Wyszukane i bardzo eleganckie. Te dwa słowa najlepiej oddają charakter przedmiotów stworzonych przez wpływową, niezależną i nieustępliwie dążącą do celu projektantkę. Kiedy na swojej drodze spotkała jednego z najlepszych krawców świata, jej kariera nabrała tempa. Kim była urodzona w 1922 roku we Włoszech Gabriela Crespi i dlaczego mawia się o niej, że jest projektantką, która zachwyciła samego Diora? 

Gabriella Crespi - miłośniczka dobrego wzornictwa

Sztuka pociągała ją od zawsze. Bardziej od wysokiej jakości biżuterii wykonywanej przez matkę wolała wymyślać unikatowe, funkcjonalne i bardzo komfortowe meble. Delikatne i kobiece puzderka na drobiazgi to kolejny projekt, który przykuł zainteresowane spojrzenia. W obu dziedzinach designerka osiągnęła prawdziwe mistrzostwo. Zanim stała się gwiazdą studiowała sztukę na mediolańskiej ASP. Kursy z architektury na tamtejszej politechnice pozwoliły jej lepiej opanować rysunek. Wielu wykładowców patrzyło na nią z powątpiewaniem. Widok kobiety szkicującej bryły budynków był dla nich szokujący. - Byłam zakochana w Le Corbusierze i Franku Lloydzie Wrightcie - miała kiedyś wyznać.

Gabriella Crespi - dama w kapeluszu

Większość wolnego czasu projektantka spędzała pochylona nad notatnikiem. Interesowało ją wszystko: począwszy od polnych kwiatów, a skończywszy na projektach mebli, akcesoriów i pudełeczek. Te ostatnie, inspirowane XVII - wieczną sztuką stały się prawdziwymi hitami. W jej salonie nie brakowało też wysmakowanych naczyń, metalowych i drewnianych figurek zwierząt. Sama Crespi uwielbiała przechadzać się po sklepie, w długich sukniach i spódnicach, pasujących do nich kapeluszach nie sposób było pomylić ją z kimś innym. Nakrycia głowy pomagały walczyć z uporczywymi bólami głowy, które dokuczały jej całe życie.

Gabriella Crespi - ikona włoskiego designu

O nietuzinkowych, opływowych i bardzo kobiecych dodatkach usłyszał w końcu sam Christian Dior. Zaintrygowany projektant zamówił kilka rzeczy Crespi do swojego autorskiego, znajdującego się w centrum Paryża salonu. Sprzedały się niemal od ręki. Dzięki temu spotkaniu kariera artystki nabrała rozpędu. Z dnia na dzień stała się mistrzynią w swoim fachu. Jej pomysły budziły niekłamany zachwyt, wykonywane z najlepszej jakości materiałów przedmioty powstawały na zamówienie majętnych osób. Jakiś czas później Gabriella Crespi zaprezentowała światu nową kolekcję Plumri. Wtedy stała się prawdziwą gwiazdą. Na równi ze lśniącym, doskonale oszlifowanym mosiądzem projektantka ceniła drewno i bambus. Była jedną z pierwszych osób, które w jasnych surowcach dostrzegły ogromny potencjał.

Gabriella Crespi - artystka, która zrezygnowała ze sławy

Jakiś czas później designerka podała sensacyjną wiadomość. Rezygnacja z prowadzenia dochodowego biznesu i ucieczka w Himalaje zaskoczyła wiele osób z jej najbliższego życia. Ostatnie lata życia projektantka spędziła wśród akolitów Sri Munirajiego. Chociaż często bywała we Włoszech, gdzie odwiedzała rodzinę, nigdy nie wróciła do kultowego niegdyś atelier. Kiedy w 2017 roku zmarła w wieku 95 lat, włoskie media ogłosiły kres pewnej epoki.