Jak szybko zapuścić włosy? Fryzura dłuższa o 5 centymetrów w 2 miesiące

Masaż skóry głowy, dobrze dobrane szampon i wcierka, profesjonalne zabiegi – na długość włosów możemy wpłynąć wieloma metodami. Czy sprawę załatwi świadoma pielęgnacja włosów? A może należy szczotkować je przy pomocy specjalistycznych akcesoriów albo regularnie olejować? Jedno jest pewne – proces zapuszczania nie musi być długi i żmudny. Przedstawiamy najlepsze działania na sytuacje kryzysowe, gdy włosy nie rosną tak ochoczo, jakbyś tego chciała. Sprawdź, jak zadbać o organizm od środka, aby wspomagać porost włosów i poznaj sprawdzone domowe sposoby na długie i piękne kosmyki.

Pielęgnacja włosów: masaż i pobudzanie mikrokrążenia przy pomocy specjalnych szczotek

Najlepsze sposoby na porost włosów? Absolutną podstawą przyspieszenia wzrostu włosów jest regularna stymulacja mikrokrążenia skóry głowy, co efektywnie wpływa na dostarczenie podczas pielęgnacji jak największej liczby składników aktywnych w głąb macierzy włosa. Warto szczotkować skalp dwa razy dziennie. Ta prosta metoda nie tylko pobudza krążenie, ale również oczyszcza skórę głowy i włosy z wszelkich zanieczyszczeń. Właściwie dobrana szczotka to już połowa sukcesu w pielęgnacji i utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przyjrzyj się jakości wykonania i materiałom użytym przy produkcji. 

Dobrym wyborem będzie szczotka do masażu głowy ze specjalnie przystosowanymi nylonowymi pętelkami, które idealnie masują i pobudzają mikrocyrkulację. Do codziennego użytku dobrze sprawdzają się poduszki z naturalnej gumy, równomiernie rozprowadzające nacisk na całą powierzchnię szczotki. Tym samym zapewniają delikatniejsze działanie na skórze, która jest dzięki temu bardziej dotleniona i nawilżona. Przekłada się to na poprawienie jakości włosów i ich szybszy wzrost.

W przypadku gęstych i długich włosów poszukaj szczotek z włosiem dzika i włóknem nylonowym. Sięgając po to specjalne akcesorium, unikniemy szarpania, a naturalne włosie skutecznie usunie zanieczyszczenia oraz odżywi włosy poprzez domknięcie ich łusek. Kolejną zaletą jest to, że w naturalny sposób wzmocni połysk i zbuduje objętość. Warto zdecydować się na szczotkę wykonaną z nylonu, która za pomocą zaokrąglonych żywicznych końcówek lepiej przeniknie przez włosy, rozczesując je od samej nasady. Na rynku dostępne są także modele z jonami srebra zapewniającymi ochronę antystatyczną oraz zapobiegającymi mnożeniu się bakterii. Uwierz nam, ten gadżet wpłynie na wygląd Twojej fryzury lepiej niż najlepsza lokówka czy prostownica!

Skóra głowy a szybkie zapuszczanie włosów: peeling raz w miesiącu

Dobrze dotleniona skóra, wolna od zrogowaciałej warstwy, będzie przyswajała intensywniej składniki aktywne. Naturalny cykl złuszczania skóry to 30 dni – każdy z nas powinien minimum raz w miesiącu zastosować peeling, który usunie martwy naskórek i otworzy pory skalpu. W drogerii lub salonie fryzjerskim dostępne są gotowe preparaty, zarówno bazujące na niskich stężeniach kwasów hydroksylowych, jak i mechaniczne. W przypadku tych działających na zasadzie ścierania sprawdzą się produkty bogate w drobinki soli morskiej lub ziaren kawy. Peeling możemy również przygotować samodzielnie, sięgając po cukier lub sodę. Krok ten przygotuje skórę głowy do dalszych etapów pielęgnacyjnych.

Jak często podcinać końcówki przy zapuszczaniu włosów?

Jeśli chcesz zapuścić włosy, warto zadbać o regularne podcinanie. Brzmi jak absurd? Nie do końca. Rozdwojona końcówka może uszkodzić strukturę włosa na całej długości. Zaniedbane pasma będą się kruszyć i łamać, a z czasem zniszczenia zbliżą się do nasady. Końcówki włosów przycinaj mniej więcej co dwa miesiące. Bez tego włosy nie będą ani ładne, ani zdrowe.

Zapuszczanie włosów a właściwa dieta

Siła włosów zależy od odpowiedniego doboru pożywienia, stylu życia i uwarunkowań genetycznych. Zbilansowana i zróżnicowana dieta bazująca na zdrowych pokarmach przeciwdziała wypadaniu włosów i wzmacnia je od wewnątrz. Najważniejszą rolę w cyklu wzrostu włosa odgrywają substancje mineralne, witaminy, białko oraz cynk. Znaleźć je można w takich pozycjach jadłospisu jak kakao, jagody (zawierające substancje ochronne, flawonoidy, o właściwościach przeciwzapalnych), owies i komosa ryżowa (uzupełniają zapotrzebowanie na różne witaminy z grupy B i C) oraz ulistnione warzywa zielone takie jak szpinak, brokuły czy kapusta (o właściwości przeciwutleniających i ochronnych). Dieta powinna być również bogata w kwasy tłuszczowe o działaniu odżywczym (znajdziemy je w rybach oleistych i nasionach chia) oraz sole mineralne (ich źródłem są orzechy, migdały i pestki dyni). 

Suplementacja na porost włosów

Włosy potrzebują odpowiedniej dawki witamin i minerałów, które dostarczane są do brodawki włosa wraz z krwią. Ponieważ nasza dieta nie zawsze dostarcza odpowiedniej porcji składników odżywczych, warto sięgnąć po suplementy. Wybierajmy preparaty bazujące na składnikach, które mają duże znaczenie w budowie i odżywieniu włosów. Warto suplementować krzem (jego dobrym źródłem jest skrzyp) i żelazo, które zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia jego strukturę. Aminokwasy siarkowe, cysteina, metionina i białko – te składniki odbudowują osłabione włosy. Preparat powinien także zawierać cynk, biorący udział w budowie białka, z którego wytwarzane są włosy, jak i witaminę B7, czyli biotynę, która dostarcza wiązań siarkowych do macierzy włosa. Wiązania te przetwarzane są z innymi składnikami w keratynę, która odpowiada za budowę włosów. Żeby dostrzec efekt działania suplementów, należy zachować  systematyczność ich przyjmowania. Zazwyczaj pierwsze oznaki wzmocnienia włosów można zauważyć po 1 miesiącu.

Mezoterapia mikroigłowa, aby włosy rosły szybciej

Efektywny i bezpieczny zabieg mikro-nakłuwania skóry polega na kontrolowanych mikro-uszkodzeniach, w wyniku czego dochodzi do silnego pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz tworzenia nowego, zdrowego kolagenu i elastyny. Dzięki mikro-nakłuciom i aplikacji aktywnych składników na poziomie kapilarnym następuje lepsze pochłaniane przez włosy preparatów, które silnie stymulują ich wzrost, wzmacniają korzeń i przeciwdziałają wypadaniu. Aktywne komórki macierzyste wydłużają fazę anagenu (wzrostu włosa) i wpływają na poprawę procesów regeneracyjnych mieszków włosowych – mają za zadanie reaktywować wzrost i pobudzać porost włosów. Mezoterapię mikroigłową wykonuje się co 7-10 dni przez 8 tygodni.

Jak zapuścić długie włosy? Spróbuj zadbać o relaks i well-being

Ogólna kondycja organizmu także ma wpływ na porost włosów. Pamiętajmy, żeby znaleźć chwilę na odpoczynek – zabiegi relaksacyjne, masaże, odpowiednią ilość snu. Pomogą nam one powrócić do fizycznej i mentalnej równowagi. Stosowanie kosmetyków o działaniu prewencyjnym w połączeniu ze zdrowym stylem życia to podstawa dla zachowania zdrowego ciała i umysłu, a w efekcie także zdrowej skóry głowy i pięknych włosów.

Domowe sposoby nie działają? Wypróbuj zabiegi w salonie fryzjerskim

U fryzjera można skorzystać ze specjalnych zabiegów, do których wykorzystywane są preparaty zawierające aktywne składniki biologiczne. Popularnymi komponentami produktów o działaniu anti-aging oraz zapobiegającym zapaleniom skóry są karnozyna (o właściwościach antyglikacyjnych), wyciąg ze szpinaku (bogaty w minerały i witaminy, który hamuje procesy destrukcji białka) czy ekstrakt z jagód maqui (zawierający antocyjany, które zapewniają ochronę naczyń krwionośnych). Systematyczne poddawanie skóry głowy i włosów zabiegom bogatym we wspomniane komponenty poprawi nawilżenie i elastyczność skóry, a to przełoży się na jakość włosów.

Dedykowanym zabiegiem służącym pobudzeniu krążenia i dostarczeniu do macierzy włosa składników aktywnych jest np. zabieg Davines z wykorzystaniem produktów z serii Energizing. Kosmetyki z tej linii bazują na aktywnym kompleksie wzmacniającym, który tworzą fitoceutyki z kofeiny, zielona herbata, witamina B3, ekstrakt z kłosowca meksykańskiego, fasola mung i czerwona kończyna. Kompleks ten działa intensywnie na dwóch poziomach skóry – stymuluje fizjologiczny cykl wzrostu włosa i wzmacnia cebulkę, co poprawia jego kondycję i przyspiesza wzrost. Zarówno szampon, żel, jak i serum pobudzają mikrocyrkulację krwi skóry głowy, czego efektem jest równomierne dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych – a to jest fundamentem porostu włosów.

A jeśli nie masz tyle cierpliwości…

Bardzo niecierpliwym, którzy nie mają dwóch miesięcy na ten eksperyment, poleca się przedłużanie włosów metodą „kanapkową”. Niewielkie pasma o szerokości od 1 cm do 3 cm są niewidoczne dla oka, stanowiąc najlepszy wybór dla dyskretnego i naturalnego przedłużania włosów, bez ich obciążania. Ich kolor dobiera się indywidualnie w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Po każdej aplikacji pasma można nosić około 8-10 tygodni – okres ten zależny jest od szybkości porostu włosów. Po tym czasie zaleca się ponowną aplikację. Zaletą tej techniki jest to, że pozwala na dużą zmianę długości w krótkim czasie.

Magdalena Grabowska-Romanko – trenerka marki Davines, salon Diva