Dziś kolejna polska nominacja do nagrody Miesa van der Rohe 2022. To charakterystyczny budynek Dworca Autobusowego w Kielcach. Za jego modernizację odpowiada pracownia Marcin Kamiński Bartosz Bojarowicz Architekci S.C.

Charakterystyczny, okrągły dworzec autobusowy w centrum Kielc przy ul. Czarnowskiej został oddany do użytku 1984 roku. Zaprojektowali go Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala. Bryła i zastosowane w niej rozwiązania to cenny przykład architektury PRL. Niestety przez lata niektóre z nich się zestarzały a i sam budynek po prostu potrzebował remontu. Jak zmienić i unowocześnić obiekt  jednocześnie próbując zachować jak najwięcej z dawnej tkanki? Przed takim trudnym zadaniem stanęli Bartosz Bojarowicz i Marcin Kamiński. W efekcie ich prac pasażerowie latem 2020 dostali do dyspozycji zmodernizowaną halę dworcową, przystępną dla osób niepełnosprawnych, z tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy, wymienionymi instalacjami, dobrą akustyką, mediateką na antresoli i miejscem do organizowania wystaw. 

- Byliśmy zobowiązani do zastosowania miedzi na dachu - tak by kopuła nawiązywała swym wyglądem do wież pobliskiego neogotyckiego kościoła. Kopuła zachowała te samą liczbę świetlików co w pierwowzorze - zaprojektowaliśmy je we współpracy z największym polskim producentem okien dachowych - tłumaczą architekci