Skąpana w ciszy i spokoju, malowana na płótnie rzeczywistość. Jego obrazy zachwycały doskonałym wyczuciem smaku, znajomością ludzkiej psychiki. Wyżej od modnej abstrakcji cenił tylko malarstwo realistyczne. Co jeszcze warto wiedzieć o Edwardzie Hopperze, malarzu poszukującym?

Edward Hopper - twórca realistycznych kompozycji

Urodzony w 1882 roku Edward Hopper dzieciństwo spędził w pobliżu rzeki Hudson. Namawiany przez rodzinę ukończył kursy rysunkowe. Już wtedy inspirowały go wewnętrzne przeżycia. Kochał światłocień. Zanim stał się jednym z najbardziej cenionych współczesnych malarzy, zafascynowała go reklama. Pierwsze kroki w świecie artystycznej bohemy Hopper stawiał w jednej z agencji reklamowych. Bycie ilustratorem może nie było satysfakcjonującym zajęciem, jednak tego typu praca stanowiła dobre źródło utrzymania.

Edward Hopper – ulubiona tematyka obrazów

Zanim na poważnie zajął się tworzeniem płócien, artysta zwiedził kilka europejskich stolic. Spodobał mu się Londyn, Berlin, Bruksela i Amsterdam. Na dłużej mężczyzna zatrzymał się w Paryżu. Kiedy wrócił do Nowego Jorku zaczął portretować ludzi. „Nie maluję smutku ani samotności”, podkreślał w rozmowach z dziennikarzami. Hopper traktował sztukę jako studium światła i cienia. Uwielbiał miejskie krajobrazy. Według niego samotni modele najlepiej prezentowali się w pustych domach, barach, restauracjach i stacjach benzynowych. Ulice, tory kolejowe i pracownicze hotele to kolejne miejsca, w których inspiracji szukał często malarz.

Edward Hopper -  malarz poszukujący

Artysta penetrował wyludnione, odosobnione miejsca. W wielu wnętrzach umieszczał kobiety. Do obrazów często pozowała mu żona, Josephine Nivison. Na twarzach przeciętnych mieszkańców Nowego Jorku, których malował, często gościł smutek, dojmujące poczucie osamotnienia, melancholii. Edward Hopper z doskonałym wyczuciem czasu oddawał emocje i uczucia swoich modeli. Stale poszukiwał odpowiedniej formy wyrazu, dbał, by stonowane odcienie szarości, bieli i błękitu nie przysłaniały znaczenia obrazów.

Psychologiczne portrety Edwarda Hoppera

Edward Hopper stworzył wiele kultowych obrazów, jednak największą popularnością cieszyły się jego portrety. Artysta dbał, by poruszały widza w każdym wieku. Zamyśleni, nieobecni duchem modele zwykle byli zwykłymi ludźmi. Jego dzieła są wciąż aktualne, zadziwiają prostotą i przyziemnymi tematami. Najważniejsze prace malarza to: "Nocne marki", "Automat", "Chop Suey" i "Morning sun". 

Złota era Edwarda Hoppera

W latach 20. coraz bardziej zaczęto interesować się abstrakcją ekspresyjną i fotografią. Malarstwo realistyczne przestało interesować kolekcjonerów. Wydawałoby się, że czasy, w których melancholijne wizerunki Edwarda Hoppera cieszyły się uznaniem zostały raz na zawsze zapomniane. Nic bardziej mylnego! Artystę zapraszano na samodzielne wystawy. Obrazom przypominającym zatrzymane w ruchu kadry filmowe nie przeszkodził nawet wielki kryzys. Harmonijne i dające poczucie bezpieczeństwa dzieła dla wielu twórców stały się ikonicznymi kompozycjami.