O czym świadczą rozdwojone końcówki?

Troska o stan włosów wynika nie tylko ze względów estetycznych. Kondycja pasm często odzwierciedla nasze zdrowie. Marzenie o pięknych, silnych i lśniących włosach może zostać zakłócone przez problem rozdwojonych końcówek. Z tym kłopotem boryka się mnóstwo kobiet. Obok nadmiernego wysuszania się włosów i puszenia, to właśnie rozdwojone końcówki stanowią jeden z najpopularniejszych dylematów związanych z włosami. 

Dlaczego włosy się rozdwajają?

Co powoduje rozdwajanie się końcówek włosów? Ten nieestetyczny problem powstaje w wyniku uszkodzenia struktury włosa, które odbywa się na wiele sposobów. Rozdwojone końcówki włosów mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak:

 • Niewłaściwa pielęgnacja włosów: nadmierne używanie gorących narzędzi do stylizacji, częste farbowanie, czy też zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do rozdwajania się końcówek.
 • Wpływ środowiska: zewnętrzne czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr, a także zanieczyszczenia powietrza, mogą osłabiać strukturę włosów, a tym samym przyczyniają się do ich rozdwajania się.
 • Nadmierna ekspozycja na chemiczne substancje: agresywne substancje chemiczne obecne w niektórych produktach do pielęgnacji włosów i koloryzacji mogą powodować uszkodzenie struktury kosmyków.
 • Niedobory witamin i minerałów: brak odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla włosów, może wpływać na ich kondycję, w tym na pojawienie się rozdwojonych końcówek.

Co trzeba pić codziennie rano, żeby mieć ładne i mocne włosy? >>

Z problemem rozdwajających się włosów spotykają się głównie osoby, które zapuszczają włosy. Wynika to z tego, że rozdwojenie najczęściej występuje w najstarszej części trzonu włosa, czyli na jego końcówce. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że pukle mogą być rozdwojone na każdej długości, np. przez uszkodzenia mechaniczne włosów.

Czy da się uratować rozdwojone końcówki?

Dla wszystkich tych, którzy szukają szybkich rozwiązań na problem rozdwojonych końców włosów, bez konieczności wizyty w salonie fryzjerskim, nie mamy dobrej wiadomości. Niestety, nie ma jednego cudownego kosmetyku, który po nałożeniu zadziała jak klej dla rozdwojonych końcówek. Jeżeli włosy są mocno zniszczone, a z rozdwojonych końcówek jest wiele, jedynym rozwiązaniem może być ich ścięcie. Nawet jeśli marzysz o długich włosach, warto je ściąć przed rozpoczęciem zapuszczania, bo zamiast rosnąć, mogą się dalej wykruszać, a ty stracisz na długości.

Najlepsze serum na rozdwojone końcówki włosów - ranking. 6 kosmetyków, które odsuną w czasie wizytę u fryzjera >>

Jak naprawić rozdwojone końcówki włosów?

Oto sprawdzone sposoby na zaniechanie problemu rozdwajających się końcówek włosów:

 • Strzyżenie: najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się rozdwojonych końcówek jest obcięcie ich. Regularne strzyżenie co 6-8 tygodni pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji.
 • Prawidłowa pielęgnacja: używaj łagodnych szamponów i odżywek, unikaj nadmiernej stylizacji gorącymi narzędziami, a także stosuj maski i odżywki, które nawilżają i wzmacniają włosy.
 • Olejowanie: regularne olejowanie włosów, na przykład olejem kokosowym, jojoba czy arganowym, może pomóc w przywróceniu nawilżania i elastyczności włosów, co długotrwale przyczynia się do poprawy ich kondycji.
 • Oprócz olejowania warto także regularnie stosować nawilżające maski i odżywki, zwłaszcza jeśli włosy są suche i zniszczone.
 • Zabezpieczenie końcówek włosów olejkami z dodatkiem silikonu, aby wzmocnić włosy.
 • Unikanie substancji chemicznych: ogranicz stosowanie agresywnych substancji chemicznych, takich jak rozjaśniacze, mocno oczyszczające szampony czy silne środki do stylizacji włosów.
 • Unikanie gorącej wody podczas mycia, gdyż może przyczynić się do wysuszania włosów.

Regularne strzyżenie, odpowiednia dieta i właściwa pielęgnacja mogą pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu tego problemu. Warto dbać o swoje włosy, by zachować ich zdrowy i piękny wygląd.

Włosy modelki na backstage'u pokazuSpotlight/Launchmetrics

Rozdwojone końcówki a uszkodzenia mechaniczne włosów

Częstą przyczyną rozdwajania się końcówek włosów są uszkodzenia mechaniczne. Zaliczamy do nich między innymi ocieranie się długich, rozpuszczonych włosów o swetry, szaliki lub wełniane płaszcze, spanie w mokrych włosach, mocne pocieranie wilgotnych włosów ręcznikiem lub noszenie gumek do włosów zakończonych metalowym elementem. 

Wszystkie te praktyki mogą być przyczyną rozdwajania się końcówek włosów. Aby uniknąć tarcia włosów o poduszkę podczas snu, możesz wymienić bawełnianą poszewkę na poduszkę na taką wykonaną z jedwabiu lub bambusa. Te materiały są delikatniejsze dla struktury włosów.

Co więcej, należy pamiętać, że samodzielne obcinanie włosów w domu tępymi nożyczkami lub takimi, które nie są przeznaczone do obcinania włosów, również może spowodować ich mechaniczne uszkodzenie, które przyczynia się do powstawania rozdwajających się końcówek.

Jak obciąć grzywkę w domu? Sposoby Francuzek i Azjatek >>

Pamiętaj, że konsekwentna i odpowiedzialna pielęgnacja włosów to klucz do utrzymania ich zdrowego wyglądu. Jeśli zauważysz problemy z rozdwajającymi się końcówkami, warto również skonsultować się z fryzjerem, który może doradzić indywidualne podejście do pielęgnacji włosów. Teraz już wiesz, jak zadbać o rozdwajające się końcówki włosów.