Nowa wystawa w MNK

Imponująca kolekcja dzieł Józefa Czapskiego (jednego z naszych ulubionych artystów) w Muzeum Narodowym w Krakowie liczy dwadzieścia siedem obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz piętnaście rysunków. W latach 2019–2022 MNK otrzymało w darze lub nabyło cztery obrazy olejne, rysunek tuszem oraz stół Czapskiego ze zbiorów Renaty i Marka Szypulskich i Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, a także akwaforty z kolekcji Barbary i Richarda Aeschlimannów. Te nowe nabytki można właśnie oglądać na wystawie „Czapski nabytki. Norwid w dziennikach” w Pawilonie Józefa Czapskiego. 

Czytaj także: Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych. Kordegarda zaprasza na wyjątkową wystawę

„Czapski nabytki. Norwid w dziennikach”

Marek Szypulski od 1973 roku mieszka we Francji. W latach 1986–1992 prowadził w Montluçon (Masyw Centralny) pracownię opraw i konserwacji książek „La Renaissance du Livre”. Od połowy lat 80. XX wieku Szypulski oprawiał książki z biblioteki Instytutu Literackiego, wydawcy „Kultury”. To poznał Józefa Czapskiego i na jego prośbę oprawił kilkanaście najbardziej zniszczonych dzienników artysty. Jako zapłatę za tę pracę sam otrzymał od dwa obrazy mistrza: Młodzieńcy na plaży w Dinard i Para. Potem Czapski podarował Polskiemu Funduszowi Humanitarnego kolejne dwa swoje obrazy: Snopki i Kwiaty (żółte tulipany). Służący przez lata artyście stół (zamalowany farbami i z podpisem Czapskiego) Szypulski podarował MNK. Możemy go oglądać w czytelni na parterze. 

Prace plastyczne Czapskiego ze zbiorów  Renaty i Marka Szypulskich oraz z Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego, przekazane Muzeum w 2020 i 2022 roku publicznie na wystawie pojawiły się teraz po raz pierwszy, w oryginalnych ramach. Na ekspozycji zobaczyć można też dzienniki Czapskiego związane z Cyprianem Kamilem Norwidem - jednym z najważniejszych duchowych przewodników Czapskiego. Wystawa potrwa do 18 czerwca 2023.