Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie  z okazji Światowego Dnia Opery prezentuje nową wystawę na Google Arts & Culture - „Opera od stóp do stóp”. Wirtualna ekspozycja zabiera chętnych w podróż nie tylko przez historię muzyki, ale także mody i obyczajów. Motywem przewodnim są nie nuty, a buty: stylizowane i współczesne, udziwnione i klasyczne, niebotycznie wysokie i zupełnie płaskie.

Google Arts & Culture  -Nie tylko pointy i koturny

Buty to  ważny element kostiumografii, część kreowania postaci za pomocą ubioru. Dzięki tej wystawie można dowiedzieć się jak powstały buty do baletu - pointy, zobaczyć jakie obuwie nosili sułtani, carowie, królowe i królowie w operach Rossiniego, Verdiego czy Borodina. Można również odkryć kto stawiał pierwsze kroki w obcasach, zanim te z czerwoną podeszwą stały się „must have” w szafie każdej kobiety, a także kto i gdzie zaczął nosić koturny, które potem nosiła Królowa Nocy z opery „Ignorant i szaleniec" Pawła Mykietyna.  W wirtualnej kolekcji nie zabrakło też kozaków - tych Strażnika z baletu „Trzej Muszkieterowie" Verdiego, jak i polskich akcentów, czyli fantastycznych czerwonych butów Krakowianek z wodewilu „Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale" Kurpińskiego. 

Andrzej Kreutz Majewski

Wystawa „Opera od stóp do stóp” upamiętnia również postać światowej sławy scenografa, malarza i wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Andrzeja Kreutz Majewskiego. Poza wieloma znakomitymi realizacjami na scenie Teatru Wielkiego oraz innych polskich teatrów operowych i dramatycznych był autorem scenografii w renomowanych teatrach świata m.in. w Atenach, Buenos Aires, Lizbonie, Londynie, Los Angeles, Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu czy Wiedniu. 

Wielka moda na wielkiej scenie

W sieci znajdziemy też przypomnienie zeszłorocznej wystawy „Opera Haute Couture”. Prezentowana teraz na Google Arts & Culture kolekcja to pokaz prawdziwego krawieckiego kunsztu, którego efektem są unikatowe stroje i kostiumy wykonane z materiałów najwyższej jakości. Prace stanowiące istotę wystawy stworzone zostały z myślą o konkretnych postaciach scenicznych przez takich projektantów jak: Joanna Klimas, Gosia Baczyńska, Tomasz Ossoliński, Arkadius czy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. 

Światowe sceny

 Na platformie odwiedzić można Wiedeńską Operę Państwową, najmłodszą operę we Francji - Opéra de Massy, a także zobaczyć, co kryje się pod słynnymi żaglami Opery w Sydney, czy udać się na wirtualną wycieczkę po Royal Opera House w Bombaju - kulturowym klejnocie koronnym miasta i jedynej zachowanej opery w Indiach. Warto dowiedzieć się, jak La Scala stała się światową premierą opery, a także dlaczego Chopin nie napisał żadnej opery.