Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Plamy z żywicy: dlaczego trudno je usunąć?
  2. Jak usunąć świeżą żywicę z ubrania?
  3. Jak usunąć żywicę z ubrania: mrożenie
  4. Jak usunąć żywicę z ubrania: olejek herbaciany
  5. Jak usunąć żywicę z ubrania: spirytus, aceton, denaturat
  6. Jak usunąć żywicę z ubrania: jasne tkaniny
  7. Jak usunąć żywicę z delikatnych tkanin?
  8. Czego nie robić podczas usuwania żywicy z ubrań?

Plamy z żywicy: dlaczego trudno je usunąć?

Plamy z żywicy to jedne z najtrudniejszych zabrudzeń do usunięcia. Ciężko je usunąć z rąk, a co dopiero z tkanin. Żywica jest naturalną substancją wydzielaną głównie przez rośliny iglaste. Służy do zabezpieczania miejsc będących ranami, uszkodzeniami drzewa. Wydobywa się na zewnątrz w postaci płynnej, lecz po jakimś czasie zastyga, tworząc twardą skorupę. Charakteryzuje się gęstą, lepką konsystencją i nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego jest tak trudna do usunięcia z tkanin i innych materiałów. Czy da się usunąć żywicę z ukochanych jeansów, ulubionej bluzce lub z kurtki dziecka bez uszkodzenia tkaniny? Istnieje duża szansa na odratowanie odzieży, ponieważ żywica nie uszkadza struktury materiału. Można ją usunąć kilkoma sprawdzonymi domowymi sposobami.

Jak usunąć świeżą żywicę z ubrania?

Jeżeli plama z żywicy jest świeża, nie zdążyła jeszcze zastygnąć, możesz ją usunąć przy użyciu masła. Nie wkładaj ubrania do zamrażarki, żeby żywica nie zastygła, tylko nałóż tłuszcz bezpośrednio na plamę. Odczekaj około dwóch godzin. Następnie za pomocą gąbki, szmatki lub wacika nasączonego w roztworze amoniaku i soli (w proporcji 4:1, czyli cztery łyżeczki amoniaku z jedną łyżeczką soli), przetrzyj plamę. Wypierz ubranie w pralce w temperaturze dostosowanej do rodzaju tkaniny.

Jak usunąć żywicę z ubrania: mrożenie

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod usuwania żywicy, jest zamrożenie poplamionej tkaniny. Należy włożyć ubranie z plamą do zamrażalnika na kilka godzin. Jeżeli ubranie jest za duże i nie zmieści się, można obłożyć plamę kostkami lodu. W wyniku działania niskiej temperatury żywica maksymalnie zastygnie, straci lepkość i będzie można ją usunąć w sposób mechaniczny z powierzchni materiału. Zdrapując żywicę, powinniśmy robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić tkaniny. Najlepiej robić to delikatnie paznokciem, plastikowym nożykiem lub podważać delikatnie szpatułką. Nigdy nie zdrapuj żywicy ostrym narzędziem, żeby nie poszarpać włókien i nie przeciąć materiału. Do pozbycia się resztek pokruszonej żywicy, użyj rolek do ubrań lub taśmy klejącej.

Jak usunąć żywicę z ubrania: olejek herbaciany

Skutecznym rozwiązaniem na usunięcie żywicy z ubrania jest olejek herbaciany. Oprócz tego, że ma właściwości antyseptyczne, jest przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny, jest też doskonałym rozpuszczalnikiem. Nie odbarwia ubrań, jest bezpieczny w użyciu, jest niedrogi i łatwo dostępny. Kupisz go w każdej aptece, drogerii, sklepie z kosmetykami naturalnymi lub w sklepie zielarskim. Jak usunąć plamy po żywicy z ubrania za pomocą olejku herbacianego krok po kroku:

  1. Nasącz wacik olejkiem i delikatnie przecieraj plamę. Uważaj, żeby nie zatłuścić olejkiem większej powierzchni tkaniny. Możesz zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami papierowymi ręcznikami.
  2. Ściągnij ostrożnie plastikową szpatułką rozpuszczoną żywicę.
  3. Przetrzyj zabrudzone miejsce wacikiem nasączonym spirytusem.
  4. Zastosuj płyn do mycia naczyń, żeby sprać tłuste pozostałości po olejku. Ubranie możesz wyprać ręcznie lub w pralce z detergentem do tego przeznaczonym. Plamy powinny zniknąć w 100%.

Jak usunąć żywicę z ubrania: spirytus, aceton, denaturat

Jeżeli plama znajduje się na ubraniu z włókien naturalnych, typu len, bawełna, można usunąć ją spirytusem, acetonem lub denaturatem. Należy przetrzeć plamę roztworem wody z jednym z tych preparatów w stosunku 3:1. Przy materiałach syntetycznych, typu poliester taki roztwór może mieć proporcje 1:1. Pamiętaj, żeby najpierw zrobić test w niewidocznym miejscu, czy taki preparat nie odbarwi tkaniny. Po usunięciu plamy ubranie należy dokładnie wyprać.

Jak usunąć żywicę z ubrania: jasne tkaniny

Jak usunąć żywicę z jasnych tkanin? Jeżeli zabrudziłyśmy żywicą ulubiony biały t-shirt lub jasne spodnie, to do usunięcia takich plam idealnie sprawdzi się soda oczyszczona. Należy wymieszać sodę z niewielką ilością wody. Tak przygotowaną gęstą pastę nakładamy na kilkanaście minut na plamę. Ubranie następnie pierzemy w pralce.

Jak usunąć żywicę z delikatnych tkanin?

Jeżeli plama z żywicy pojawiła się na delikatnej tkaninie, typu wełna lub jedwab, nie korzystaj z metod, które są zalecane do ubrań z bawełny lub poliestru. Możesz uszkodzić delikatną strukturę tkaniny. Do usunięcia plamy z żywicy na jedwabiu lub wełnie użyj jajka kurzego. Oddziel żółtko od białka. Żółtko wykorzystaj do celów kulinarnych, natomiast białko delikatnie rozprowadź na tkaninie. Odczekaj kilka minut, a następnie wrzuć ubranie do pralki i upierz w płynie do prania tkanin delikatnych.

Czego nie robić podczas usuwania żywicy z ubrań?

Są różne metody usuwania plam z żywicy z ubrań. Warto sięgnąć po domowe sprawdzone metody, zaczynając od najmniej inwazyjnej i najdelikatniejszej. Jeżeli plamy nie schodzą, warto kupić specjalnie dedykowany do tego celu odplamiacz. Jeżeli nie poskutkuje, a jest to ubranie, na którym bardzo nam zależy, można taką odzież oddać do pralni.

Tego nie należy robić podczas usuwania żywicy z ubrań:

  • Metoda z żelazkiem - wysoka temperatura sprawi, że żywica rozpuści się i wniknie w strukturę tkaniny. Będzie trudniejsza do usunięcia, można również przy tej metodzie uszkodzić stopę żelazka.
  • Unikaj żrących substancji - uszkodzisz tkaninę, ubranie będzie do wyrzucenia.
  • Nie używaj ostrych przedmiotów - do mechanicznego usuwania żywicy używaj delikatnych plastikowych narzędzi. Ostry nóż, śrubokręt, mogą zniszczyć, przeciąć tkaninę.
Reklama

Oczywiście może się zdarzyć, że powyższe metody nie zadziałają i plama okaże się nie do usunięcia. Wtedy takie ubranie warto przeznaczyć na leśne wycieczki, a kolejne plamy będą niezapomnianą pamiątką po szalonych eskapadach.

Reklama
Reklama
Reklama