Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad

Budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad w Warszawie budzi wiele emocji. Pisaliśmy Wam o jej starcie, pokazywaliśmy pierwsze wizualizacje według projektu pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku. W lipcu tego roku pojawiła się tradycyjna wiecha. W planach do końca tego roku stan surowy zamknięty. Wnętrze  muzeum też zaczyna nabierać kształtów. Dziś robimy małą wycieczkę na budowę i uchylamy Wam rąbka tajemnicy. 

Projekt Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku

Projekt Thomasa Phifera zainspirowała architektura modernistyczna, oparta na prostocie materiałów, ergonomii i misji budowania ram dla życia społecznego. Nowy budynek MSN będzie nawiązywał do sąsiadujących z nim domów towarowych: Warsa, Sawy i Juniora. Co już teraz, na etapie budowy rzuca się w oczy? Biały beton architektoniczny. Uzyskanie tak jasnego lica betonu wiązało się z wielomiesięcznymi testami nad doborem proporcji mieszanki kruszyw. Betonowe elementy odlewane są zaś ręcznie. Pracownicy konstruują formy, wylewają i odwibrowują beton, by idealnie rozłożył się w formach. Sprawdzany jest kolor, jakość i wytrzymałość poszczególnych elementów. - Sam projekt i budowa wymagają od całego zespołu realizującego inwestycję niezwykłej precyzji, cierpliwości i szczególnego zaangażowania. Inwestycja powstaje w wyjątkowo trudnym czasie – najpierw pandemii, a potem wojny w Ukrainie. Obie okoliczności istotnie wpływają na branżę budowlaną, stawiając nas przed licznymi wyzwaniami. Dokładamy jednak wszelkich starań, by Muzeum zyskało nowy dom w drugiej połowie 2023 roku, zgodnie z założeniem.– podkreśla Nicolas Dépret, Prezes Zarządu Warbud SA (generalny wykonawca).

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na nowych wizualizacjach   

Klatka schodowa z białego betonu

Na nas szczególne wrażenie wywarła klatka schodowa z białego betonu, a w szczególności schody oplatające przestrzeń niczym biała wstęga. Wokół wyrzeźbionej w betonie klatki na pierwszym i drugim piętrze przewidziano galerie główne. Doświetlą je rozproszonym świetliki rozmieszczone w dachu. Na tych poziomach znajdą się także panoramiczne okna wychodzące na Marszałkowską i plac Defilad. Parter budynku (z foyer wejściowym, audytorium, przestrzenią edukacyjno-wykładową, galerią ekspozycji czasowej, sklepem i kawiarnią) pokryje szkło. Dzięki temu biała fasada będzie wydawała się lekko unosić nad ziemią. Konstrukcja ma też dwie kondygnacje podziemne (tu znajdą się między innymi sala kinowa, pracownie konserwatorskie i pomieszczenia techniczne).

- To będzie kluczowy element Nowego Centrum Warszawy i jeden z najciekawszych punktów na mapie stolicy. Miejsce, które chętnie odwiedzać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwiedzający nasze miasto. Już teraz zapraszam do nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej! – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 

Pierwsi goście odwiedzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2024 roku.