Jak dbać o brodę?

W chwili, gdy zaczynamy zapuszczać brodę, dochodzi do zahamowania produkcji sebum. Czym jest sebum? To naturalny lubrykant skóry, wydzielany przez gruczoły łojowe. Zapewnia miękkość skóry oraz tworzy na niej ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą. Jednak przy zahamowaniu skóra zaczyna wysychać oraz przede wszystkim staje się podatna na podrażnienia i swędzenie. Te stany zna zapewne każdy brodacz. Aby nie odczuwać tych nieprzyjemnych stanów i przy okazji sprawić, by nasza broda wyglądała estetycznie i zdrowo, należy mieć pod ręką kilka kosmetyków.

Czym pielęgnować zarost? 

Kluczem do perfekcyjnego zarostu jest świadoma i regularna pielęgnacja, która z czasem stanie się naszym nawykiem. Jeśli marzysz o tym, by mieć zadbaną i gęstą brodę, warto zaopatrzyć się w sprawdzone kosmetyki, a tych na polskim rynku  naprawdę nie brakuje. Stałym elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego powinny być olejki, balsamy oraz szampony dedykowane brodaczom. Nie można jednak zapominać również o akcesoriach. Podstawowym narzędziem każdego posiadacza brody jest oczywiście szczotka, która wymodeluje zarost, ale także pomoże równomiernie rozprowadzić aplikowane kosmetyki. To jednak zaledwie kilka z jej długiej listy zalet. Więcej znajdziecie poniżej. 

CZYTAJ TEŻ: Tanie i dobre kosmetyki dla mężczyzn. Za każdy z nich zapłacisz mniej niż 30 złotych

Produkty dla mężczyzn – szczotka do brody

Pielęgnacja zarostu wcale nie musi być mission impossible. Wręcz przeciwnie. Jeśli wiemy, jak to robić, to wówczas w szybkim tempie wypracujemy sobie odpowiednie nawyki. Na pewno powinniśmy się na początku zaopatrzyć w szczotkę do brody, którą zwie się też kartaczem. Plusem tego akcesorium jest to, że pomaga w walce z wysychającą skórą pod brodą i łuszczącym się naskórkiem. Za sprawą tej szczotki poprawimy kształt brody i nadamy jej zdrowy połysk. Bez niej ani rusz.

Kosmetyki dla mężczyzn – olejek do brody

Cóż, bez tego produktu nie ma mowy o pielęgnacji brody. Jest to niezbędna rzez, która odpowiada za nawilżanie nie tylko samej brody, ale także skóry pod nią. A jak już wcześniej wspominaliśmy, zarost ma wpływ na spadek produkcji sebum. Tym samym olejek do brody zapobiega wysychaniu brody i zmniejsza podrażnienia. Co więcej, chroni ją przed różnymi nieprzyjemnymi zapachami otoczenia typu spalinami czy dymem papierosów. Składniki eteryczne w olejku sprawiają, że pachnie naprawdę dobrze. Regularne stosowanie pozwoli naszej brodzie uzyskać przyjemną miękkość. Jak widać same plusy.

Balsam do brody to świetna rzecz, gdy prowadzimy nierówną walkę z odstającymi włosami. Nie dość, że je okiełzna, to jeszcze prawidłowo ułoży kształt brody. Ten produkt potrafi także nawilżyć nasz zarost, ale nie robi tego tak dobrze, jak olejek. Wosk również jest przeznaczony do stylizacji brody i wąsów. Różnica polega na tym, że jest to zdecydowanie najmocniejszy kosmetyk do zarostu, więc przyda się w sytuacjach, w których balsam sobie już nie radzi. Jest gęsty i zwarty, dzięki czemu ułożymy odstające włosy lub wywiniemy je w sposób, jaki nam się żywnie podoba.

Kosmetyki dla mężczyzn – szampon do brody

Na koniec coś, co nierzadko uznaje się za zbędny kosmetyk. Wiele osób zamiast niego używa szamponu do włosów opartego na naturalnych składnikach, nie zawierającego np. parabenów SLS. Jednak szampon do brody jest przydatnym produktem, bowiem dzięki niemu nie musimy się martwić, czy używamy odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji. Szampon do włosów może m.in. skleić naszą brodę, co przy szczotkowaniu skończy się utratą jej objętości. Dlatego warto mieć pod ręką także i ten kosmetyk.

Oczywiście nie wolno zapominać, że po ok. 3 tygodniach zarost wymaga strzyżenia. Im częściej go podcinamy, tym szybciej rośnie. I co najważniejsze – nie możemy się obejść bez odpowiednich kosmetyków. Zacznijcie od szczotki i olejku, a zobaczycie, że zaraz dokupicie kolejne rzeczy. W końcu nasza brody czy wąsy muszą wyglądać jak najlepiej.

WILKINSON

Przy okazji pielęgnacji brody i zarostu warto wiedzieć, że można to robić nie tylko modnie, lecz także w duchu odpowiedzialności za planetę. Na rozwiązanie takie postawiła ostatnio marka Wilkinson, która wprowadziła na polski rynek nowy, ekologiczny produkt: maszynki Xtreme 3 Eco Green. Rączka w takiej maszynce wykonana jest w 95% z tworzywa pochodzącego z odzysku, a do produkcji tekturowego opakowania, które nadaje się do recyklingu, w 90% została użyta makulatura, która po wrzuceniu do pojemnika na papier podlega ponownemu przetworzeniu. Co więcej, posiada ona także certyfikat FSC, który świadczy o zrównoważonej produkcji mającej na uwadze żywotność lasów oraz zachowanie ich bogactw biologicznych.