Bogusław Linda - ikona kina gangsterskiego 

Bogusław Linda to jeden z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych aktorów wszechczasów. Jego gra aktorska wielokrotnie została doceniona przez krytyków filmowych — do tego stopnia, że śmiało można go uznać za weterana nagród na festiwalach w Gdyni. Linda jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Już podczas studiów — jak wielu jego kolegów po fachu — debiutował na scenie Teatru Starego. Natomiast na małym ekranie pojawił się niewiele później — zagrał główną w serialu "Czarne chmury", niemal od razu zyskując aprobatę zarówno publiczności, jak i krytyków filmowych. Jednakże szeroką rozpoznawalność zawdzięcza roli w "Krollu" (1991) w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Wówczas zyskał reputację ekranowego "twardziela", co otworzyło mu wiele drzwi. Linda wystąpił m.in. w takich hitach, jak: "Sara" (1997), "Człowiek z żelaza" (1981), a także w dwóch filmach Pasikowskiego: "Psy" (1992) i "Psy II: Ostatnia krew" (1994). Można było go zobaczyć również w filmowych adaptacjach powieści, w tym m.in. w "Quo Vadis" (2001) i "Pan Tadeusz" (1999). Prywatnie aktor już od wielu lat wiedzie szczęśliwe życie u boku swojej żony - Lidii Popiel. 

Andrzej Seweryn - król polskiego kina i teatru 

Andrzej Seweryn to z całą dozą pewności jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jest on absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zaraz po uzyskaniu absolutorium związał się z Teatrem Ateneum, w którym występował niespełna 20 lat. Ogólnopolską rozpoznawalność i uznanie krytyków zdobył za sprawą gry w spektaklach Teatru Telewizji. To właśnie dzięki nim otrzymał wiele propozycji filmowych, dzięki którym dzisiaj zasługuje na miano jednego z najlepszych polskich aktorów starszego pokolenia. Seweryn pracował z wybitnymi reżyserami, w tym m.in. Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim czy też Jerzym Hoffmanem. W swoim aktorskim portfolio ma aż kilkaset różnych ról i mimo swojego już zaawansowanego wieku, nadal pozostaje czynnym aktorem. Seweryna można było zobaczyć m.in. w takich produkcjach, jak: "Człowiek z żelaza" (1981), "Bez znieczulenia" (1978), "Anatomia zła" (2014), "Ostatnia rodzina" (2016) czy też "Ukryta sieć" (2023). Prywatnie wiódł dość burzliwe życie uczuciowe. Szczęście odnalazł dopiero u boku swojej piątej żony, Katarzyny Kubackiej-Seweryn. 

Daniel Olbrychski - ulubieniec Andrzeja Wajdy 

Daniel Olbrychski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych postaci w polskim kinie. Już od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem, w czym umacniali go jego rodzice. Wedle plotek, został on przyjęty do Warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z najwyższą liczbą punków. Jednak studiów nigdy nie było dane mu ukończyć. Przeszkodziła mu w tym filmowa kariera, która ze względu na swoją dynamikę nie była możliwa do pogodzenia z nauką. Jego mistrzem był Andrzej Wajda - Olbrychski wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że to właśnie ten wybitny reżyser nauczył go fachu. Dlatego zapewne nikogo nie dziwi fakt, że aktor zagrał aż w 10 filmach Wajdy, w tym m.in. w "Pannach z Wilka" (1978) i "Ziemi obiecanej" (1975). Blisko współpracował też z innym wybitnym reżyserem - Jerzym Hoffmanem, czego efektem był m.in. "Potop" (1974) oraz "Ogniem i mieczem" (1999). Olbrychski nadal pozostaje czynnym aktorem i z wielką uważnością wybiera propozycje filmowe, serialowe i teatralnie. Od ponad 20. lat związany jest ze swoją managerką - Krystyną Demską.

Jan Nowicki - aktor wszechstronny o wielu talentach 

Jan Nowicki był jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego kariera na dużym ekranie rozpoczęła się w latach 60. XX wieku i obejmuje wiele znaczących ról w polskiej kinematografii. Ukończył on Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zaraz po studiach związał się z Teatrem Starym, w którym grał przez wiele lat, aż do swojej śmierci. Na swoim koncie ma aż kilkadziesiąt różnych ról, w tym m.in. w węgierskich produkcjach swojej byłej żony - Marty Mészáros. Nowickiego można było zobaczyć m.in. w takich produkcjach, jak: "Młode wilki" (1995), "Panny i wdowy" (1991), "Przedwiośnie" (2001) czy też "E=m2". Aktor zmarł 7 grudnia 2022 r. W ostatnich miesiącach swojego życia zrezygnował z gry aktorskiej ze względu na problemy zdrowotne. W ostatniej drodze wspierała go jego żona - Anna Kondratowicz. 

Krzysztof Kowalewski - polski aktor starszego pokolenia, który rozbawiał do łez                                                                         

Krzysztof Kowalewski był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego kina i teatru. Jego kariera, pełna niezapomnianych ról, trwała ponad pół wieku i przyniosła mu szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ukończył on studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Na swoim aktorskim koncie ma ponad 120 ról (sic!). Debiutował na deskach Teatru Dramatycznego, a na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w roli epizodycznej w "Krzyżakach" (1960) w reżyserii Aleksandra Forda. Kowalewski zapisał się na kartach historii polskiego kina przede wszystkim jako aktor komediowy, występując w filmach Stanisława Barei, w tym m.in. "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Brunet wieczorową porą" (1976) czy "Miś" (1980). Nieco młodszej publice dał się poznać jako nieco ekscentryczny dyrektor szpitala w serialu "Daleko od noszy". Aktor zmarł 6 lutego 2021 r. Do śmierci był on związany z aktorką -  Agnieszką Suchorą. Para wspólnie wychowywała córkę Gabrielę. 

Piotr Fronczewski - aktor doskonały 

Piotr Fronczewski to jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich aktorów. Jego kariera obejmuje zarówno teatr, film, jak i telewizję, a także muzykę i dubbing. W swoim dorobku ma ponad 120 różnego rodzaju różnego rodzaju ról, co czyni go aktorem wszechstronnym z niezwykle dobrym warsztatem. Zasłynął m.in. z roli charyzmatycznego nauczyciela w filmach z serii "Akademia Pana Kleksa" (1983). Grał też w "Ziemi obiecanej" (1975), "Pokoju z widokiem na morze" (1977) czy też "Awanturze o Basię" (1995). Publika pokochała go również za rolę ojca w "Rodzinie zastępczej", w którą wcielał się przez kilkanaście lat. Prywatnie Fronczewski niemal od 50 lat tworzy szczęśliwy związek ze swoją żoną - Ewą. Para wspólnie doczekała się dwóch córek. 

Franciszek Pieczka - legenda polskiego kina 

Franciszek Pieczka  jest jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów, którego kariera na scenie i ekranie rozciąga się na ponad siedem dekad. Wyróżniający się głębokim, charakterystycznym głosem i zdolnością do kreowania postaci o wielkiej empatii, zdobył serca widzów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znany jest przede wszystkim z ról komediowych i dramatycznych. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w kultowym serialu "Czterej Pancerni i Pies" (1966-1970). Współpracował on z wybitnymi reżyserami, w tym m.in. Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą czy Kazimierzem Kutzem. Jednym z jego najważniejszych filmów był "Jańcio Wodnik" (1993), w którym zagrał główną rolę. Za tę kreację został nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Młodsi widzowie kojarzą go przede wszystkim z serialu bijącego rekordy popularności - "Ranczo". Pieczka zmarł 23 września 2022 r. Jego pogrzeb miał charakter uroczystości państwowej. 

Mieczysław Voit - nieco zapomniany polski aktor starszego pokolenia                                                                                   

Mieczysław Voit to wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Jego wyrazista twarz i charakterystyczna barwa głosu sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia. Debiutował w latach 50. XX wieku. Podczas swojej kariery związany był z wieloma teatrami, w tym m.in. Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem Narodowym w Warszawie. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami. Wystąpił m.in. w "Potopie" (1974), "Nocach i dniach", (1975), "Alchemiku" (1988) oraz z wielu serialach telewizyjnych. Voit zmarł 31 stycznia 1991 r. na atak serca. Jego żoną była aktorka - Beata Horowianka. 

Wojciech Pszoniak - aktor dramatyczny przez wielkie "A"

Wojciech Pszoniak był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów teatralnych, filmowych oraz telewizyjnych, a jego kariera trwała ponad pół wieku. Zasłynął z wielu ról w klasykach polskiego kina. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych aktorów dramatycznych (obok Andrzeja Seweryna i Piotra Fronczewskiego). Pszoniak grał wielokrotnie w filmach Andrzeja Wajdy, m.in. takich arcydziełach jak "Wesele" (1972), "Danton" (1983) czy "Korczak" (1990). Występował również w produkcjach zagranicznych, głównie francuskich i angielskich. Zmarł 19 października 2020 r. w wyniku choroby nowotworowej. Był związany z Barbarą Pszoniak. 

Jan Englert - nie tylko filmowy Lipski z Killera                                                                                  

Jan Englert to jedna z najważniejszych postaci w polskim kinie i teatrze. Jego kariera, obejmująca siedem dekad, to nie tylko bogata lista ról aktorskich, ale także znaczący wkład w rozwój polskiego teatru jako dyrektor i pedagog. W swoim aktorskim portfolio ma ponad 150 różnych kreacji. Podobnie jak wiele wybitnych aktorów starszego pokolenia, Englert współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami - wystąpił m.in. w "Kanale" (1956) Andrzeja Wajdy, "Soli czarnej ziemi" (1969)  i "Perle w koronie" (1971) Kazimierza Kutza czy też "Lalce" (1977)  Ryszarda Berta. Oprócz tego wystąpił również w "Killerze" (1997) Juliusza Machulskiego, a w ostatnich latach wciela się w role drugoplanowe i epizodyczne w popularnych produkcjach. Prywatnie związany jest z aktorką - Barbarą Ścibakówną.