LEV STERN. Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę. LEV STERN. Architektura czasu. Wrocław - Jerozolima to ekspozycja poświęcona twórczość Lva Sterna. Polsko-izraelski malarz, rzeźbiarz i architekt dorastał we Wrocławiu, potem studiował i pracował w Hajfie i Jerozolimie. 

- Wielowymiarowa, bogata w znaczenia i konteksty twórczość Lva Sterna to nieustający powrót do ważnych dla niego miejsc i związanych z nimi wspomnień. Pejzaż zrujnowanego przez wojnę Wrocławia, codzienna droga do szkoły i chłopięce zabawy wśród stosów gruzów, oślepiające słońce i jasny kamień Jerozolimy to wątki i obrazy, które wywarły trwały wpływ na całą sztukę artysty - czytamy w informacji prasowej.

Kuratorzy zestawili dzieła Lva Sterna z różnych obszarów sztuki, powstałe na przestrzeni kilku dekad. Pokazuje to dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie pokazuje więc wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, osobistym doświadczeniem a wielką historią. Wystawę można oglądać od 17 listopada do 26 lutego 2023. 

Lev Stern - krótkie bio

Lev Stern urodził się w 1945 roku w rodzinie polskich Żydów w mieście Jenakijewe na terenie dzisiejszej Ukrainy. Do Wrocławia Sternowie przybyli w 1948 roku. Tu zamieszkali w kamienicy przy Szczytnickiej. W 1959 roku rodzina wyemigrowała do Izraela. W Hajfie Lev Stern kończy studia na Wydziale Architektury i Planowania Miast w TECHNION Israel Institute of Technology. W Jerozolimie otwiera swoją pracownię architektoniczną. Projektuje budynki mieszkalne, synagogę Ramot Zion, rezydencję Ogrody Króla Dawida. Wyraża się też przez malarstwo i rzeźbę. W 1983 roku Lev Stern definitywnie zamyka działalność biura projektowego i przeprowadza się do Paryża. Cztery lata później – po niemal trzech dekadach nieobecności – wraca do Wrocławia. Od 2011 roku mieszka i pracuje w stolicy Dolnego Śląska.