Muzea i wystawy znowu dostępne dla zwiedzających - ta wiadomość z początku maja bardzo nas ucieszyła. Gdzie warto się wybrać? Podrzucamy Wam kolejną wystawową perełkę. To ekspozycja „The Graphic Language of Byoung-il Sun” w Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie. Składa się na nią 31 plakatów Byoung-il Suna, koreańskiego grafika (ur. 1958 r.). 

The Wind flower blooms in the wilderness of a Manchuria

Ze względu na popularność „Korean Wave”, a także poprzez inwestycje i ekspansję koreańskiego biznesu, w ostatnich latach gwałtownie rośnie w Polsce zainteresowanie językiem koreańskim i kulturą koreańską. Na fali tej popularności Centrum Kultury Koreańskiej przygotowało wyjątkową wystawę plakatu o tematyce używanego na półwyspie koreańskim alfabetu Hangeul. Autorem prezentowanych prac jest Byoung-il Sun. Plakaty tematycznie poruszają się wokół dwóch obszarów. Pierwszy „Hangeul staje się obrazem” skupia się na cechach Hangeul, wizualizując formę i znaczenie znaków koreańskiego pisma. Drugi temat odwołuje się do wyjątkowej estetyki koreańskiej i zbiera różnorodne, tradycyjne symbole graficzne oraz przedmioty pod wspólnym hasłem „Myślenie o koreańskości”

- Hangeul to system pisma, które powstało w oparciu o ułożenie ust podczas wymawiania głosek. Można powiedzieć, że jest to najbardziej kreatywny projekt w historii Korei. Hangeul został stworzony przez Króla Sejonga w 1443 roku, a jego dzieło „Hunminjeongeum”, w którym są zapisane zasady tworzenia Hangeul i sposób używania liter, jest Narodowym Skarbem Korei nr 70. Pragniemy szerzyć piękno alfabetu Hangeul w Polsce, która słynie z długiej tradycji sztuki plakatu i znakomitych twórców, docenianych na całym świecie. Mamy nadzieję, że poprzez naszą wystawę uda nam się zachęcić coraz więcej osób do zgłębienia kultury i języka koreańskiego – mówi Eun-young Kang, dyrektorka Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.

Wystawę można oglądać do 7 lipca 2021. Ze względu na covid-19 swoją wizytę w Centrum Kultury Koreańskiej należy wcześniej zgłosić. Prace można też obejrzeć online.