Ricardo Bofill Leví zmarł 14 stycznia 2022 w Barcelonie. Hiszpański architekt miał 82 lata. Wiadomość o jego śmierci podała pracownia Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA). Przyczyną śmierci był covid 19. Zarządzaniem pracownią i projektami będącymi obecnie w toku zajmą się synowie architekta (Ricardo Emilio rocznik 1965 i Pablo urodzony w 1980 roku).

Ricardo Bofill - bio architekta

Ojciec Bofilla był również architektem. Urodzony w 1939 roku Ricardo z domu wyniósł lewicujące poglądy. To podobno przez nie musiał zrezygnować ze studiów na The Architectural School w Barcelonie. Studia skończył więc na Haute École d'art et de design w Genewie. Pracownię Ricardo Bofill Taller de Arquitectura stworzył w 1963 roku. Pełne zakamarków i kolorów budowle stworzone przez RBTA weszły na stałe do kanonu postmodernistycznej architektury.

Ricardo Bofill najsłynniejsze budowle

Najsłynniejsze budowle, które wyszły spod ręki Ricardo Bofilla? Bez wątpienia apartamentowiec Walden 7 w Sant Just Desvern niedaleko Barcelony w Katalonii, kompleks La Muralla Roja w La Manzanera niedaleko Alicante, charakterystyczne apartamenty Xanadu w Calpe w Hiszpanii. Inne jego projekty, które robią sporo wrażenie to osiedle Les Espaces d'Abraxas w Noisy-Le-Grand pod Paryżem, Pa Soder Crescent w Sztokholmie, Terminal 1 i 2 na lotnisku w Barcelonie, czy Teatre Nacional de Catalunya także w stolicy Katalonii. Na uwagę zasługuje także La Fábrica będąca siedzibą firmy RBTA i jednocześnie domem rodziny Bofill. To dawna fabryka cementu, którą architekt przekształcił w funkcjonalne biuro i budynek mieszkalny.