Język teściowej to urodziwa i bardzo prosta w hodowli roślina. W zależności od odmiany, których jest mnóstwo, może być niewielką rośliną na parapet lub osiągać wysokość nieco ponad jednego metra. Język teściowej zwany też wężownicą i sansewierią w warunkach domowych świetnie sprawdzi się u amatorów domowej uprawy roślin. Kwiat jest bardzo odporny i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Język teściowej – właściwości

Język teściowej to przykład rośliny idealnej do sypialni – oczyszcza powietrze i wytwarza mnóstwo tlenu przez całą dobę. Ponadto pozwala pozbyć się toksycznych związków, np. formaldehydu, pochłaniając je i rozkładając, co z kolei może pomóc neutralizować takie objawy jak bóle głowy, bezsenność czy nawet osłabienie odporności. Dzięki tym właściwościom perfekcyjnie sprawdzi się w pomieszczeniach z elektroniką, w mieszkaniach w pobliżu ruchliwych ulic, a także tych pomieszczeniach, w których po prostu spędzamy dużo czasu w ciągu doby.

Język teściowej – pielęgnacja

Język teściowej jest naprawdę prosty w uprawie, nie wymaga od nas szczególnej uwagi. Warto zadbać o odpowiednie podłoże, które będzie dobrze przepuszczalne, tak, aby woda nie zatrzymywała się w doniczce na zbyt długi czas. Uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych z warstwą drenażu (np. kermazytu) świetnie się do tego nada. Najlepszym stanowiskiem dla języków teściowej jest dobrze doświetlone miejsce, ale nie w bezpośrednim słońcu.

Wężownica to roślina dla zapominalskich, bo podlewanie powinno być oszczędne i niezbyt częste, optymalnie jest podlewać ją raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy, że czasem lepiej jest o niej zapomnieć, niż zbyt obficie nawodnić. W okresie zimowym podlewamy ją jeszcze oszczędniej, za to musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę – niespadającą poniżej 20 stopni. Wybór doniczki też nie jest bez znaczenia – korzenie sansevierii nie rozrastają się zbyt mocno, więc najlepiej wybrać dosyć małą i płytką. Nie uprawiamy roślin w osłonkach! Od doniczek różnią się one tym, że nie posiadają odpływu, który jest konieczny, aby nie doprowadzić do zgnicia korzeni w stojącej wodzie.

Język teściowej – choroby

Tak jak każda roślina, język teściowej jest narażony na różne choroby i ataki szkodników. W przypadku tej rośliny ryzyko jest dosyć małe i nie zdarza się to często, jednak nie jest całkowicie wykluczone. Najczęściej występującym problemem jest przelanie, do którego dochodzi w wyniku dostarczania roślinie nadmiernej ilości wody. Liście stają się miękkie i żółte, a korzenie mogą zacząć gnić. Jeśli do tego dojdzie, jak najszybciej wyjmujemy ją z ziemi, rozluźniamy korzenie i pozostawiamy do wyschnięcia w ciepłym, przewiewnym miejscu.

Kolejnym problemem, jaki może się zdarzyć, jest poparzenie słoneczne. Jeśli liście na czubkach będą wyschnięte, a na ich powierzchni pojawią się ciemnobrązowe plamy, to znak, że należy niezwłocznie zmienić stanowisko rośliny na mniej nasłonecznione, a mocno spalone liście usunąć.

Zdecydowanie rzadziej od poprzednich pojawiają się na niej szkodniki. Gdy jednak ją dopadną, na liściach możemy zauważyć, np. małe, szybko poruszające się robaczki czy „pajęczyny", w zależności od tego, na co trafiliśmy. Najczęściej spotykane są wiciornastki, przędziorki i wełnowce, które ciężko jest przeoczyć. Szkodniki mogą zostać przyniesione z dworu lub przejść z innych roślin. Najskuteczniejszym sposobem ich zwalczania są chemiczne środki do tego przeznaczone, ale osłabiają one roślinę, dlatego zawsze warto spróbować zwalczać je naturalnymi sposobami. Pierwszym krokiem powinno być porządne mycie każdej części rośliny.

Kwiat języki teściowej – kwitnienie

Język teściowej kwitnie, ale w domowych uprawach nie jest to zbyt częste i regularne zjawisko. Kwiat języka teściowej nie należy do tych najbardziej urokliwych, a potrafi mocno obciążyć roślinę i utrudniać jej dalszy wzrost, dlatego najlepiej dla niej będzie, jeśli go od razu usuniemy. Jeśli zdecydujemy się zachować kwiat, to pozbądźmy się go po przekwitnięciu. Aby wężownica mogła zakwitnąć, konieczne są bardzo dobre warunki, takie jak odpowiednie naświetlenie, nawodnienie, podłoże i... szczęście. Nie martw się, jeśli twoja roślina mimo zapewnienia jej wszystkiego, czego potrzebuje, nadal nie kwitnie – nie wszystkie języki teściowej mają do tego tendencje, dlatego nie każdy właściciel tej rośliny zobaczy kwiat teściowej u siebie.

Język teściowej – czy jest trujący?

Język teściowej mimo swoich niesamowitych właściwości ma niestety trujący sok. Z uwagi na to nie zaleca się posiadania tej rośliny osobom, które mają w domu zwierzęta domowe. Spróbowanie tego soku może skończyć się dla czworonogów nawet śmiercią. W przypadku ludzi spożycie także nie będzie obojętne dla organizmu, dlatego roślinę należy zabezpieczyć przed dziećmi. Dotykanie liści wężownicy nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej skóry.

Języki teściowej – cena

Język teściowej to tak popularna roślina, że obecnie dostaniemy ją nie tylko w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale także w większości marketów. Ceny są uzależnione przede wszystkim od jej wielkości i zaczynają się już od ok. 10 złotych. Wieloletnie okazy ze względu na swój rozmiar są droższe, ich ceny sięgają kilkudziesięciu złotych.