Przed Wami kolejna polska nominacja do nagrody Miesa van der Rohe 2022. Dziś prezentujemy gdańskie osiedle Riverview położone nad Motławą, blisko Wyspy Spichrzów. To projekt Szymona Wojciechowskiego z pracowni APA Wojciechowski Architekci (po konsultacji ze studiem ARC-ML Berlin).  

Kompleks składa się z siedmiu budynków o w większości ceglanej elewacji i z ciekawymi, spadzistymi dachami, połączonych wewnętrznym dziedzińcem. Projekt swoim wyglądem mocno nawiązuje do historycznej zabudowy (architektura hanzeatycka i gdańskie kamienice) znajdującej się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W Riverview mamy mieszkania, biura oraz punkty handlowe. Nie zapomniano także o zieleni. Na terenie inwestycji posadzono 84 dorosłe drzewa, 6 tysięcy krzewów oraz ponad 13 tysięcy bylin. Mamy tu także prace studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - na przykład siedziska o organicznych kształtach rozlokowane na dziedzińcu i inne obiekty małej architektury.

To pierwsza inwestycja Vastint w Polsce. Do budowy starano się pozyskiwać lokalne surowce. Cegły przyjechały tu z fabryki spod Łodzi. Budynki wyposażono w przyjazne dla środowiska instalacje, zadbano o odpowiednią akustykę.  

Mogą Cię zainteresować także inni, nominowani do nagrody kandydaci:

Dworzec autobusowy w Kielcach po modernizacji
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim
Dom dla Bezdomnych w Jankowicach