Jak uprawiać Cosmos atrosanguineus?

Poznajcie Cosmos atrosanguineus czyli Kosmos czekoladowy. Ten krwistoczerwony kwiatek świetnie sprawdzi się jako roślina rabatowa. Równie dobrze, można go uprawiać w donicach na balkonie czy tarasie. Największa zaleta? Pachnie czekoladą (najbardziej intensywnie pod koniec dnia)! Roślinka ma bulwiaste korzenie, rośnie w kępach, ładnie przyrasta (mniej więcej do 40 cm wysokości) i nie jest zbyt wymagająca. Lubi słońce, żyzną ziemię i regularne podlewanie. Czekoladowy aromat, który roztacza podczas kwitnienia cieszy nasze nosy, ale przyciąga również rozmaite zapylacze: pszczoły, trzmiele, motyle. Cen zachęca do zakupu. Za małą roślinkę zapłacimy około 10-12 zł. 

Na co uważać w uprawie Cosmos atrosanguineus?

Wady? Znaleźliśmy tylko dwie. Cosmos atrosanguineus nie jest odporny na silne mrozy. Jeśli więc temperatura spada mocno poniżej zera warto przykryć roślinkę osłoną, a najlepiej na jesieni wykopać bulwy i przechować je w dość chłodnym i suchym miejscu do kolejnego sezonu. Cosmos w donicach można wnieść za to do ogrodu zimowego, piwnicy, albo po prostu do mieszkania. Drugi minus? Roślina nie lubi wietrznych miejsc. Najlepiej jej na zacisznych stanowiskach.  

Inne kwiaty, które pachną jak czekolada

Okazuje się, że "czekoladowych" kwiatów jest więcej.  Pyszny aromat kakao wydzielają podobno także żółte Berlandiera lyrata, akebia pięciolistkowa oraz słonecznik wierzbolistny.