Zachwycają zbiorami, nieoczywistą ekspozycją, czasami wspaniałą architekturą. Kochamy muzea, zarówno te nowoczesne jak i te tradycyjne. Które z nich warto odwiedzić szczególnie? Oto nasza mała lista, którą z pewnością musimy wydłużyć. 

Muzeum Neonów

Muzea to dla wielu z nas sentymentalna podróż w przeszłość. Jednym z takich "wehikułów czasu" jest Muzeum Neonów w Warszawie, które znalazło się na liście "12 of the best city museums in Europe", przygotowanych przez brytyjski dziennik "The Guardian". 

Placówka jest zlokalizowana w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Jej misją jest dokumentacja i ochrona polskich reklam neonowych, które powstały po II wojnie światowej. Warszawskie Muzeum Neonów jest efektem pomysłu Davida Hilla - brytyjskiego grafika, którego oczarowały polskie neony. Artysta był pod tak dużym wrażeniem reklam świetlnych, że postanowił uwiecznić je na swoich fotografiach. Wraz ze swoją znajomą - Iloną Karwińską - postanowił ratować je przed zniszczeniem. W 2012 roku ich zbiory były na tyle duże, że naturalną decyzją było otwarcie muzeum.

Kolekcja placówki obejmuje ponad 100 reklam świetlnych z dawnych lat, jednak nie wszystkie są eksponowane. Powód? Prozaiczny - ograniczona przestrzeń muzealna sprawia, że ekspozycja musi być co jakiś czas zmieniana. Bogate zbiory obejmują neony z Warszawy i innych miast, nie tylko polskich. Nie brakuje też eksponatów z Węgier i Czech.

Muzeum interaktywne - Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku nie tylko promuje wiedzę o antykomunistycznej opozycji w Polsce i Europie, to także centrum dialogu o sprawach współczesnych i jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Poza ekspozycją muzealną, znajduje się tam także mediateka, biblioteka, archiwum, centrum badawczo-naukowe i ośrodek edukacyjny.

Wystawa stała poświęcona jest historii Solidarności i innych ruchów opozycyjnych, walczących z komunizmem. Ekspozycja składa się z typowo muzealnych eksponatów, ale nie tylko. Jak przystało na nowoczesną placówkę, Europejskie Centrum Solidarności korzysta także z zaawansowanych technologii - ekranów dotykowych, projekcji elektronicznych i instalacji przestrzennych. Obszerna wystawa zajmuje powierzchnię ok. 3000 metrów kwadratowych na pierwszym i drugim piętrze nowoczesnego obiektu. Co istotne, z wieloma eksponatami można wejść nie tylko w multimedialną, ale i w fizyczną interakcję - zwiedzający mogą przykładowo zasiąść w milicyjnym STARZE. 

ECS to nie tylko instytucja kultury na miarę XXI wieku. To także hołd dla naszej historii, oddający cześć jednemu z największych sukcesów Polaków - obaleniu komunizmu. 

Muzeum Polskiej Piosenki

Festiwal w Opolu to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Na deskach słynnego amfiteatru, swój repertuar prezentowały największe sławy rodzimej sceny muzycznej, tutaj też narodził się blask wielu gwiazd, które dziś cieszą się statusem najwybitniejszych artystów. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że w miejscu, w którym od 1963 roku gra najwspanialsza muzyka, powstała placówka upamiętniająca muzyczną historię Opola. 

W zbiorach muzeum znalazły się eksponaty, które wywołują gęsią skórkę u każdego miłośnika muzyki. Nagrody przyznane najwybitniejszym artystom, archiwalne fotografie dokumentujące festiwalową rzeczywistość, kostiumy, w których na scenie pokazywały się największe gwiazdy, plakaty promocyjne, rękopisy utworów, partytury - to ledwie skrawek niezwykle bogatej ekspozycji. Dodatkową atrakcją są interaktywne rozwiązania, w postaci multimedialnych ścian z ekranami dotykowymi, wirtualnych luster czy budki nagraniowej. To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które doceni każdy, kto nie jest obojętny na piękno muzyki. 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawskie muzeum na ulicy Grzybowskiej 79 otwarte  w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie (obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektury przemysłowej w stolicy). Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów na temat powstańczego zrywu z 1 sierpnia 1944 roku. Obrazowo pokazuje codzienność okupacji, powstania, sytuację międzynarodową, a także powojenne losy powstańców. W ramach zwiedzania można obejrzeć przejmujący film "Miasto ruin".

Aby było to muzeum nowoczesne, sięgnęliśmy po sprawdzone doświadczenia zagraniczne, za wzór posłużyły m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Chcielibyśmy przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej - czytamy na stronie Muzeum. 

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum wsi lubelskiej, zlokalizowane w dzielnicy Sławin, to jedyny w swoim rodzaju skansen, istniejący od 1960 roku. Obiekt gromadzi wspaniałe zabytki dawnej architektury i bogate zbiory etnograficzne z terenów Lubelszczyzny. 

Głównym trzonem ekspozycji są drewniane i murowane budowle, podzielone na różne sektory. Najstarszym jest Wyżyna Lubelska, gdzie znajduje się zabytkowa kapliczka, kuźnia, olejarnia, zagrody i największa atrakcja - wiatrak holenderski, który w 1976 roku został przeniesiony na teren skansenu z Zygmuntowa. 

Kolejny sektor, Zespół Dworski, obejmuje XVIII- i XIX-wieczne dwory, spichlerze i efektowny kopiec. W Miasteczku znajduje się rynek z ratuszem, charakterystyczny dla niewielkich miast Europy Środkowej. W Roztoczu zlokalizowano piwiarnię, kuźnię i zespół sakralny. Kolejne sektory to Powiśle, ze stawem, zagrodami i kapliczkami, oraz Podlasie i Polesie Lubelskie z wybudowaną na początku XX wieku remizą. Ostatni sektor - Nadbuże - wciąż jeszcze jest w budowie.

Na terenie skansenu nie brakuje typowo sielskich atrakcji - można zobaczyć zwierzęta hodowlane i przejechać się bryczką lub kuligiem. Organizowane są też zajęcia warsztatowe i spotkania literackie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

To jedno z najbardziej niezwykłych muzeów w Polsce. Już sama jego lokalizacja przepełniona jest głęboką symboliką - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powstało na obszarze przedwojennej dzielnicy Muranów, gdzie niemiecki okupant utworzył getto

Uwagę przyciąga już sam budynek - okazała szklana konstrukcja została obsypana wieloma nagrodami. Pomimo futurystycznego charakteru, w obiekcie tym nie brakuje głębokiej symboliki - hol, który zdaje się rozcinać muzeum, to odwołanie do duchowego pęknięcia, wywołanego zagładą Żydów. Na szklanych panelach, tworzących elewację, widnieje hebrajskie słowo Polin, co można przetłumaczyć zarówno jako "Polska", jak i jako "tutaj spoczniesz". 

Na ekspozycję składa się 8 tematycznych galerii, które przeprowadzają zwiedzających przez wieki żydowskiej historii. Wśród zbiorów znajdują się zabytkowe przedmioty, malowidła i makiety, nie brakuje też interaktywnych i multimedialnych instalacji.  

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Muzeum biograficzne poświęcone naszemu największemu kompozytorowi z multimedialną ekspozycją zaprojektowaną przez włoskie studio Migliore + Servetto. Placówka z siedzibą w  Zamku Ostrogskich jest częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W jej zbiorach znajduje się około 7 tysięcy eksponatów. Goście sami decydują o kolejności zwiedzania. Misą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest kultywowanie pamięci wielkiego Kompozytora oraz udostępnienie wiedzy na temat jego życia i twórczości szerokiemu gronu odbiorców.