Powstał dla rodziny z dwójką dzieci, a zaprojektowała go pracownia mode:lina - zaglądamy do ciekawego domu pod Poznaniem.

Domownicy chcieli mieszkać niezależnie – stąd pomysł na podzielenia domu o powierzchni 290 m2 na dwie części. Oddzielne strefy na piętrze pozwalają dorosłym cieszyć się spokojem, a dzieciom szaleć do woli we „własnym domku”.

Ale ciekawa bryła, która powstała, jest nie tylko wynikiem realizacji wspomnianego podziału; jest także współczesnym nawiązaniem do tradycyjnych domów ze spadzistym dachem .
Architekci z pracowni mode:lina przyznają, że mieli ogromne szczęście, bo inwestor był bardzo świadomy swoich oczekiwań i obdarzył architektów bardzo dużym zaufaniem. Jedynymi ograniczeniami było to, co i tak zazwyczaj jest ograniczeniem i wyzwaniem: przepisy, budżet oraz cel, aby wszystkie funkcje i przestrzenie logicznie połączyć w spójną całość. Udało się zrealizować ciekawą i mądrą wizję, a cały projekt jest bardzo spójny i elegancki - nie odżegnuje się od tradycji, ale i spogląda w przyszłość. Monochromatyczna kolorystyka zewnętrznej powłoki budynku zamyka się w chłodnej palecie od bieli przez szarość aż po czerń. Wnętrze jest jasne, nowoczesne, a jednocześnie przytulne. Różne funkcje domu przenikają się między sobą, a zewnętrzna oprawa domu - bujna zieleń pięknie wnika do domu przez duże okna. W tym domu odczuwa się bliskość natury, a wrażenie jej bliskości  dodatkowo potęguje fakt, że ogród sąsiaduje z lasem.

Kilka słów o pracowni mode:lina 
Paweł Garus i Jerzy Woźniak – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – założyli pracownię mode:lina w 2009 r. (byli wówczas studentami IV roku). Dziś mode:lina liczy sześć osób,
a projekty pracowni powstają nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Finlandii, Niemczech, Chinach czy Katarze. Mimo młodego wieku założycieli pracownia ma duży dorobek. Ostateczna forma ich projektów wynika zawsze z analizy zachowań, przyzwyczajeń i stylu życia klienta. Gdy projektują, myślą o użytkownikach, odbiorcach i tym, czego doświadczą w projektowanym przez nich miejscu. modelina-architekci.com

Zespół projektowy Fence House: 
mode:lina / Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin
fotografie domu: Marcin Ratajczak (www.pfmarcinratajczak.fott.pl)

GALERIA>>>>

Tekst: Ela Stasiak