Najlepsi polscy aktorzy: Tomasz Kot

Tomasz Kot w filmie „Zimna wojna”Tomasz Kot w filmie „Zimna wojna” / mat. prasowe

Tomasz Kot to znany i lubiany aktor, który szerokie uznanie zdobył m.in. dzięki rolom w filmach „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego oraz „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. Zawodu uczył się na warszawskiej Akademii Teatralnej, a przygodę z aktorstwem rozpoczął – jak większość wybitnych aktorów – od gry w tatrze. Występował m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Studio i Teatrze Ateneum. Zanim zyskał międzynarodową sławę, grywał też w serialach, w tym w „Na dobre i na złe”, „Kryminalni” i „Niania”. Jednak to właśnie rola w „Zimnej wojnie” była dlań przełomowa i to dzięki niej zyskał miano wybitnego i jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia w Polsce. Za wspominaną wyżej rolę Kot otrzymał m.in. nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepszą męską rolę główną. Prywatnie tworzy szczęśliwe małżeństwo z Agnieszka Olczyk-Kot, z którą wychowują dwójkę dzieci.

Najlepsi polscy aktorzy: Andrzej Chyra

Andrzej Chyra w filmie „Carte Blanche”Andrzej Chyra w filmie „Carte Blanche” / mat. prasowe

Andrzej Chyba to wybitny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który podobnie jak Tomasz Kot, rozpoznawalny jest zarówno w Polsce, jak i za granicą. Skończył Wydział Aktorski w słynnej łódzkiej „Filmówce” i już podczas studiów próbował swoich sił na deskach teatru. Na przestrzeni lat był związany m.in. z Teatrem Narodowym, Teatrem Ateneum, Teatrem Studio i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Największą sławę i poklask przyniosła mu gra w polskich produkcjach filmowych, w tym „Carte Blanche" (2015),  „Komornik” (2005), a także „Na granicy” (2016). Talent aktorski Andrzeja Chyry został wielokrotnie doceniony przez krytyków filmowych i jury wielu prestiżowych festiwali filmowych, w tym m.in. Festiwalu Filmowego Gdyni. 

Najlepsi polscy aktorzy: Marcin Dorociński

Marcin Dorociński i Agata Kulesza w filmie „Róża” Marcin Dorociński i Agata Kulesza w filmie „Róża” / mat. prasowe

Marcin Dorociński jest uznanym i wszechstronnym aktorem, który ukończył warszawską Akademię Teatralną. Początkowo swój talent aktorski szlifował, grając na deskach Teatru Współczesnego i Teatru Narodowego w Warszawie. Największą popularność zawdzięcza rolom filmowym, w tym m.in. „Róży” (2021) Wojciecha Smarzowskiego, „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego, „Obławie” (2012) Marcina Krzyształowicza czy „Pitbullowi” (2005) w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Już od dłuższego czasu Marcin Dorociński próbuje swoich sił na zagranicznych rynkach – wcielił się w rolę szachisty Borgowa w „Gambicie Królowej”, międzynarodowym hicie wyprodukowanym przez Netfliksa. Zagrał też w dwóch częściach „Mission Impossible”. Pierwsza część filmu miała światową premierę 12 lipca 2023 roku. Druga wejdzie na ekrany rok później. Prywatnie Marcin Dorociński jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci.

Najlepsi polscy aktorzy: Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik w filmie „Cicha noc”

Dawid Ogrodnik to polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny urodzony w 1986 roku w Krakowie. Zadebiutował na dużym ekranie w 2010 roku w filmie „Ki” i od tamtej pory jego kariera rozwija się bardzo dynamicznie. Ukończył wydział aktorski na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Już podczas studiów występował na deskach teatru, wcielając się w różne, czasem skomplikowane, role, w tym głównie komediowe i dramatyczne. Największą popularność przyniosła mu jednak gra na wielkim ekranie – występował m.in w takich filmach i serialach, jak: „Cicha noc" (2017), „Rojst' 97" (2018)  czy też „Johnny" (2022). Ogrodnik ma na swoim koncie również role w produkcjach międzynarodowych. W 2017 roku zagrał u boku Jamesa Franco w filmie „The Institut”, a w 2019 roku pojawił się w serialu „The Coldest Game” produkowanym przez platformę Netflix. Jego talent aktorski został doceniony przez krytyków i jury wielu festiwali filmowych, a on sam jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia w Polsce. To, co go wyróżnia, to z całą pewnością naturalny i autentyczny styl gry, który sprawia, że świetnie odnajduje się w różnych gatunkach filmowych. Prywatnie jest związany z psychoterapeutką – Pauliną Bednarek. 

Najlepsi polscy aktorzy: Cezary Pazura

Cezary Pazura w filmie „ Kroll” Cezary Pazura w filmie „ Kroll” / mat. prasowe

Cezary Pazura to zdecydowanie jeden z popularniejszych aktorów swojego pokolenia. Jest on absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, do której dostał się za drugim razem. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim rolom komediowym. Przygodę z aktorstwem rozpoczął już w latach 80. na deskach teatru. Jednak stosunkowo szybko zaczął występować na wielkim ekranie. Szeroka publiczność po raz pierwszy zauważyła Pazurę w 1991 roku, kiedy zagrał w filmie „Kroll" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jednak to rola w filmie „Psy" tego samego reżysera w 1992 roku przyniosła mu prawdziwą sławę. Portret brutalnego i jednocześnie tragikomicznego gangstera spotkał się z ogromnym uznaniem zarówno krytyków, jak i widzów. Pazura jest również znany z wielu ról komediowych, w tym w popularnej serii filmów „Kiler" (1997,1999), gdzie jego charakterystyczne poczucie humoru i zręczność komediowa były na pierwszym planie. W ostatnich latach Pazurę można oglądać na małym ekranie – często grywa w serialach telewizyjnych. Jego niepowtarzalny styl gry oraz charakterystyczny sposób bycia i niewątpliwy talent komediowy, sprawiają, że nie sposób nie zaliczyć go do grona najwybitniejszych postaci polskiego kina. Prywatnie jest on w szczęśliwym związku z Edytą Pazurą, z którą wspólnie wychowują trójkę dzieci. 

Najlepsi polscy aktorzy: Janusz Gajos

Janusz Gajos w filmie „ Kler” Janusz Gajos w filmie „ Kler” / mat. prasowe

Janusz Gajos to jeden z najbardziej szanowanych aktorów w Polsce.  Jego kariera trwa już ponad pół wieku. Jego bogate umiejętności aktorskie, zarówno w filmie, jak i w teatrze, przyniosły mu uznanie krytyków i miłość publiczności. Jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Karierę aktorską rozpoczął na początku lat 60. XX wieku – jeszcze przed ukończeniem studiów aktorskich. Popularność przyniosła mu rola Janka Kosa w seriale „Czterej Pancerni i Pies". Od tej pory stał się ulubieńcem publiki. Grał m.in. w takich produkcjach, jak „Body/Ciało", „Jasminum", „Kler",  „Pitbull" czy też „Ekstradycja".  Prywatnie jest on związany z Elżbietą – jest ona jego czwartą żoną. 

Najlepsi polscy aktorzy: Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz w filmie „Wałęsa” Robert Więckiewicz w filmie „Wałęsa” / mat. prasowe

Robert Więckiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Karierę aktorską rozpoczął w latach 90. XX wieku w Teatrze Polskim, z którym związany był przez ponad pięć lat. Między czasie zaczął grać również na małym i wielkim ekranie – już w czasach studenckich zagrał w adaptacji powieści Gombrowicza „Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Z czasem jego kariera aktorska zaczęła rozkwitać, chociaż przez kilka lat zwykle przypadały mu w udziale głównie role drugoplanowe. Po raz pierwszy główną rolę zagrał w komedii „Vinci" (2004)  i to właśnie dzięki niej stał się popularnym i rozpoznawalnym aktorem. Grał też w serialu „Odwróceni" oraz w takich produkcjach, jak „Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013), „Ślepnąc od świateł" (2018) „Konwój" (2017)  czy „Pod mocnym aniołem" (2014). Co ciekawe, podobno był on jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy, który cenił go za warsztat aktorski. Prywatnie od ponad 20. lat tworzy szczęśliwe małżeństwo z Natalią Adaszyńską. 

Najlepsi polscy aktorzy: Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr w filmie „Obywatel” Jerzy Stuhr w filmie „Obywatel” / mat. prasowe

Jerzy Stuhr to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych postaci polskiego kina. Jego kariera, obejmująca zarówno aktorstwo, jak i reżyserię, przyniosła mu szerokie liczne nagrody. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zaraz po studiach związał się z Teatrem Starym, w którym grał ponad 20 lat. Co ciekawe, w latach 80. miał krótki, kilkuletni epizod we Włoszech. Grając w tamtejszych produkcjach, zdobył sympatię publiczności. Doceniono go za warsztat aktorski i perfekcyjne opanowanie języka włoskiego. Stuhr zyskał popularność przede wszystkim dzięki współpracy z wybitnym reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. Zagrał m.in. w takich produkcjach, jak „Blizna" (1976)  czy „Spokój" (1980).  Współpracował również z Andrzejem Wajdą i Jerzym Jarockim. W ostatnich latach można oglądać go w międzynarodowych produkcjach – głównie włoskich, gdzie wciela się w role epizodyczne i drugoplanowe. Prywatnie już od ponad 50 lat jest związany z Barbarą, z którą poznał się... w przedszkolu (sic!). 

Dobre polskie filmy – mniej znane, ale warte obejrzenia. Nowe i stare tytuły >>

Najlepsi polscy aktorzy: Michał Żebrowski

Michał Żebrowski w filmie „Ogniem i mieczem” Michał Żebrowski w filmie „Ogniem i mieczem” / mat. prasowe

Michał Żebrowski to wybitny polski aktor, który zyskał uznanie dzięki swojej wszechstronności. Jest on nie tylko aktorem, ale również dyrektorem Teatru 6.piętro. Żebrowski ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i już na pierwszym roku studiów stanął przed kamerą telewizyjną. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskał za sprawą ról w takich produkcjach, jak: „Ogniem i mieczem" (1999) „Pan Tadeusz" (1999), „Wiedźmin" (2001) czy „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" (2003). Publika pokochała go również za rolę nieco ekscentrycznego lekarza z Leśnej Góry z serialu „Na dobre i na złe". Prywatnie związany jest z Olą Żebrowską, z którą wspólnie wychowują czwórkę dzieci. 

Najlepsi polscy aktorzy: Janusz Chabior

Janusz Chabior w filmie „PolandJa” Janusz Chabior w filmie „PolandJa” / mat. prasowe

Janusz Chabior to wybitny polski aktor teatralny i filmowy, znany z charakterystycznej, magnetycznej obecności na ekranie. Jego niepowtarzalny styl aktorstwa i umiejętność wnikliwego portretowania skomplikowanych postaci przyniosły mu uznanie krytyków i publiczności. Co ciekawe, jego kariera aktorska rozwijała się stosunkowo wolno. Przez wiele lat łączył grę na deskach teatru ze sporadycznym występowaniem w filmach i serialach – grał m.in. w takich produkcjach jak „Adam i Ewa", „Gulczas a jak myślisz?", „Pitbull" czy też „Szpilki na Giewoncie". Jednakże prawdziwą popularność i rozpoznawalność przyniosła mu gra w filmach Patryka Vegi, w tym m.in. „Służbach Specjalnych", w których wcieli się w jedną z głównych ról. Prywatnie Chabior jest związany z aktorką – Agatą Wątróbską.