Prymulka: charakterystyka

Prymulka, znana również pod nazwą pierwiosnek, jest kwiatem, który naturalnie porasta tereny Europy i Azji w strefie umiarkowanej. Jak sama jego nazwa wskazuje, obok krokusów i przebiśniegów, jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Większość jego odmian zakwita już w marcu, są to przede wszystkim:

  • pierwiosnek bezłodygowy, 

  • pierwiosnek wyniosły,

  • pierwiosnek lekarski,

  • pierwiosnek gruziński, 

  • pierwiosnek omszony,

  • pierwiosnek łyszczak.

 

Z kolei na inne odmiany musimy czekać do lata. Później kwitnące prymulki to:

  • pierwiosnek Beesa, 

  • pierwiosnek japoński,

  • pierwiosnek kwiecisty,

  • pierwiosnek przyprószony.

 

Prymulka jest skromną i niewysoką rośliną, o drobnych kwiatach, których średnica nie przekracza kilku centymetrów. Ze względu na bogactwo odmian, których jest aż ponad 400, kwiatostany mogą występować w wielu różnych kolorach. Najczęściej możemy spotkać białe, różowe, fioletowe, żółte, czerwone i błękitne. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest jaskrawo żółty środek. Dużą popularnością cieszą się też okazy dwukolorowe. Uprawa i pielęgnacja prymulek nie jest zbyt skomplikowana, jednak może ona różnić się zależnie od odmiany. Z tego powodu, prymulki mogą zostać użyte do obsadzania różnych stanowisk, od ogrodów skalnych i rabat, poprzez miejsce pod ogrodzeniem w towarzystwie bluszczu, aż po oczka wodne, które porastają obok lilii.

 

Czy prymulki są wieloletnie? Niestety te piękne kwiaty są najczęściej traktowane jako rośliny jednoroczne, choć istnieje szansa, że przy odpowiednim wsparciu wykiełkują ponownie. Poniżej wyjaśniamy, jak powinnaś się z nimi obchodzić, by zabezpieczyć je przed chłodem. Pewne pocieszenie stanowi jednak ich długi okres kwitnienia. Najwcześniejsze odmiany wypuszczają pąki już w marcu, a najpóźniejsze kwitną aż do końca sezonu wegetacyjnego.

Pielęgnacja prymulki domowej i ogrodowej

Prymulki w większości preferują cieniste lub półcieniste stanowiska, a w pełnym Słońcu szybko obumierają. Dlatego dobrym pomysłem będzie zasadzenie ich pod większymi drzewami dającymi cień, na przykład jarzębiną. Odmiany, którym nie przeszkadzają jasne stanowiska to pierwiosnki gruzińskie, bezłodygowe i lekarskie. W pobliżu oczka wodnego doskonale odnajdą się pierwiosnek kwiecisty i japoński. Prymulki preferują też gleby żyzne, ciężkie i gliniaste z dużą zawartością próchnicy, choć niektóre z nich mogą lepiej czuć się na  wapiennym podłożu.

 

Prymulka domowa wymaga podobnej gleby jak okazy rosnące w ogrodzie, jednak jej uprawa różni się nieznacznie. Wybierając pierwiosnek w sklepie, warto zwrócić uwagę, aby kwiaty były w pełni rozwinięte, a na roślinie nie było śladów szarej pleśni. Pamiętaj też, że kwiat ten będzie kwitł dłużej w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie nieco niższa. Z tego samego powodu, stawianie ich na nasłonecznionym parapecie nie będzie dobrym pomysłem.

Jak podlewać prymulki?

Prymulka ogrodowa powinna być podlewana zgodnie z zaleceniami odnoszącymi się do jej odmiany. Uniwersalna zasada głosi jednak, że gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Pamiętaj też, że te kwiaty mogą potrzebować więcej wody w czasie suszy i upalnego lata. 

 

W przypadku prymulek doniczkowych i tych rosnących na balkonie sprawa ma się podobnie. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, jednak pamiętaj, że prymulki doniczkowe nie lubią nadmiaru wody. Po konewkę powinniśmy sięgać około dwóch razy w tygodniu, a wodę wlewać do podstawki.

Jak pielęgnować prymulki?

Pielęgnacja prymulek nie jest szczególnie skomplikowana. Poza regularnym, ale niezbyt obfitym nawadnianiem musimy pamiętać o wzbogaceniu gleby, na której rosną nawozami. Prymulki na balkonie lub w domu powinniśmy nawozić co dwa tygodnie z użyciem nawozu do roślin doniczkowych. Okazy rosnące w ogrodzie możemy zasilać nieco rzadziej za pomocą nawozu do roślin kwitnących. Jeżeli planujesz nawozić okazy rosnące w pobliżu oczek wodnych, koniecznie uważaj, by nawozy, zwłaszcza chemiczne, nie dostały się do wody.

 

Prymulki niezwykle często chorują z powodu szarej pleśni. Aby zapobiec jej rozwojowi, należy raz na jakiś czas opryskać rośliny środkiem antygrzybicznym. Innym utrapieniem mogą być przędziorki i mszyce, które niekiedy pojawiają się na roślinie na skutek przesuszenia. Aby uniknąć ataku szkodników prymulki, powinny być zraszane.

 

Choć większość hodowców uznaje prymulki, za rośliny jednoroczne, przy niewielkim nakładzie pracy możemy pomóc im przezimować. Jeśli zdecydowałeś się posadzić odmianę, która ma szansę przetrwać zimę, pamiętaj, aby późną jesienią usypać nad nimi kopczyk z liści. Dzikie pierwiosnki rosną pod drzewami, dlatego jest to sposób najbardziej zbliżony do ich naturalnych warunków. Jeśli nasze prymulki nie są mrozoodporne, innym sposobem na uratowanie ich, jest przesadzenie ich na czas zimy do doniczek i pozostawienie w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 st. C. Po ustaniu ostatnich przymrozków możemy przesadzić roślinę z powrotem do gruntu.

Prymulka: znaczenie kwiatów

Prymulka wysyła sygnał ‘nie bądź nieśmiała“. Podarowanie komuś tego kwiatu oznacza, że uważamy tę osobę za zamkniętą lub zachowawczą, podczas gdy bardzo chcielibyśmy poznać ją lepiej. W takim ośmielającym bukiecie będą przepięknie prezentować się w towarzystwie goździków lub stokrotek. Podarowanie prymulki po zerwaniu oznacza, że mimo rozstania zawsze kochaliśmy i wciąż kochamy tylko tę jedną osobę. 

 

Symbolika prymulki karmazynowej jest zaś nieco bardziej skomplikowana. Sugeruje ona, że skrywamy w swoim sercu tajemnicę, którą nie jesteśmy gotowi się podzielić i na razie wolimy zatrzymać ją dla siebie. Uważaj jednak, zanim zdecydujesz się podarować ją komuś bliskiemu, ponieważ karmazynowa prymulka nie zdradza jakiego rodzaju jest to tajemnica. Równie dobrze może chodzić o wyznanie miłości, jak i przyznanie się do winy.