Dom aukcyjny Sotheby’s zlicytował właśnie jedną z prac Banksy'ego. Chodzi o słynny obraz "Show Me The Monet" z 2005, który stanowi swoistą wersję "Mostu nad stawem z liliami wodnymi" Claude'a Moneta. Banksy w swojej przeróbce do stawu przy słynnym, japońskim mostku "wrzucił" śmieci: koszyki na zakupy i drogowy pachołek. To protest artysty przeciwko nadmiernemu konsumpcjonizmowi i marnotrawstwu. "Show Me The Monet" jest częścią serii Banksy'ego zatytułowanej Crude Oil, która „remiksuje” kanoniczne dzieła uznanych artystów.

Jak przebiegała sama licytacja? Pięcioro kolekcjonerów walczyło o obraz przez około dziewięć minut. Ostatecznie aukcja przyniosła ponad 7,5 miliona funtów wobec wcześniejszych estymacji na poziomie od 3,5 do 5 milionów funtów. To drugi najdroższym obraz artysty sprzedany na licytacji. W zeszłym roku za Devolved Parliament zapłacono 9,9 miliona funtów. 

Warto przypomnieć, że Monet wiele razy wracał do malowania japońskiego mostku. Obiekt wciąż można zobaczyć w ogrodzie malarza w Giverny. Podobno malarz zaprojektował go sam wzorując się na starym , japońskim drzeworycie. Fanom impresjonisty podpowiemy także, że niebieski dom Moneta, można wynająć na Airbnb. Cena? Około 200 dolarów za dobę.