Filmy 2024: "Biedne istoty", reż. Yórgos Lánthimos

Historia ewolucji Belli Baxter, młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera. Pod jego opieką bohaterka chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna. Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

premiera: 19.01.2024

role główne: Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Kathryn Hunter, Christopher Abbott

Filmy 2024: "Chłopiec i czapla", reż. Hayao Miyazaki

Nowa animacja kultowego twórcy z Japonii, autora "Spirited Away", "Księżniczki Mononoke", czy "Mojego sąsiada Totoro".

"Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek." 

premiera: 19.01.2024

Filmy 2024: "Przesilenie zimowe", reż. Alexander Payne

Lata 70. Zrzędliwy i surowy profesor historii starożytnej, John, pracuje w ekskluzywnej Akademii Barton, czyli w szkole z internatem dla chłopców. Niestety wykładowca nie ma fanów wśród studentów. Kiedy nie wystawia jedynek, karze za najmniejsze przewinienia, co czyni go najmniej lubianą osobą na kampusie. Obraża, oblewa dzieci senatorów, myśląc, że przygotowuje je do życia, gdzie nikt nie będzie ich rozpieszczał czy głaskał po głowie. Na swoje nieszczęście, podczas przerwy świątecznej zostaje przydzielony do sprawowania opieki nad garstką chłopców, którzy nie mają dokąd pójść.

premiera: 26.01.2024

role główne: Paul Giamatti, Dominic Sessa, Da'Vine Joy Randolph, Carrie Preston

Filmy 2024: "Kos", reż. Paweł Maślona

Ten film zachwycił nas (i nie tylko) na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. 

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię

premiera: 26.01.2024

role główne: Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Jason Mitchell, Piotr Pacek

Filmy 2024: "Obsesja", reż. Todd Haynes

Aktorka Elizabeth jest zafascynowana Gracie: historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie chwilowym gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic – i swojej wersji prawdy.

premiera: 2.2.2024

role główne: Natalie Portman, Julianne Moore, Charles Melton

Filmy 2024: "Priscilla", reż. Sofia Coppola

Jeden z najgłośniejszych filmów ubiegłego roku dopier w lutym trafi do polskich kin.

"Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on już jest gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę."

premiera: 9.2.2024

role główne: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Ari Cohen, Dagmara Dominczyk

Filmy 2024: "Dobrzy nieznajomi", reż. Andrew Haigh

Na podstawie powieści Taichi Yamady.

Jedna noc i spotkanie z tajemniczym sąsiadem, Harrym, całkowicie odmienia życie Adama, mieszkańca opustoszałego londyńskiego bloku. W miarę rozwoju ich relacji Adama coraz bardziej pochłaniają wspomnienia z przeszłości. W pewnym momencie mężczyzna postanawia wrócić do miasteczka, w którym dorastał. Gdy trafia do rodzinnego domu, odnajduje swoich rodziców takimi, jakimi ich zapamiętał z dnia ich śmierci przed trzydziestu laty.

premiera: 9.2.2024

role główne: Andrew Scott, Paul Mescal, Claire For, Jamie Bell

Filmy 2024: "Bracia ze stali", reż. Sean Durkin

Kolejny film (od słynnego studia A24), na który musieliśmy długo czekać, ale według zagranicznych krytyków to najlepsza rola Zaca Efrona w jego karierze.

"Surowy teksański ojciec - głowa rodu Von Erich - zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów, bowiem na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum?

premiera: 16.2.2024

role główne: Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Holt McCallany, Lily James

Filmy 2024: "Anatomia upadku", reż. Justine Triet

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go żona Sandra? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów. "Czy to zrobiła?".

premiera: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Antoine Reinartz, Milo Machado Graner

role główne: 23.2.2024

Filmy 2024: "Żegnajcie laleczki", reż. Ethan Coen

Jamie opłakuje kolejne rozstanie z dziewczyną, a jej zbyt spokojna przyjaciółka Marian musi zmienić swój styl bycia. W poszukiwaniu nowego początku wyruszają w improwizowaną podróż do Tallahassee, ale sprawy szybko się skomplikują, kiedy ich drogi krzyżują się z grupą nieudolnych przestępców.

premiera: 23.2.2024

role główne: Margaret Qualley, Matt Damon, Beanie Feldstein, Geraldine Viswanathan, Pedro Pascal

Filmy 2024: "Diuna 2", reż. Denis Villeneuve

Paul Atryda zawiera sojusz z Chani i Fremenami oraz jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Mężczyzna pragnie też zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

premiera: 1.3.2024

role główne: Timothee Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Austin Butler, Florence Pugh, Stellan Skarsgard

Filmy 2024: "Biała odwaga", reż. Marcin Koszałka

"Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. "

premiera: 8.3.2024

role główne: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska, Adam Woronowicz, Marcin Bosak

Filmy 2024: "Kobieta z...", reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Polski film prezentowany na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji.

Wychowany w małym miasteczku, nieśmiały Andrzej zostaje powołany do służby wojskowej. Stojąc w samej bieliźnie, odmawia zdjęcia skarpetek. Powód? Pomalowane na niebiesko paznokcie. Mijają lata. W ulewnym deszczu podczas demonstracji spotyka pielęgniarkę Izę, a dowodem ich silnej więzi staje się dziecko. Andrzej zaczyna jednak coraz bardziej doświadczać dysforii płciowej, więc gdy ma już dostęp do Internetu śledzi strony, szukając informacji o  transpłciowości. Ale Polska w 2004roku nie jest miejscem, w którym mógłby być sobą. Prawo nie jest po stronie Andrzeja. Wydaje się, że nikt nie jest... do czasu. 

premiera: 5.4.2024

role główne: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Mateusz Więcławek, Bogumiła Bajor, Jacek Braciak, Joanna Kulig

Filmy 2024: "Challengers", reż. Luca Guadagnino

Tasha Duncan, gwiazda tenisa, po latach sukcesów zostaje bezkompromisową trenerką. Początkowo przeciętnie radzący sobie z paletką Art za sprawą żony staje się docenianym graczem. Z czasem dopada go zawodowy kryzys. Zdeterminowana Tashi próbuje przywrócić mu dawną chwałę. Niespodziewanie przeciwnikiem jej aktualnego partnera zostaje inny zapomniany czempion, a przy okazji były najlepszy przyjaciel i dawny chłopak Tashi. 

premiera: 26.4.2024

role główne: Zendaya, Josh O'Connor, Mike Faist