnicy poznają historie najbardziej wyjątkowych budowli na świecie. 

9. Opakowania, czyli perfumowanie śledzia, O grafice, reklamie i handlu w PRL-u, Katarzyna Jasiołek, cena promocyjna 42,20 zł

O prlowskich puszkach na landryny i chałwę, kartonikach na czekoladki, areozolach, butelkach i buteleczkach, a także o ich twórcach. Więcej już wkrótce w naszym podcascie Retrospekcja. 

10. Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Barbara Banaś, 90 zł

Monografia Jana i Eryki Drostów, znakomitych polskich projektantów szkła użytkowego II poł. XX wieku. Tej pozycji po prostu nie może zabraknąć w zbiorach kolekcjonerów i fanów ząbkowickiego szkła.