New Munch Museum w Oslo zostało zaprojektowane przez hiszpańską firmę architektoniczną estudioHerreros. Drzwi do muzeum otworzyły się dla odwiedzających w październiku 2021 roku. Cały budynek jest poświęcony twórczości wyłącznie jednego artysty - norweskiego malarza Edvarda Muncha. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł prekursora ekspresjonizmu jest chociażby „Krzyk” z 1893 roku.

New Munch Museum w Oslo - główne założenia projektu

Cały projekt opiera się na kształcie wieży o wysokości 60 metrów. Z zewnątrz jest ona pokryta perforowanymi panelami aluminiowymi z recyklingu, każdy o rożnym stopniu przezroczystości. Fundamenty pod nowe muzeum położono już jesienią 2016 roku w dzielnicy Bjørvika w Oslo. Temat projektu i lokalizacja były uzgadniane przez całkiem długi czas.

„Edvard Munch to brak akceptacji w stronę konwencjonalnych reguł, walka z opozycją, niepoddawanie się (…). Budynek tam jest, ma silną prezencję i jest częścią miasta. Mówi: „Okej, oto jestem. Posiadam spuściznę najważniejszego artysty w historii Norwegii i patrzę z zachwytem na Oslo i fiord, ponieważ to miasto i jego zbiorowe marzenia mnie zbudowały.” ” - wypowiedział się Juan Herreros, założyciel hiszpańskiej firmy architektonicznej

Duża liczba przestrzeni galeryjnych pozwala na śmiałe zróżnicowanie wysokości sufitów, a także wielkości pomieszczeń. Umożliwia to z kolei na alokację optymalnych przestrzeni, zarówno na wystawy stałe, jak i okresowe. Kolekcja muzeum składa się z ponad 28 tysięcy dzieł przekazanych do Oslo. Wśród z niej znajduje się również między innymi jedno z najbardziej kultowych dzieł ekspresjonistycznego artysty - „Krzyk”. Wieża jest usytuowana na trzykondygnacyjnym podium i została podzielona na dwie główne strefy: statyczną i dynamiczną. Ta pierwsza to zamknięta konstrukcja betonowa, która spełnia szczególne wymagania odnośnie kwestii bezpieczeństwa, wilgotności, a także światła dziennego, aby móc dobrze chronić znajdujące się w środku dzieła sztuki. Druga dynamiczna strefa posiada otwartą, przezroczystą fasadę z widokiem na miasto. Jest to miejsce, w którym zwiedzający mogą przemieszczać się między różnymi wystawami.

Ekologiczne aspekty budowli

Projekt został stworzony zgodnie z przyszłymi wytycznymi, dotyczącymi zmian klimatycznych. Według nich, budynki muszą przynajmniej o połowę zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnymi nowoczesnymi budynkami. Kompaktowy kształt, wysoka jakość okien, a także częściowo naturalna wentylacja pozwalają na dużą oszczędność energii. Ponadto, muzeum zbudowane jest z betonu niskowęglowego i stało pochodzącej z recyklingu.

Zobacz także: Adele kupi posiadłość w LA należącą do Sylvestra Stallone'a?