Dekoracyjna, urocza i wdzięczna w uprawie – kocimiętka, czyli roślina, idealnie nadająca się do domu, jak i na balkon. Kocimiętka nie jest jednak rośliną jedynie ozdobną, znajduje również zastosowanie w kuchni i lecznictwie.

Piękne balkony czy tarasy, udekorowane ozdobnymi kwiatami, zawsze wspaniale się prezentują, Warto więc znać rośliny, które idealnie nadają się do uprawy doniczkowej właśnie na balkonach. Jedną z roślin, świetnie nadającą się zarówno na zewnątrz, jak i do domu, jest niepozorna kocimiętka. Roślina ta słynie z właściwości, przyciągających koty. Jej sekret tkwi w olejkach eterycznych, wydzielających bardzo atrakcyjny zapach, działających na mruczki jak prawdziwy wabik. Kocimiętka jest przy tym prosta w uprawie, wytrzymała i świetnie sprawdzająca się w uprawie doniczkowej.

Kocimiętka: jak wygląda?

Kocimiętka (Nepeta cataria) jest rośliną pochodzącą z rodziny jasnotowatych. Bylina obejmuje około 250 gatunków. W naturalnym środowisku można spotkać ją na obszarach Azji, Europy i Afryki. Kocimiętka występuje również w Polsce, jako roślina dziko rosnąca, jednak nie wyróżnia jej zbyt atrakcyjny wygląd. Jedną z najbardziej ozdobnych odmian jest natomiast Faassena, osiągająca wysokość 30-60 cm. Kocimiętka - jak wygląda odmiana, po którą chętnie sięga się przy uprawie ogrodowej, jak i doniczkowej? Roślinę wyróżniają urocze, drobne kwiaty, układające się w kłosy na końcach pędów. Wyróżnia je niebieski, fioletowy, różowy bądź biały kolor. Większość odmian kocimiętki należy do roślin wielorocznych, które mogą osiągać wymiary do 90-100 cm wysokości. Kocimiętka posiada silnie rozrośnięte łodygi z zielonymi bądź szarozielonymi liśćmi o sercowatym kształcie i ząbkowanych brzegach.

Wśród odmian kocimiętki, można wyróżnić między innymi: popularną kocimiętkę Fassana, kocimiętka syberyjska (Nepeta sibirica), Nepeta Kubania, Nepeta pratti czy kocimiętka rozłożysta (Nepeta subsessilis).

Kocimiętka: wymagania

Kocimiętka w doniczce jest byliną o niewielkich wymaganiach uprawowych. Rośliny idealnie nadają się na niemal każdą glebę, choć najlepiej czują się na przepuszczalnym podłożu. Należy jednak pamiętać, by nie było ono zbyt suche, za ciężkie czy za mokre. Rozglądając się za łatwą w pielęgnacji rośliną, warto wziąć pod uwagę bylinę, jaką jest kocimiętka. Uprawa tych kwiatów nie jest zbyt uciążliwa, gdyż rośliny rzadko chorują, a przy tym dobrze znoszą niskie temperatury. Do wzrostu i kwitnienia wystarczy zapewnić im wystarczającą ilość słońca. Kocimiętka jest również rośliną, którą prosto rozmnażać. Nowe rośliny można wyhodować poprzez wysiew nasion bądź przez podział dorosłych egzemplarzy.

Odmiany kocimiętki z szarymi liśćmi najlepiej czują się na pełnym słońcu i przepuszczalnym podłożu. Rośliny te są przystosowane do życia w kamienistej, ubogiej ziemi i dobrze znoszą suszę. Odmiany zielonolisnte wolą natomiast nieco bardziej żyzne, a przy tym bardziej wilgotne (jednak nie mokre) stanowiska. Dobrze czują się w miejscach słonecznych, lecz można również uprawiać je na stanowiskach lekko cienistych. W ich przypadku lepiej natomiast unikać zbyt dużego nasłonecznienia, gdyż nie czują się w nim zbyt dobrze.

Taras czy balkon pełen kwiatów to marzenie niejednej osoby. Idealną rośliną do takiej uprawy jest niepozorna kocimiętka. Jak sadzić tę uroczą bylinę? Najlepiej do pojemników, doniczek bądź ogrodowych rabat, w których wspaniale czuje się urocza kocimiętka. Sadzenie rośliny wymaga jednak zachowania pewnych odstępów między sadzonkami (ok. 30 cm). Kocimiętka posiada w końcu wiele odmian i gatunków, które w dobrych warunkach uprawy mogą osiągnąć bujny wzrost, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Sadzonki kocimiętki można zwykle zakupić zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i na targach.

Kocimiętka: pielęgnacja

Każdy, kto kocha piękne rośliny, powinien zdecydować się na dekoracyjną bylinę, jaką jest kocimiętka. Wymagania i pielęgnacja tych kwiatów jest niezwykle prosta, dlatego tym bardziej warto posiadać ją w swoim domu, ogrodzie czy na tarasie. Bylina rzadko choruje, nie posiada zbyt wielu naturalnych szkodników – czasem bywa jednak atakowana przez roztocza i mączliki. W uprawie ogrodowej mogą również szkodzić jej ślimaki. Warto również pamiętać, że kocimiętka przyciąga koty, które pod wpływem jej działania mogą tarzać się w roślinie i podgryzać jej kwiaty i liście.

Kocimiętka nie oczekuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kocimiętka w domu powinna jednak mieć zapewnione słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu słabo kwitnie i źle się rozkrzewia. Warto również uważać, by nie przesadzić z podlewaniem kocimiętki. Nadmiar wilgoci w podłożu może doprowadzić do gnicia korzeni i zniszczenia rośliny. Bylina nie wymaga również nawożenia.

Kocimiętka: kiedy kwitnie?

Zachwycająca bylina, jaką jest kocimiętka, może z powodzeniem cieszyć oko pięknymi kwiatami nawet przez całe lato. Kocimiętka na balkonie czy w domu, rozpoczyna kwitnienie w lipcu. To właśnie wtedy wydaje fioletowe, białe, niebieskawe lub liliowe kwiaty, ślicznie układające się w stożki na szczytach łodyg. Dla osób, które lubią kolorowe balkony, kocimiętka będzie świetnym wyborem. Kwiat, doskonale komponujący się w sąsiedztwie innych roślin, takich jak róże czy lawenda, zapewni dodatkowo ochronę przed owadami, takimi jak muchy, karaluchy i komary, które nie lubią jej zapachu. Specyficzny zapach kocimiętki działa jednak wabiąco na pszczoły. Kolorowe kwiaty kocimiętki mogą cieszyć swą obecnością nawet do października.

Po przekwitnięciu kocimiętkę warto nieco przyciąć (na wysokość ok. 10-20 cm). Można wówczas również zadbać o jej nawiezienie, by przy końcu lata ponownie mogła zakwitnąć. Bylina nie wymaga odmładzania – jest rośliną długowieczną, jednak dobrze nawozić ją kompostem, by mogła zachwycać bujnym kwitnieniem uroczych, kolorowych kwiatów.