RM58

RM58 to fotel ikona. Siedzisko zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku przywodzi na myśl organiczne rzeźby Henry’ego Moore’a. Fotel nie wszedł do masowej produkcji (ani w ówczesnej Polsce, ani we Francji, gdzie projektem był żywo zainteresowany sam Le Corbusier). W ostatnim czasie pomysł designera nowe życie dostał pod marką Vzór. RM58 to projekt bardzo znany, ale przecież nie jedyny w bogatym dorobku Modzelewskiego. Już niedługo o życiu i twórczości projektanta opowie wyjątkowa wystawa.

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”

W 110. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci organizatorzy Łódź Design Festival, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi zainicjowali Rok Romana Modzelewskiego 2022. W ramach obchodów tego roku przygotowano ekspozycję „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Urodzony w Łoździejach (obecnie na terenie Litwy) projektant, absolwent warszawskiej ASP przez lata związany był z Łodzią, gdzie zmarł w 1997 roku. Wystarczy wspomnieć, że był jednym z założycieli łódzkiej ASP. 

Ekspozycja w Muzeum Miasta Łodzi 

Malarz, rzeźbiarz, projektant, czterokrotny rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - tak w skrócie można podsumować sylwetkę Modzelewskiego. Projektant był również pasjonatem żeglarstwa, co także przełożyło się na jego pracę (jachty Biały, Amulet i Talizman). Na łódzkiej wystawie będzie można poznać bliżej Romana Modzelewskiego i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. Uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginały RM56, RM57 i RM58. Całość ekspozycji zostanie zestawiona z tekstami wystawowymi, reprintami dokumentów, fragmentami tekstów napisanych przez współpracowników Modzelewskiego, artystów i historyków sztuki oraz grafiką wystawową z fotografiami z epoki, a także architekturą scenografii wystawowej, wykonaną na potrzeby wystawy - czytamy w komunikacie prasowym.

O Modzelewskim w Muzeum Miasta Łodzi

Wernisaż wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” odbędzie się w drugi dzień Łódź Design Festival - 13 maja o godz. 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 maja do 31 grudnia 2022 roku w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15, Łódź). Kuratorem wystawy jest Adam Klimczak we współpracy z Moniką Kowalczyk. Polecamy!