Świat mody i interior design przenikają się. Kiedy moda zwróciła swoje oczy w kierunku stylu skandynawskiego, ten bardzo szybko znalazł odzwierciedlenie we wnętrzach domów na całym świecie - nie tylko Szwedów i Norwegów. Fińskie wzory Marimekko pojawiają się równie często na ścianach, obiciach mebli i zastawie, co na sukienkach i płaszczach. W 2018 roku chcemy nosić ubrania o dobrej konstrukcji, ale też funkcjonalne, które wielokrotnie zahaczają o nowe technologie. Stąd coraz większa popularność wearables - inteligentnej odzieży, która może łączyć się z telefonem, usprawniać naszą pracę czy monitorować zdrowie.

Nic dziwnego, że te trendy pojawiają się w naszych mieszkaniach, a szczególnie w kuchniach: innowacje technologiczne najzwyczajniej w świecie ułatwiają nasze życie i sprawiają, że staje się ono wygodniejsze.

To szczególnie ważne, gdy po całym dniu pracy wracamy do domu i chcemy przygotować szybką kolację, ponieważ jesteśmy głodni, a jednocześnie marzymy już tylko o tym, żeby odpocząć. Nowoczesne lodówki nie tylko cechują się funkcjonalnością, ale mają też często tak wspaniały design, że dziennikarze wnętrzarscy rozpisują się na ich temat z czystą przyjemnością. Trend ten szybko docenili celebryci, ikony mody i ludzie kultury - dla nich kluczowym elementem domu jest piękna i bardzo praktyczna kuchnia, dopasowana do ich stylu życia. Ten zwykle jest intensywny i pełen pracy.

Połączenie designu i nowych technologii to bardzo mocny trend, ale czego jeszcze oczekujemy od naszych wnętrz? Przede wszystkim ciężkie meble i sprzęty zamieniamy na ich lżejsze i subtelniejsze w wyglądzie wersje, zestawiamy materiały naturalne z oryginalnymi tworzywami i otaczamy się, jak nigdy dotąd, zielenią.

Design serwisu i architektura treści

O modzie, nowych technologiach i designie - a także połączeniu tych trzech dziedzin - możemy czytać na ELLE.pl dzięki redaktor prowadzącej, Marcie Kowalskiej. Znajdujemy je w poruszanej przez dziennikarzy tematyce, jak i w budowie oraz wyglądzie strony internetowej. Marta, która pracowała wcześniej w dużym portalu horyzontalnym i zajmowała się start-upem technologiczno-modowym, pojawiła się w redakcji, by stworzyć ELLE.pl zupełnie od zera. Jej doświadczenie i zainteresowania, do których należy właśnie miks nowych technologii, designu i mody, pozwoliły stworzyć nowoczesny i przyjazny użytkownikom serwis. Jak przyznaje Marta Kowalska, kiedy ona i jej zespół przygotowywali w 2012 roku ELLE.pl do startu, już wtedy kluczowe było dla nich to, żeby dopasować stronę do ekranów mobilnych. Poza stosowaniem nowoczesnych technologicznych rozwiązań, istotny był też doskonały design - tak, by czytanie artykułów oraz oglądanie zdjęć było ciekawe i wygodne.

Na ELLE.pl możecie przeczytać o ludziach, którzy zajmują się designem, tworzą piękne przedmioty i ekscytującą modę oraz szukają nowatorskich rozwiązań. Wbrew pozorom praca dziennikarzy ma z tym wiele wspólnego: zespół ludzi odpowiedzialnych za serwis zajmuje się web designem, architekturą treści i na bieżąco testuje nowinki technologiczne

Sprzęty dostosowane do potrzeb

Marta doskonale wie, ile daje połączenie designu i technologii. To kwestia nie tylko zawodowa i wynikająca z pasji, ale też prywatna - redaktorka projektuje właśnie swoje pierwsze mieszkanie. Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza, że (pewnie jak większość osób w tej sytuacji) chciała zawrzeć w nim wszystko: wygodny skandynawski styl, paryską dekoracyjność i minimalizm Nowego Jorku. Udało się z tego wybrnąć, bo - jak podkreśla Marta - wnętrza są dobrze zaprojektowane wtedy, kiedy wygodnie się z nich korzysta.

Pomogło myślenie sytuacyjne: Co się na przykład stanie, kiedy będzie chciała włożyć sałatę do lodówki? Sprzęty muszą dostosowywać się do naszych potrzeb, a nie na odwrót.

W taki funkcjonalny sposób działa trzydrzwiowa lodówka RS68N8671B1 od Samsung. Można w niej przechowywać jedzenie i napoje w optymalnej dla nich temperaturze dzięki strefie FlexZone™ (wydzielona jest czterema ustawieniami temperatury 0°C, 1°C, 3°C lub temperaturą z chłodziarki: 1°C ~ 7°C). Wykończenie z metalową ścianką Metal Cooling to z kolei lepsza izolacja i utrzymanie stałej temperatury w lodówce. Wahania te ogranicza dodatkowo kompresor Digital Inverter, który dopasowuje prędkość pracy sprzętu. Ciekawą funkcją jest też nowoczesny minimalistyczny dyspenser z ukrytym wyświetlaczem, dzięki któremu łatwo zaopatrzymy się w lód do lemoniady czy po prostu nalejemy sobie szklankę wody.

A co z designem? Sprzęt jest odbiciem trendów prostej i czystej formy. Mówimy o nich w modzie, dotyczą urody, przełożyły się też na wnętrza. Właśnie dlatego drzwi lodówki są płaskie i mają ukryte uchwyty, dodając w ten sposób elegancji każdej kuchni. To nowoczesna technologia, ale nie ma miliona guzików i ekranów, które psułyby doznania estetyczne - funkcje są dyskretnie poukrywane i zarazem bardzo intuicyjne. Podoba Wam się takie połączenie designu, nowych technologii i mody? Obejrzyjcie nowy odcinek "Design od kuchni" z Martą Kowalską.

Materiał powstał we współpracy z Samsung