Wiele z nich na stałe gości w muzeach i galeriach sztuki, inne zdobią stoły rodzin królewskich, głów państw i znamienitych osobistości świata kultury i sztuki. Dziś Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. są częścią Polskiej Grupy Porcelanowej, łączącej potencjał dwóch fabryk w Ćmielowie i w Lubianie. Jej wiodącą ideą jest synergia wiekowej tradycji z nowoczesnym wzornictwem oraz potrzebami dzisiejszego rynku.

mat. prasowe

Ćmielów Design Studio to najmłodsza marka w tej grupie. W tym roku obchodzi okrągły jubileusz działalności. Potrzebowała zaledwie dekady, by stać się marką rozpoznawaną nawet daleko poza granicami kraju. Powstała w 2013 roku, wykorzystując spuściznę ćmielowskiej manufaktury i know-how współczesnych projektantów. Inicjatorem tych działań był ceniony artysta, ceramik i projektant Marek Cecuła, który po latach spędzonych m.in. w Nowym Jorku postanowił wrócić do Polski, widząc możliwości rozwoju współczesnej ceramiki na rodzimym gruncie. Jest jednym z artystów, którzy od końca lat 80. XX w. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Jego twórczość jest swoistym pomostem pomiędzy wzornictwem, rzemiosłem oraz rzeźbą. W Ćmielów Design Studio powierzono mu funkcję dyrektora artystycznego i dano możliwość stworzenia profesjonalnej, zaawansowanej technologicznie pracowni. Jej głównym celem miało być połączenie sztuki z przemysłem: tworzenie porcelany użytkowej i dekoracyjnej przy użyciu nowoczesnych technologii i eksperymentalnych technik produkcji, a także aktywne uczestnictwo w rozwoju polskiego wzornictwa poprzez wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów o współczesnej, adekwatnej do trendów estetyce.

mat. prasowe

W ciągu 10 lat od powstania Ćmielów Design Studio wypuściło wiele kolekcji oraz szereg oryginalnych, wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych projektów, reprezentujących polski design na rodzimej i międzynarodowej scenie. W pracowni realizowane są projekty przeznaczone do produkcji przemysłowej, a także innowacyjne, limitowane, ręcznie wykonane i sygnowane edycje. Wykorzystywana jest zarówno biała, jak i kolorowa porcelana, co znacznie poszerza przestrzeń kreatywnych poszukiwań twórców. Ćmielów Design Studio to również platforma edukacji zawodowej, kształtująca kolejne pokolenia ceramików. W Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. pod egidą marki Ćmielów Design Studio organizowane są rezydencje i staże dla studentów i artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, co stanowi szczególną wartość w kontekście rozwoju marki o wieloletnich tradycjach. Międzynarodowa współpraca potwierdza niezwykle ważną rolę, jaką marka z pewnością zapisze się na kartach historii polskiej porcelany i rzemiosła.

A póki co, warto wybrać się do Sandomierza, gdzie w Muzeum Zamkowym od 7 lipca do 3 września można oglądać jubileuszową wystawę.