Subiektywnie o trendach w jadalni Federica Cattelan, Cattelan Italia

Stół jak rzeźba

Już w momencie powstania, w 1979 roku, Cattelan Italia był jedną z pierwszych marek, które potraktowały stół jako deklarację projektową, dzieło sztuki do wyeksponowania, dzisiaj ten trend osiągnął swój szczyt. Ludzie wybierają teraz najbardziej oszałamiające kształty, aby zachwycić swoich gości, a my możemy zaoferować szeroką gamę rzeźbiarskich mebli o artystycznych kształtach i zdobionych blatach. Ze względu na efektowne blaty coraz częściej też nie używamy obrusów. Decydując się przecież na piękny blat, z artystycznym nadrukiem lub wzorem naturalnego marmuru, nie chcesz go ukrywać. Wybierasz raczej ręcznie robione tace czy naczynia pasujące do wyszukanej powierzchni. Rezultatem jest osobista kompozycja, która wyraża twój charakter i gust. Natura górą. Tę potrzebę ekstrawaganckich kształtów równoważy trend wybierania naturalnych i organicznych materiałów. Wierzymy, że ten kierunek jest częściowo napędzany zrównoważonymi wyborami projektowymi, ale przede wszystkim wyraża naszą potrzebę poczucia bliższego związku z naturą i jej autentycznymi surowcami. Musimy czuć teksturowane powierzchnie, takie jak w naszym stole z kolekcji Argile w szpachlowanej glinie. Nasze oczy cieszą uspokajający wygląd nieregularnych żył marmuru lub rozproszone niuanse naturalnych kamieni. Ludzie wolą surowe, organiczne materiały niż powierzchnie przemysłowe, które dążą do perfekcji. Dolce vita w praktyce.

Nowe koncepcje krzeseł

Koncentrując się na innych elementach jadalni, opracowujemy nowe koncepcje krzeseł. Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym czerpiemy przyjemność z jedzenia i spotkań towarzyskich. Tradycyjny trzygodzinny włoski niedzielny lunch to sposób na docenienie czasu spędzonego w domu, który coraz więcej ludzi na całym świecie zaczyna doceniać i naśladować. Z tego powodu nasze najnowsze modele krzeseł mają zaoblone kształty, aby były wygodniejsze podczas długiej biesiady. Dodatkowo są obrotowe, aby ułatwić rozmowę w pokoju, i mają starannie zaprojektowane siedzisko, aby wspierać ciało. Najlepszym przykładem jest krzesło obrotowe Rihanna X z nowej kolekcji Cattelan Italia.

Lustra w jadalni

Na koniec porozmawiajmy o lustrach. Jeszcze kilka lat temu były przedmiotami użytkowymi, wieszanymi głównie w łazienkach i korytarzach. Teraz już nie. Projektanci wnętrz uwzględniają ich dekoracyjną rolę. Są jednocześnie formą artystyczną, oknem, źródłem światła i iluzją. W zeszłym roku wprowadziliśmy aż 7 nowych modeli luster o bardzo różnych kształtach i rozmiarach, aby zaspokoić wszelkie potrzeby stylistyczne i przestrzenne. Niektóre z nich są wyposażone w oświetlenie LED, by jeszcze bardziej podkreślić ich sylwetkę.

Materiał ukazał się w ELLE Decoration 2/2023