Pielęgnacja włosów kręconych może być nie lada wyzwaniem. Nie tylko musisz dopasować ją pod wyjątkowo wymagające, kręcone kosmyki, co więcej, każdy włos jest różny - to, co sprawdziło się u kogoś innego, niekoniecznie będzie pasować tobie. A raczej twoim włosom. Dlatego dziś skupimy się na kilku uniwersalnych aspektach, dzięki którym twoje kręcone włosy mogą nabrać sprężystości, kształtu i blasku. 

Włosy kręcone – pielęgnacja

Zacznijmy od tego, co właściwie kryje się pod słowem pielęgnacja. W przypadku włosów proces ten powinien zaczynać się przede wszystkim od poznania ich typu. Włosy, ze względu na ich budowę, dzielimy na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Chociaż każdy typ ma pewną tendencję co do kształtu włosa – niskoporowate będą najczęściej proste i ciężkie, natomiast kręcone sprężynki to często typ wysoko- lub średnioporowaty.

Równowaga PEH. Co to takiego? 

O pojęciu PEH z pewnością niejednokrotnie słyszałaś w kontekście pielęgnacji włosów. Skrót pochodzi od trzech składników – protein, emolientów, humektantów. 

Proteiny

Proteiny to białka lub sekwencje aminokwasów, które są podstawowym budulcem ludzkiego organizmu, w tym włosów. Odpowiadają za regenerację, odbudowę i uzupełnienie braków w strukturze włosa. Proteiny, oprócz tego, że widocznie poprawiają kondycję włosa, podkreślają również naturalny skręt, dlatego w pielęgnacji włosów kręconych są wręcz niezbędne. Pysznie pachnącą maskę proteinową posiada w swojej ofercie polska marka Tołpa. Regeneruje, odbudowuje, a oprócz protein, znajdziesz w niej również enzymy i kwas fitowy. 

proteinowa maska

Emolienty

Kolejnym składnikiem w skrócie PEH są emolienty. To składniki, które odpowiadają przede wszystkim za ochronę włosa. Szczelnie otulają łuskę, tworząc warstwę okluzyjną chroniącą włos przed czynnikami uszkadzającymi. Emolienty pomagają "wtłoczyć" składniki odżywcze, wygładzają i dodają blasku. Składnikami, których chcesz szukać w masce emolinentowej są na przykład:

  • Olej arganowy
  • Masło shea

Maskę arganową Biovax polecamy szczególnie, jeśli brak emolientów w pielęgnacji stał się już widoczny. To intensywna kuracja dla włosów suchych łamliwych i pozbawionych blasku. Oprócz arganu, o kondycję zadba również kokos i makadamia, które pozostawią subtelny, rozkoszny zapach. Dodatkową zaletą tej maski jest to, że chroni przed promieniowaniem UV. 

Humektanty 

Ostatnim składnikiem w kompleksowej pielęgnacji włosów powinny być humektanty. To tak zwane "nawilżacze". Wybranie kosmetyku o takim działaniu ma za zadanie uelastycznić kosmyki i sprawić, że nie będą łamliwe. Do najlepszych humektatnów zalicza się między innymi sok z aloesu, gliceryna i kwas hialuronowy. Możesz wybrać też specjalną serię kosmetyków z całym zestawem składników nawilżających. Ulubieńcem w ostatnim czasie stała się marka YOPE ze swoją serią do włosów: Boost, Hydrate i Balance. Tą, po którą warto sięgnąć, kiedy włosy są przesuszone, jest oczywiście Hydrate. Przepięknie pachnie i działa cuda. 

Metoda OMO

Oprócz równowagi PEH, pewnie słyszałaś również o metodzie OMO. Czym jest? To również skrót, który tym razem oznacza Odżywianie–Mycie–Odżywianie. Wiemy, że pielęgnacja zaczyna się od podstaw, dlatego zmiana sposobu mycia może drastycznie (w najlepszym tego słowa znaczeniu) zmienić wygląd włosów. Metoda OMO polega na zwilżeniu włosów, dokładnym rozprowadzeniu odżywki na całej długości włosów, pozostawieniu jej na czas mycia skóry głowy szamponem, a później spłukaniu. Na koniec, już klasycznie, ponownie aplikujemy odżywkę. 

Jakich efektów możemy się spodziewać po metodzie OMO? Chociaż mogą ją zastosować wszystkie osoby z długimi, a nawet półdługimi włosami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie najbardziej znana właśnie w kręgu posiadaczek/posiadaczy włosów kręconych. Przede wszystkim dlatego, że takie mycie genialnie podkreśla/wydobywa skręt włosa. Najbardziej podatne na efekty metody OMO będą włosy wysokoporowate.

Wyjaśnienie krok po kroku metody OMO znajdziesz tutaj: 

Włosy kręcone – pielęgnacja. TOP produkty do włosów kręconych

Posiadaczki loków często decydują się na kosmetyki przeznaczone do włosów kręconych. Są bogate nie tylko w formuły odżywcze, ale także w składniki, które podkreślają naturalny skręt włosa. Fenomenalną serią do włosów kręconych może poszczycić się marka Hairlust. W pomarańczowej linii znajdziesz wszystkie kosmetyki potrzebne do troskliwego zaopiekowania się włosami kręconymi i wydobycia z nich maksymalnego piękna. Przede wszystkim szampon i odżywka, które nie zawierają siarczanów i silikonów. 

Oprócz tego w ofercie warto zwrócić uwagę na: 

  • Odżywkę do mycia włosów kręconych. To delikatny produkt przeznaczony do włosów przesuszonych i niewyrazistych loków. W składzie znajdziesz organiczny aloes, olej z awokado i ekstrakt z mango. Oprócz tego mieszanka Anagain™ z kiełków grochu i organicznego ekstraktu z grochu chroni włosy przed łamaniem i przerzedzeniem.
  • Butelka ze spryskiwaczem. To być może niekonwencjonalny wybór, ale butelka z wodą to często największy ratunek dla włosów kręconych. Kluczowy jest...odpowiedni wybór spryskiwacza. Delikatna mgiełka nawilży włosy i podkreśli skręt w ciągu dnia. 
  • Szczotka do włosów kręconych to kolejny produkt z tych kategorii tych niepozornych. Czesanie włosów kręconych to temat na osobny artykuł, ale warto zapamiętać dwie rzeczy: pierwszą jest rozczesywanie na mokro, drugą odpowiednia szczotka. Ta szczotka do kręcenia włosów nadaje się do wszystkich rodzajów pasm, pomaga uformować loki, rozprowadzając produkt do stylizacji, unosząc włosy od nasady i tworząc wyrazisty skręt.

Pielęgnacja włosów kręconych stała się w ostatnim czasie popularnym tematem. Podejrzewamy, że jednym z powodów może być powrót na naturalne fryzury. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że zamiast stylizować włosy, podkreślamy ich naturalną fakturę. Właśnie dlatego ich dobra kondycja stała się priorytetem.