Stokrotka afrykańska: charakterystyka

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) to egzotyczna roślina, która pochodzi z Afryki Południowej, a potocznie bywa określana jako stokrotka alpejska. Jej łacińską nazwę przetłumaczyć można jako “twarde nasienie”. Pochodzi ona od słowa osteo, które oznacza kość i jest nawiązaniem do wyjątkowo twardych nasion stokrotki. W jej naturalnym środowisku wyróżniono aż 70 różnych odmian, z których w Europie największą popularnością cieszą się:

stokrotka afrykańska White spoon - białe płatki zwinięte są w ruloniki zakończone kształtem kielicha;
stokrotka afrykańska Symphony orange - odmiana o pomarańczowych kwiatach;
stokrotka afrykańska Sunadora-Acaulco - dwukolorowe żółto-białe kwiaty;
stokrotka afrykańska Springstar Big Yellow - odmiana o żółtych kwiatach;
stokrotka afrykańska Summertime lavender - wyjątkowa urocza odmiana o liliowych płatkach.


Stokrotka afrykańska jest bardzo często mylona z margaretką. Ma piękne rozłożyste kwiaty, których średnica osiąga aż 10 cm. To roślina o wzniesionym pokroju, która dorasta do 25 - 35 cm. Płatki są długie i mają ostry kształt. Wyglądają nieco, jakby układały się w koszyczek, w którym znajduje się kontrastujący środek. Mogą przybierać najróżniejsze barwy, z których największą popularnością cieszą się odmiany białe, różowe, fioletowe i żółte. 

Stokrotka afrykańska to niezwykle efektowna i niewymagająca roślina, która będzie cieszyć nasze oko od maja do października. W swoim naturalnym środowisku jest ona wieloletnią byliną, jednak w naszym klimacie często traktuje się ją  jako roślinę jednoroczną. Przy niewielkim nakładzie pracy można jednak pomóc jej przetrwać zimę. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio o nią zadbamy. 

Uprawa stokrotki afrykańskiej

Stokrotka afrykańska może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w donicy. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, powinniśmy sięgnąć po ziemię do roślin doniczkowych, taką samą jak do petunii i wymieszać ją z ciężkim piaskiem w proporcji 3:1. Jeżeli mamy możliwość przygotować jej takie podłoże również na rabacie, warto zadać sobie ten trud, jednak nie jest to wymagająca roślina i powinna przyjąć się na każdym rodzaju gleby. 

Stokrotka afrykańska lubi Słońce. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najczęściej zaleca się dla nich wystawę południową lub zachodnią, dzięki czemu będzie mogła wypuścić bujne pąki. Pamiętaj, że podczas deszczu lub pochmurnej pogody stokrotki się zamykają - to naturalna reakcja, która nie stanowi powodu do obaw. Kwiatostan wróci do swojego pierwotnego stanu, gdy tylko znowu wzejdzie Słońce. 

Jak pielęgnować stokrotkę afrykańską?

Stokrotka afrykańska w ogrodzie nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi susze. Jednak okazy hodowane w donicach powinny być podlewane codziennie, a w czasie upalnego lata nawet dwa razy dziennie. Koniecznie upewnij się, że na dnie pojemnika znajdują się otwory, które pozwolą spłynąć nadmiarowi wody. W przeciwnym razie stokrotce mogą grozić choroby grzybicze, zwłaszcza mączniak rzekomy.

Nawożenie stokrotki afrykańskiej powinno odbywać się raz w tygodniu. Najczęściej poleca się dla niej nawóz wieloskładnikowy, który mieszamy z ziemią w proporcjach wskazanych przez producenta na opakowaniu. Powinniśmy zaprzestać stosowania go w połowie sierpnia, by nie pobudzić rośliny do wzrostu przed okresem zimowania. Poza tymi dwoma zabiegami stokrotka afrykańska nie wymaga zbyt wiele uwagi, jednak dzięki nim będziemy w stanie dobrze przygotować ją na okres spoczynku.

Zimowanie stokrotki afrykańskiej

Zimowanie stokrotki afrykańskiej może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym i nieco łatwiejszym jest przeniesienie doniczki do pomieszczenia o temperaturze nieprzekraczającej 10 st.C. Gałązki należy skrócić wtedy do około 10 lub 15 cm. W czasie zimy musimy pilnować, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne. Około lutego roślinę należy przesadzić do nowej nieco większej doniczki i dosypać świeżej ziemi. Wtedy też powinniśmy przenieść stokrotkę do cieplejszego pomieszczenia (około 15 st. C.). W maju rozpoczynamy hartowanie, czyli stopniowo przyzwyczajamy roślinę do cieplejszej temperatury. Na stałe do gruntu możemy przesadzić ją w drugiej połowie maja. Tam też powinna pozostać przez resztę sezonu wegetacyjnego.

Stokrotka afrykańska może być też zimowania w sposób, który jednocześnie pozwoli nam uzyskać nowe sadzonki. Możemy je pozyskać podobnie jak w przypadku kampanuli. Na przełomie września ją października przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia (około 10 st. C) i pozostawiamy tam na dwa tygodnie. Po tym czasie pobieramy sadzonki wierzchołkowe, które następnie umieszczamy w torfie zmieszanym z piaskiem i przenosimy w cieplejsze miejsce (do 20 st. C). Tak przygotowane sadzonki należy regularnie zraszać letnią wodą. Powinny ukorzenić się po około miesiącu. Wtedy stawiamy je na słonecznym balkonie i pilnujemy wilgotności podłoża. Do gruntu możemy przesadzić je w drugiej połowie maja, gdy miną ostatnie nocne przymrozki.

Stokrotka: symbolika

Stokrotka afrykańska, podobnie jak jej skromniejsza kuzynka porastająca europejskie łąki jest zwiastunami wiosny, co sprawia, że kojarzymy je z nowym początkiem, świeżością i młodością. Tak jak astry, będą one doskonałym prezentem z okazji rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Stanowią częstą ozdobę podczas ślubów, a wiele panien młodych marzy o wianku z afrykańskich stokrotek. Mimo to nie są to dobre kwiaty do bukietów, ponieważ po ścięciu nie utrzymują się dłużej niż 12 godzin. Jeśli więc planujesz użyć ich w charakterze ozdób w czasie swojego wielkiego dnia, koniecznie upewnij się, że zostały one zerwane tuż przed uroczystością, a do jej momentu najlepiej przechowuj wianek lub bukiet w lodówce.