Moment, w którym zauważymy, że włosy wychodzą garściami, może wywoływać niepokój. Nic dziwnego – w naszej kulturze gęste, długie włosy traktuje się nie tylko jako symbol młodości czy piękna, ale i zdrowia. Nagłe czy nadmierne wypadanie włosów może zaalarmować – nie wahaj się i skonsultuj się ze specjalistą (dermatologiem-trychologiem), jeśli uważasz, że twoje włosy wypadają znacznie bardziej niż zazwyczaj.

Powstrzymanie wypadania włosów może wiązać się nie tylko z poprawieniem jakości życia czy wzmocnieniem organizmu, ale i zadbaniem o samoocenę. Wypadające włosy często stają się podstawą zachwiania pewności siebie. Szybkie odnalezienie przyczyny i tym samym jej wyeliminowanie może powstrzymać problem i sprawić, że poczujesz się lepiej.

Cykl życia włosa – naturalne wypadanie

Nie martw się jednak tym, że podczas czesania włosów niektóre z nich wypadają. Nawet jeśli codziennie zdejmujesz ze szczotki garść włosów, nie powinno cię to stresować. Włosy przecież wypadają naturalnie, co wiąże się z fazami ich wzrostu. Przeciętnie każdy człowiek ma na głowie mniej więcej ok. 100-150 tysięcy włosów, znajdujących się w różnym momencie cyklu.

 • Faza wzrostu (anagen) – wykształca się cebulka, a mieszek włosa wydłuża się na tyle, że wychodzi na powierzchnie skóry. Włos zaczyna rosnąć. Większość włosów (ok. 80%) na zdrowej głowie znajduje się właśnie na tym etapie.
 • Faza przejściowa (katagen) – krótki moment, podczas którego mieszek włosa kurczy się i skraca. Włos traci na swojej przyczepności i przestaje być tak odżywiany, jak wcześniej.
 • Faza spoczynku (telogen) – zrogowaciały włos stopniowo oddziela się od rogówki, jest wypychany przez nowy włos, który znajduje się w fazie wzrostu. Zwykle aż 10-15% wszystkich włosów jest w fazie telogenu.
 • Faza zrzucania (egzogen) – włos ostatecznie wypada. Czas życia każdego włosa to 3-4 lata. Okazuje się więc, że utrata nawet 50-100 włosów dziennie jest zupełnie naturalna i nie powinna wzbudzać obaw.

Samo wypadanie włosów nie powinno więc budzić niepokoju – co innego jednak, jeśli włosy wypadają w sporej ilości, znacznie intensywniej niż wcześniej.

Nadmierne wypadanie włosów – łysienie

Launchmetrcs/Spotlight

Gdy włosów zaczyna wypadać znacznie więcej i to w różnych cyklach, można mówić o przerzedzeniu lub nawet łysieniu.

Łysienie androgenowe

Przyczyny są przede wszystkim genetyczne – na łysienie narażonych jest około 80% mężczyzn i 40% kobiet. Wiąże się z miniaturyzacją mieszków włosowych, które z czasem stają się na tyle niewielkie, że po prostu zanikają. U mężczyzn łysienie rozpoczyna się od linii zakoli i przesuwa się do tyłu głowy. Może rozpocząć się już po przebyciu okresu dojrzewania i stopniowo postępuje przez całe życie. W przypadku kobiet łysienie rozpoczyna się na środkowej części głowy i zwykle pojawia się w okresie menopauzy, chociaż może rozpocząć się wcześniej.

Łysienie fizjologiczne

Jego charakter jest całkowicie naturalny. Chodzi przede wszystkim o zmiany w kondycji włosów i sposobie ich wzrostu, jakie zauważa się u noworodków, nastolatków oraz osób starszych. W czasie dojrzewania czy starzenia charakterystyka włosa ulega zmianie, a tym samym narażeni jesteśmy na przerzedzenie włosów i ich zwiększone wypadanie.

Łysienie plackowate

Co może być przyczyną wypadania włosów? Stres. Wysoki poziom kortyzolu, który towarzyszy przewlekłemu stresowi, wiąże się z osłabieniem mieszków włosów, co przekłada się na ich wypadanie. Właśnie to postrzegane jest jako jeden z głównych czynników odpowiadającym za łysienie plackowate. Charakteryzują je owalne ogniska wyłysienia, które mają charakter nawrotowy. Leczenie łysienia plackowatego wiąże się także i z terapią psychologiczną, podejmowaniem prób radzenia sobie ze stresem.

Wypadanie włosów – przyczyny hormonalne

Na jakość i kondycję włosów wpływ wywierają hormony – i to nie tylko wspomniany już hormon stresu, czyli kortyzol.

Zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do wypadania włosów. Osoby z niedoczynnością tarczycy zmagają się z brakiem hormonu T3, który odpowiada za wsparcie podziału komórek w mieszkach włosowych – skutkiem tego jest zmniejszona produkcja keratyny, która stanowi istotny budulec włosa. Aby sprawdzić, czy twoje wypadanie włosów wiąże się z nieodpowiednim poziomem hormonów tarczycy, koniecznie udaj się do specjalisty.

Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny

Estrogen pozytywnie wpływa na kondycję włosów – działa na nie ochronnie, co można zaobserwować przede wszystkim podczas ciąży, gdy poziom estrogenu rośnie. Kosmyki mogą wówczas nabrać blasku, stają się gęściejsze. Wzmocnione w czasie ciąży włosy ulegają osłabieniu po porodzie – wówczas poziom estrogenów spada. Aż połowa włosów wchodzi wówczas w fazę spoczynku, co sprawia, że można zaobserwować nagłe wypadanie. Po pewnym czasie poziom estrogenu jednak się unormuje, a włosy powinny wrócić do swojego stałego cyklu wzrostu.

Przyczyny wypadania włosów – czynniki zewnętrzne

Tak jak wspominaliśmy, za plackowate wypadanie włosów może odpowiadać przewlekły stres. Okazuje się jednak, że prowadzenie stresującego stylu życia, bycie pod ciągłą presją i napięciem dodatkowo wzmacnia działanie innych czynników. Często to właśnie ich kombinacja wpływa na osłabienie kondycji skóry głowy i przerzedzenie włosów.

Co może być przyczyną wypadania włosów?

 • stresujący tryb życia, traumatyczne przeżycia,
 • nieodpowiednia dieta,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • zanieczyszczone środowisko,
 • brak snu, zmęczenie,
 • nieodpowiednia pielęgnacja,
 • nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów,
 • czynniki mechaniczne (zbyt częste suszenie, prostowanie włosów itd.),
 • przebyte choroby, leczenie farmakologiczne.

Współwystępowanie choćby kilku z wymienionych przyczyn często skutkuje łysieniem telogenowym. Najczęściej występuje wśród kobiet. Charakteryzuje się tym, że włosy znacznie szybciej wchodzą w fazę spoczynku i wypadania – może się okazać, że nie przeciętne 10-15% włosów znajduje się w ostatnim fazie cyklu wzrostu, a nawet połowa. Ze względu na to, że na pojawienie się łysienia telogenowego wpływ wywiera szereg najróżniejszych czynników, trudno o odnalezienie głównego źródła i wyeliminowanie przyczyny.

Genetyczne przyczyny wypadania włosów

Jeszcze trudniej zahamować wypadanie włosów, jeśli zmagamy się z łysieniem wywołanym czynnikami genetycznymi. Łysienie androgenowe (ale również plackowate) może wiązać się po prostu z działaniem genów. Nie oznacza to jednak, że z przerzedzeniem włosów musisz się pożegnać.

Najczęściej stosuje się farmakoterapie, której celem jest pobudzenie włosów do wzrostu. Niezbędne jest więc prowadzenie leczenia pod okiem specjalisty, który będzie w stanie obserwować zmiany zachodzące na skórze głowy oraz dopasowywać metody tak, aby osiągnąć jak najlepsze skutki.

Co istotne, łysienie o podłożu genetycznym jest od ciebie niezależne, nie jest wynikiem twoich działań czy stylu życia. Nie wprowadzaj więc szeregu zmian, nie eksperymentuj z pielęgnacją i nie sięgaj po domowe sposoby – prawdopodobnie nie zahamujesz wypadania, a jedynie możesz sytuację pogorszyć.

Wypadające włosy – przyczyny wywołane pielęgnacją

Co innego jednak w sytuacji, w której wypadanie włosów wywołane jest nieodpowiednią pielęgnacją. Sprawdź, czy nie popełniasz istotnych błędów:

 • Spanie w mokrych włosach – wilgotne, ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które odpowiadają za choroby skóry głowy. A te mogą przyczyniać się do wypadania włosów.
 • Nieoczyszczanie skóry głowy – mycie kosmyków na długości nie wystarczy. Zapchane mieszki włosowe nie sprzyjają wzrostowi włosów. Warto sięgnąć po specjalne peelingi do skóry głowy.
 • Szarpanie, tarcie włosów – podczas gwałtownego wycierania włosów grubym ręcznikiem część kosmyków po prostu wyrywasz. Podobnie dzieje się, gdy szarpiesz włosy w czasie szczotkowania.

Łysienie trakcyjne – nieodpowiednia stylizacja włosów

Wypadanie włosów może być wywołane stylizacją, czego przykładem jest łysienie trakcyjne. Chodzi zarówno o niezabezpieczenia włosów przed działaniem ciepła podczas suszenia czy prostowania, jak i o częste noszenie fryzur, które wywołują napięcie na skórze głowy. Warkoczyki na całej głowie, dredy, wysokie kucyki i inne fryzury, w których włosy są mocno, ciasno spięte mogą przyczynić się do wypadania. Dlaczego? Ciągły ucisk na mieszki włosów sprawia, że korzeń włosów po prostu zostaje wyrwany.

Przyczyny wypadania włosów podczas mycia

Może się wydawać, że włosy wypadają nadmiernie podczas mycia. Często odnosimy takie wrażenie, gdy przez większą część dnia kosmyki pozostawały spięte – związane włosy po prostu nie miały jak wypaść.

Nagłe wypadanie włosów – przyczyny związane z dietą i niedoborami

Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów wymienia się także niedobory. Najczęściej wynikają z niezbilansowanej diety, intensywnej utraty wagi czy niedokrwistości. Aby sprawdzić, czy wypadanie włosów, z jakim się zmagasz, wynika z niedoborów, warto wykonać badania, na które skieruje cię specjalista. Możesz stracić sporo czasu na wprowadzenia nowej pielęgnacji, podczas gdy źródło problemu leżeć będzie gdzieś indziej.

Co jeść, aby wzmocnić włosy? Warto zwrócić uwagę na produkty, które zawierają:

 • białko – nabiał, mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy,
 • witaminę A – szpinak, bataty, dynia, marchew, brokuły, kapusta,
 • witaminę B – jajka, płatki owsiane, drób, soja,
 • witamina C – brukselka, pomidory, papryka, porzeczka, kiwi,
 • witaminę D – ryby, ser żółty, masło,
 • witaminę E – oleje, słonecznik, jagody, szparagi, jarmuż,
 • żelazo – ziemniaki, buraki, brokuły, jabłka,
 • cynk – sezam, ryż, tofu, kakao, ciecierzyca, soczewica.

Oczywiście, możesz sięgnąć także po suplementację. Warto jednak poprzedzić ją badaniami – tylko wówczas będziesz wiedzieć, jakich faktycznie substancji odżywczych ci brakuje.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów? 8 zasad

Na wypadanie włosów wpływa tak wiele najróżniejszych czynników, że trudno jednoznacznie wskazać, co można zrobić, aby uchronić się przed przerzedzeniem włosów. Nie zaszkodzi jednak, jeśli spróbujesz je wzmocnić.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły?

 1. Prowadź zdrowy styl życia – zadbaj o bilansową dietę, ale i regularny sen, wypoczynek, aktywność fizyczną i częste przebywanie na świeżym powietrzu.
 2. Pamiętaj, aby wysuszyć włosy lub pozwolić im naturalnie wyschnąć przed snem.
 3. Traktuj włosy delikatnie – używaj serów czy olejków, które ułatwiają rozczesywanie. Unikaj szarpania, ciągnięcia i wystrzegaj się szczotek z ostrymi ząbkami.
 4. Zadbaj o oczyszczenie skóry głowy, regularnie stosuj peelingi enzymatyczne.
 5. Sięgaj po najlepsze wcierki na wypadanie włosów, które je wzmocnią i odżywią.
 6. Nie czesz włosów w obciążające je fryzury.
 7. Wykonuj masaż stymulujący cebulki.
 8. Zabezpieczaj skórę głowy przed farbowaniem czy rozjaśnianiem, używaj wyłącznie produktów wysokiej jakości.

Jednocześnie bądź dla siebie wyrozumiała i pamiętaj, że nie na wszystkie przyczyny wypadania włosów masz wpływ. Nie zawsze więc będziesz w stanie wyeliminować czynniki odpowiadające za przerzedzenie się włosów.