Słonecznik: charakterystyka rośliny

Słonecznik (Helianthus annuus) to okazały kwiat, który rozświetli każdy ogród i taras. Pochodzi z Ameryki Południowej oraz obszarów dzisiejszego Peru i Meksyku. Kwiat ten, podobnie jak irys lub jaśmin, jest rośliną poświęconą jednemu z bogów. Dawniej uważany był za symbol boga Słońca. Słonecznikami ozdabiano azteckie świątynie, a kapłanki nosiły wykonane z niego korony. Nazwa “słonecznik” jest więc nieprzypadkowa. Intensywnie żółte płatki swoim wyglądem przypominają promienie Słońca, a sama roślina, niezależnie od tego, jak zostanie ustawiona, wykręcać będzie się w stronę światła. 

Słonecznik może osiągać nawet do 3 metrów wysokości, a jego kwiat może mieć aż 60 cm średnicy. Najczęściej jednak do naszych ogrodów wybieramy mniej okazałe, dekoracyjne odmiany. Słonecznik ma mocną łodygę pokrytą delikatnymi włoskami, z której najczęściej wyrasta jeden kwiat. Większości osób słoneczniki kojarzą się od razu z intensywnie żółtymi płatkami, jednak mogą one być też pomarańczowe lub brązowoczerwone, a niekiedy nawet dwukolorowe. Wewnątrz kwiatostanu znajduje się brązowe serce, w którym, w przypadku odmian jadalnych, dojrzewają pestki, stanowiące popularny i zdrowy przysmak. Chętnie uprawiane są też odmiany ozdobne, których nasiona nie nadają się jednak do spożycia.

Kiedy rosną słoneczniki? Słonecznik kwitnie od lipca do października. Jest nie tylko popularną i niewymagającą rośliną ozdobną. Niezwykle często jest też hodowany ze względu na swoje tłuste pestki, z których pozyskuje się olej słonecznikowy, i które same w sobie stanowią popularną przekąskę lub dodatek do dań i wypieków. Z jednego kwiatu można zebrać aż 1000 nasion. Zawierają one wiele witamin i minerałów oraz zdrowych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim:

aminokwasy, w tym metioninę, 

27% białka, 

36% kwasów tłuszczowych z wysokim udziałem (92%) kwasów nienasyconych,

magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, potas, kobalt, jod, mangan, chlor, selen,

witaminy D, E, F, A, K i grupy B.

Kiedy i jak sadzić słoneczniki?

Kiedy sadzić słonecznik do gruntu? Najlepiej jest zrobić to w połowie kwietnia lub w maju. Postaraj się od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Jest to niezwykle ważne, ponieważ słoneczniki źle znoszą przesadzanie. Większość odmian jest dość wysoka, dlatego dobrze sprawdzą się jako najwyższe piętro na rabatach i pięknie skomponują się z liliowcami.

Jak sadzić słoneczniki w doniczce? Nie różni się to znacznie od sadzenia słoneczników w gruncie, koniecznie należy jednak pamiętać o jednej zasadzie. To okazałe rośliny, które mają bardzo rozbudowaną bryłę korzeniową, dlatego należy wybrać donicę o jak największej średnicy. Zalecenia dotyczące gleby, stanowiska i terminu wysiewania, pozostają zaś takie same, jak w przypadku odmian uprawianych w gruncie.

Słonecznik bulwiasty, czyli inaczej topinambur, jest pewną szczególną odmianą tej rośliny. Jej korzenie są jadalne i stanowią niezwykle zdrowy dodatek do diety oraz polecane są osobom zmagającym się z cukrzycą. Jest ekspansywną rośliną, która szybko się rozrasta i nie wymaga zbyt wiele uwagi, jest odporny zarówno na mróz, jak i suszę. Ma wymagania podobne do ziemniaków dlatego, jeśli chcesz spróbować swoich sił w uprawie topinamburu, nie powinien nastręczyć Ci on zbyt wielu problemów.

Uprawa słoneczników

Słonecznik, co pewnie nikogo nie zdziwi, powinien otrzymać jak najlepiej nasłonecznione stanowisko. Dzięki działaniu promieni słonecznych pięknie się wybarwia oraz osiąga okazałe rozmiary. Dla okazów rosnących w doniczkach najlepszym miejscem będzie taras, parapet lub balkon. Gleba pod uprawę słoneczników powinna być żyzna, przepuszczalna i stale wilgotna. Źle przyjmują się w ziemi suchej, jałowej lub zbyt ciężkiej. 

Należy również wziąć pod uwagę, że słoneczniki uprawiane w celach użytkowych i te sadzone w gruncie są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, niż odmiany ozdobne, zwłaszcza te posadzone w donicy. Wymagają one regularnego doglądania i nawożenia. Mimo to nie powinny sprawić zbyt wielu problemów w uprawie. 

Jak pielęgnować słoneczniki?

Słonecznik powinien być regularnie podlewany. Okazy uprawiane w donicach należy nawadniać nawet codziennie. Jest to kwiat, który najlepiej czuje się w pełnym Słońcu, dlatego powinniśmy uważnie obserwować stan gleby, zwłaszcza w czasie najcieplejszych dni w roku.

Czym nawozić słoneczniki? Najlepiej sprawdzi się dla nich nawóz wieloskładnikowy. Ze względu na swój rozbudowany system korzeniowy, słoneczniki niezwykle szybko wyjaławiają glebę. By zapewnić im wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, powinniśmy nawozić je nawet co 10 dni. 

Słoneczniki nie są zbyt często atakowane przez szkodniki, są jednak podatne na choroby grzybicze. Szczególnie łatwo zapadają na rdzę i zgniliznę trądzikową. Obserwuj uważnie swoje rośliny, a gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki choroby, natychmiast podejmij leczenie. Aby zapobiegać rozwojowi chorób wywoływanych przez grzyby, unikaj zbyt obfitego podlewania i spryskiwania roślin wodą.

Słonecznik: znaczenie kwiatów

Słonecznik to piękny i okazały kwiat, który doskonale nadaje się bukietów - po ścięciu bardzo długo zachowuje świeży wygląd. Zanim jednak wręczysz słonecznik bliskiej osobie, koniecznie sprawdź, jaki przekaz niesie on ze sobą, może być on bowiem nieco problematyczny. W znaczeniu tej rośliny kryje się pewien dualizm. Z jednej strony oznacza on szczęście, radość i ciepło - w końcu jest on kwiatem, który wizualnie przypomina tarczę Słońca. Z drugiej jednak strony może on symbolizować dumę, niewdzięczność i pychę. Jeśli nie chcesz być źle zrozumiany, nie powinieneś wręczać słoneczników po niedawnej kłótni lub konflikcie. Bukiet ze słoneczników jest też doskonałym pomysłem na prezent dla wszystkich osób, które obchodzą urodziny w czasie lata.