Puszące się włosy są szorstkie, matowe i wywijają się w każdą stronę. Chciałabyś, żeby były sypkie, gładkie i lśniące niczym z Instagrama – tymczasem nawet stosując rozmaite kosmetyki i odżywki, nie umiesz nad nimi zapanować. Jeśli ten problem wydaje ci się znajomy, wypróbuj nasze sposoby na wygładzenie spuszonych włosów.

Dlaczego włosy się puszą? 

Puszące się kosmyki to problem, który często determinowany jest przez ich specyficzną budowę. Jeśli twoi rodzice mają kędzierzawe, niesforne czupryny, trudno będzie ci uzyskać włosy idealnie gładkie jak tafla szkła – bo z natury są wysokoporowate i łatwo chłoną wilgoć. W takim przypadku musisz szczególnie przyłożyć się do dbania o nie. Systematyczna pielęgnacja łącząca w sobie domowe sposoby i dobre, wygładzające kosmetyki powinny pomóc ci okiełznać niesforne kosmyki.

Puszenie się włosów często wynika też z poddawania ich wielu zabiegom fryzjerskim, i to nie tylko w salonie. Rozjaśnianie, trwała ondulacja, codzienne suszenie gorącym powietrzem i używanie prostownicy bardzo osłabiają pukle. Jeśli regularnie poddajesz je takiej agresywnej stylizacji, uszkodzenia są nieuchronne. Środki chemiczne i wysoka temperatura niszczą naturalną otoczkę tłuszczową, która zatrzymuje wilgoć wewnątrz włosa. Gdy osłonka ulega degradacji, kosmyki stają się suche, tępe, matowe i dużo łatwiej się puszą.

Zobacz też: Ta odżywka to sposób na puszące się włosy. Wygładza, odżywia i nabłyszcza. Ma tysiące pozytywnych opinii

Sposoby na puszące się włosy - co zrobić, żeby je wygładzić?

Żeby nadać puszącym się puklom połysk i sprężystość, musisz je odbudować. Wskazane są wszelkie kosmetyki i zabiegi, które pomagają domknąć łuski włosa. Na czas regeneracji powinnaś też zrezygnować z intensywnej stylizacji– z farbowania, trwałej, używania prostownicy, lokówki. Jeśli masz taką możliwość, pozwól włosom schnąć naturalnie lub zmniejsz częstotliwość ich mycia, aby nie suszyć ich codziennie gorącym powietrzem. Jeżeli chcesz je wygładzić, zamiast prostownicy modeluj fryzurę na dużej, okrągłej szczotce – ten sposób stylizacji jest zdrowszy dla włosów.

Zobacz też: Proste włosy do ramion - modna i wygodna fryzura dla cienkich kosmyków

Domowe sposoby i kosmetyki na puszące się włosy

Oto 6 skutecznych sposobów na puszące się włosy. Stosuj je przez minimum miesiąc, a na pewno zauważysz pozytywne efekty.

1. Olejowanie 

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób na puszące się kosmyki to ich regularne olejowanie włosów. Jest kilka rodzajów tego zabiegu: na mokro, na sucho, z odżywką. Najłatwiejszy to olejowanie na sucho, które polega po prostu na dokładnym rozprowadzeniu oleju na włosach przed myciem (jeśli mają tendencję do przetłuszczania się i są cienkie, nałóż olej tylko do połowy ich długości). Olej należy trzymać na pasmach co najmniej pół godziny. Jeśli myjesz włosy codziennie rano, zrób olejowanie wieczorem – w nocy olej będzie miał dużo czasu, aby wniknąć w łuski i odżywić je. Rano umyj głowę jak zwykle.

Sprawdź: Olejowanie włosów - jaki olej i która metoda dają najlepsze efekty?

Dobór oleju zależy od twojego typu włosów. Do wysokoporowatych, czyli mocno puszących się i suchych włosów, najlepszy będzie arganowy oraz lniany – koniecznie nierafinowany. W przypadku włosów średnioporowatych dobrze sprawdzi się olej kokosowy.

Możesz skorzystać też gotowej mieszanki olejków do włosów puszących się. Z myślą o regneracji i odbudowie zniszczonych włosów powstał np. olejek Halier Oiltense, który stanowi mieszankę 10 olejów roślinnych, m.in. lnianego, sojowego, ze słodkich migdałów, makadamia. Ma nieziemski, kwiatowy zapach, który utrzymuje się na włosach nawet po zmyciu.

Do olejowania możesz wykorzystać też serum Effetti speciali L'Elisir Diego dalla Palma z olejkiem arganowym, tamanu i z pestek dyni (wszystkie trzy są szczególnie polecane do pielęgnacji włosów przesuszonych i niezdyscyplinowanych).

 

Dla uzyskania optymalnych rezultatów wykonuj olejowanie włosów co drugie mycie.

Aby wzmocnić efekt olejowania, zamiast myć włosy szamponem zmocz je, lekko odciśnij w ręcznik, a następnie nałóż odżywkę lub maskę. Kosmetyk zemulguje olej i spotęguje jego działanie. Po upływie 15-30 min zmyj odżywkę letnią wodą i na koniec umyj włosy szamponem. To dobry sposób na dogłębną regenerację puszących się włosów gdy masz więcej czasu na pielęgnację.

Czytaj też: Olejek do włosów - jaki wybrać? Ranking olejków naturalnych i drogeryjnych

2. Jaka odżywka na puszące się włosy?

Aby wygładzić puszące się włosy i ułatwić ich rozczesywanie, po każdym myciu powinnaś nakładać odżywkę – nawet na 2-3 minuty (wyjątkiem jest sytuacja, gdy robisz to po olejowaniu w celu zemulgowania oleju). Wybieraj produkty z zawartością naturalnych olejków i silikonów, aby dobrze dociążyć włosy i domknąć łuski. Warto postawić na odżywki opracowane specjalnie z myślą o włosach wysokoporowatych, bo właśnie takie mają największą tendencję do puszenia się. Znajdziesz je np. w portfolio Anwen, marki założonej przez znaną blogerkę włosową. Ich kompozycja opiera się wyłącznie na emolientach i olejach dostosowanych do włosów o wysokiej porowatości. Przykładem może być odżywka Emolientowa róża albo Emolientowy irys.

Raz na kilka myć powinnaś zastosować też bogatą maskę i przytrzymać kosmetyk na włosach przez co najmniej 10 minut.

Sprawdź: 7 najlepszych masek emolientowych do włosów wysokoporowatych. Wygładzają łuski i ograniczają puszenie

3. Stosowanie kosmetyków z silikonami

Silikony w kosmetykach do włosów często są demonizowane – tymczasem w większości przypadków bardzo służą włosom, zwłaszcza tym niezdyscyplinowanym i łatwo puszącym się. Silikony oblekają je ochronna warstwą, która chroni przed utratą wilgoci, nadaje im sprężystości i blasku. Ważne tylko, by używać kosmetyków (czyli masek, odżywek, serum na końcówki) z silikonami, które łatwo można zmyć za pomocą oczyszczającego szamponu. W składzie produktów szukaj składników o nazwach: dimethicone, dimethiconol, lauryl methicone, hydrolized wheat protein hydroxypropyl polysiloxane, amodimethicone, phenyl trimethicone, beheonoxy dimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane. Nie zrobią twoim włosom krzywdy pod warunkiem, że będziesz regularnie olejować włosy (stosowanie silikonów na wysuszone, niewypielęgnowane włosy może przynieść odwrotny skutek) i co jakiś czas używać oczyszczających szamponów o prostym składzie. Unikaj też nakładania tego typu produktów na skórę głowy. 

Najlepsze serum silikonowe na puszące się włosy? Bestsellerem na świecie jest m.in. profesjonalne Super Skinny ® Serum od marki Paul Mitchell używanej przez salony fryzjerskie. Kosmetyk intensywnie wygładza pasma bez obciążania oraz zabezpiecza końcówki przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury. Jest superlekkie, a do tego przyspiesza proces suszenia włosów.

4. Domowa płukanka z octu jabłkowego

Tani i niezawodny sposób na lśniące, gładkie włosy to wypłukanie włosów w miksturze z octu jabłkowego i wody. Kwaśne pH płukanki sprawia, że łuski się domykają, a włosy po wysuszeniu są bardziej sypkie i rozprostowane. Sposób ten sprzyja też dłuższemu zachowaniu koloru na włosach farbowanych.

Żeby zrobić płukankę zakwaszającą, wystarczy, że zmieszasz ocet jabłkowy i wodę w proporcjach 1:6. Polej mieszanką włosy na koniec mycia i zostaw na 2-3 minuty. Możesz też wlać miksturę do umywalki lub miski i zanurzać w niej włosy przez kilka minut. Następnie spłucz włosy wodą. Zapach octu powinien zniknąć po wysuszeniu.

Zobacz też: Odmładzający kolor włosów - 6 modnych odcieni, które odejmą ci lat

5. Spłukiwanie szamponu chłodną wodą

Bardzo prostym trikiem na dodanie spuszonym włosom połysku po myciu jest spłukanie ich na koniec chłodnym strumieniem wody. Zimno domyka łuski włosów, a także zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, dlatego jest to też dobry sposób na przedłużenie świeżości przetłuszczających się włosów.

Sprawdź też: Keratynowe prostowanie włosów - efekty

6. Spanie na jedwabnej poszewce

Ostatnia rada, jaką powinnaś wziąć sobie do serca, jeśli chcesz wygładzić swoje puszące się włosy, to zmiana poszewki poduszki, na której zwykle śpisz. Okazuje się, że te bawełniane mierzwią włosy i otwierają ich łuski, przez co kosmyki stają się suche i matowe. Jedwab jest znacznie delikatniejszy – włosy zamiast ocierać się o niego, ślizgają się po jego powierzchni przez co pozostają gładkie.

Jak zdyscyplinować puszące się włosy? 5 sposobów na glossy hair według fryzjerki gwiazd Jen Atkin >>>

Puszące się włosy - czego brakuje w twojej pielęgnacji?

„Włosomaniaczki” nauczyły nas, jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja włosów czyli tak zwana równowaga PEH. Przy puszących się włosach, to właśnie E, czyli emolienty, powinno w niej dominować, stąd nasze sugestie dotyczące olejowania włosów czy stosowania kosmetyków z silikonami. Jednak co zrobić, gdy w naszej pielęgnacji przeważają emolienty, a włosy wciąż są zbyt sypkie i niesforne? 

Okazuje się, że brak P i H, czyli protein i humektantów, może również wpływać na puszenie się włosów. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie pielęgnacji,  przy czym zaleca się zastosowanie większej ilości protein. Do tych substancji zaliczamy na przykład ekstrakty z pszenicy, soi, kukurydzy, czy owsa, a także keratynę, kolagen, jedwab i proteiny mleczne. Jeśli jednak taka kuracja nie przyniesie oczekiwanych efektów, kolejnym krokiem powinno być intensywne nawilżenie włosów, na przykład produktami z dużą zawartością kwasu hialuronowego, czy domowej roboty maseczkami na przykład maską z miodu. 

Również olejowanie włosów na nawilżający podkład może pomóc uporać się z tym problemem. Takim podkładem może być na przykład woda z niewielką ilością cukru (cukier jest dobrym humektantem), albo naturalny żel aloesowy. Dopiero na tak przygotowane, wilgotne włosy aplikujemy olej i postępujemy jak zwykle.