Shortlista z nominacjami do nagrody Miesa van der Rohe 2022 już opublikowana. Znalazły się na niej dwa obiekty z Polski: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (Kłokocinie) projektu katowickiego biura MWArchitekci i Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu autorstwa NArchitekTURA / Bartosz Haduch. O pierwszym z obiektów pisaliśmy Wam wiosną. Dziś przybliżymy historię Parku Pamięci Wielkiej Synagogi.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu

Park znajduje się przy ulicy Berka Joselewicza, niedaleko oświęcimskiego rynku. Przed wojną stała tu Wielka Synagoga - największa żydowska świątynia w okolicy. Budynek zniszczyli okupanic w 1939 roku. Plac przez lata pozostawał pusty. Z inicjatywy Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu powstał projekt upamiętnienia tego miejsca. I tak w 2019 roku powstał Park Pamięci Wielkiej Synagogi. 

W projekcie nawiązania do zburzonej przeszło 80 lat temu świątyni przybierają różne formy. Obrys dawnej synagogi wyznacza krawężnik. Oddziela on wnętrze parku od zieleni wokół. Głównym elementem aranżacji parku jest mozaika czterdziestu płyt z szarego piaskowca. Ich nieregularny układ nawiązuje do pozostałości dawnej synagogi (zwłaszcza jej posadzka wykonana z podobnego materiału kamiennego). - Pozornie abstrakcyjna mozaika może też przypominać nieistniejący już układ urbanistyczny przedwojennego miasta – jego ulice, chodniki i budynki. Ta „wyryta w kamieniu” historia Oświęcimia, Wielkiej Synagogi i pozostałych po jej zniszczeniu ruin ma na celu zachowanie pamięci o przeszłości, z ostrzeżeniem na przyszłość, jednocześnie pięknie celebrując teraźniejszość - czytamy na konkursowej stronie projektu.