Wielki, przedwcześnie utracony talent, genialny kompozytor i pianista, pionier polskiego jazzu - to wszystko można powiedzieć o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. Od niedawna artystę upamiętnia mural na jednej z kamienic (dokładny adres to ulica Kolejowa 49) w Ostrowie Wielkopolskim. Autorem i wykonawcą pracy jest Konrad Mucha Moszyński

Dlaczego Ostrów Wielkopolski? Kompozytor urodził się wprawdzie w Poznaniu, ale właśnie w Ostrowie spędził wczesną młodość. To tu uczęszczał do Gimnazjum Męskiego (dzisiejsze I LO), mieszkał przy Placu Bankowym, tu poznał kontrabasistę Witolda Kujawskiego i to tu na dobre zaczęła się jego przygoda z muzyką. W związku z 50. rocznicą śmierci Komedy rada miasta ogłosiła rok 2019 rokiem kompozytora.

Na muralu wymalowanym przez Konrada Muchę Moszyńskiego widzimy profil Krzysztofa Komedy wzorowany na fotografii z rodzinnego albumu muzyka. Z jego uszu i oczu wychodzi pięciolinia. W tle rozrzucono litery, które układają się w napis "Komeda". Są tu też neony, które dają spektakularny efekt nocą. Wspaniała realizacja!  

To wielki zaszczyt móc stworzyć projekt poświęcony legendzie nie tylko polskiego, ale i światowego jazzu. Niech pamięć o nim i jego muzyce trwa jak najdłużej! Mural jest także hołdem dla niedawno zmarłego Rosława Szaybo – autora okładki płyty Komeda - Astigmatic z serii Polish Jazz - Konrad Mucha Moszyński.