Jury międzynarodowego konkursu A’ Design Award & Competition doceniło właśnie projekt rewitalizacji starej kuźni w Lesznie. Laureatem Silver A’Design Award 2021 w kategorii Dobry Design Przestrzenny – projektowanie wnętrz został architekt Jan Sikora, autor projektu apartamentu pokazowego znajdującego się w kuźni. Gratulujemy!

Wyróżnione wnętrze to dwupoziomowy apartament w zrewitalizowanym budynku kompleksu Lofty na Pompach w Lesznie. Styl? Oczywiście industrialny!  – Ten loft to było jedno z moich marzeń projektowych. Zawsze chciałem dostać w swoje ręce autentyczne i nienaruszone wnętrze przemysłowe, by móc zrobić z niego prawdziwy loft. I to się udało: z dużym szacunkiem zostawiłem to co piękne i dodałem do tego swój styl, trochę zaszalałem. Pracę nad tym projektem mogę podsumować jednym hasłem: easy is boring – mówi Jan Sikora.  

W aranżacji pierwsze skrzypce gra autentyczna ceglana konstrukcja i oryginalne żeliwne elementy pamiętające jeszcze czasy, kiedy funkcjonowała tu Fabryka Pomp, czyli początek XX wieku. Do nich autor projektu dobrał wyposażenie z materiałów, które doskonale komponują się ze starą tkanką budynku – dominują stal i drewno. Perełka? Kręcone schody na antresolę. Z tym nieco surowym otoczeniem kontrastują sofy z aksamitnym, musztardowym obiciem, łóżko z mięciutkim, tapicerowanym zagłówkiem i kryształowy żyrandol. Czuć tu szacunek do historii tego miejsca.