Meble Oskara Zięty, półki lewitujące nad sofą, a może huśtawka zamontowana pod sufitem? Minimalnie, folklorystycznie, kontrastująco? Tak oryginalnie urządzają się mieszkańcy loftów na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, a pomaga im w tym architektka Małgorzata Chabzda. Ich wysokie, ceglane lofty kojarzą się z industrialnymi mieszkaniami w Berlinie czy Nowym Jorku.

Mieszkanie w lofcie nie jest dla każdego. Przemysłowy klimat wnętrz i wysokie pomieszczenia z dużymi oknami cenią sobie głównie indywidualiści. Na loftowym osiedlu we Wrocławiu króluje cegła i beton, chociaż lofty na osiedlu Nowa Papiernia powstały w XIX-wiecznych budynkach po fabryce papieru. Beton dobrze kontrastuje z czerwienią cegły i łukowymi stropami, jednak każdy mieszkaniec urządza się inaczej dodając indywidualnego charakteru swojemu wnętrzu.

Swój loft zaprojektowała sama Katarzyna Patyrak, architekt wnętrz, stawiając na klasyczną czerń, biel i szarość, które dobrze komponują się z dębowymi podłogami, dekoracyjnym tynkiem, a całość uzupełniają pamiątki z podróży. Nad sofą lewitują półki na książki!

Kolejny loft to mix elementów pozornie do siebie niepasujących - fototapety muralu z Białegostoku, zabytkowej skrzyni, folklorystycznych motywów. Inny został urządzony bardzo minimalistycznie i oszczędnie, a jedynym elementem wyróżniającym jest w nim huśtawka przymocowana pod sufitem - do wyglądania przez okno podczas bujania!

W loftach przewija się również skandynaski design, styl industrialny rodem z New Mexico, inspiracje Nowym Jorkiem, a nawet marokańskie klimaty w postaci płyt ceramicznych czy ściany z luksfer. 

Cały kompleks budynków powstał w roku 1889 na potrzeby fabryki papieru, po wojnie zmienionej na Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, z której zeszyty i bruliony miał w plecaku niemal każdy uczeń. Pod koniec XX wieku papiernię zamknięto, a budynki stawały się coraz bardziej zaniedbane. Kilka lat temu prywatny inwestor postanowił przywrócić budynkom pierwotne piękno. 

Lofty w Nowej Papierni we Wrocławiu - galeria>>