Klimatyczny zbiornik wodny w ogrodzie to kolejny już bardziej zaawansowany etap w projektowaniu ogrodu. Rosnące wokół niego rośliny skutecznie poprawią humor, a zimna woda orzeźwi w upalne dni. Niewielki zbiornik odpowiednio zaaranżowany jest także wielką ozdobą przestrzeni. W jaki sposób zbudować oczko wodne w ogrodzie? Czy można stworzyć je samodzielnie?

Oczko wodne w ogrodzie - od pomysłu do realizacji

Dodaje dużym przestrzeniom uroku, nieszablonowego wyglądu i stanowi nie lada atrakcję dla zmysłów. Kojący zapach rosnących wokół niecki bylin, szum spływającej kaskadami wody i obłe kamienie z pewnością zachwycą nie jednego zwolennika oczek wodnych. Można hodować w nich kolorowe rybki, to właśnie one sprawiają, że ogród prezentuje się elegancko. Zanim zdecydujesz się na realizację pomysłu zastanów się, w jakim miejscu stworzysz sadzawkę. Nie może to być miejsce bardzo nasłonecznione, ani za mocno skryte w cieniu. Optymalne jest wykopanie dużej powierzchni, dzięki temu woda będzie nagrzewała się wolniej, a glony i inne niepożądane rośliny nie zdążą się rozwinąć.

Oczko wodne w ogrodzie - kilka nietuzinkowych rozwiązań

Marzysz o stworzeniu nietuzinkowego oczka wodnego w ogrodzie? Ogumienie dużych samochodów i traktorów sprawdza się w tym przypadku idealnie. Zanim zetniesz górę opony umieść w jej wnętrzu włókninę, kamienie i kwiaty. Dopiero potem postaraj się wyżłobić teren, ułóż w nim gumę i nakryj folią. Dobrym wyborem jest użycie starej, nienadającej się do użytku wanny. Wystarczy wkopać ją w glebę, dodać folię i posadzić ulubione rośliny. Na efekty nie trzeba długo czekać. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy marzysz o zbiorniku wodnym z kaskadą. Spływająca wąskim strumieniem woda poprawia ekosystem i dotlenia wodę. Do wykonania fontanny potrzebne są metalowe rurki, pompa ciśnieniowa, filtr i skimmer, które umożliwią otrzymanie czystej wody. Ta opcja świetnie wygląda w ogrodzie o charakterze romantycznym lub w stylu francuskim. Innym, równie nieprzeciętnym rozwiązaniem jest sadzawka zaopatrzona w mostek.

Oczko wodne w ogrodzie - sposób na czystą wodę

Krystalicznie czysta woda jest marzeniem wielu miłośników sadzawek. Można ją uzyskać na dwa sposoby, Po pierwsze warto zaopatrzyć się w filtr wyławiający glony, zbutwiałe liście i inne niepotrzebne byliny. Można też posadzić określone gatunki kwiatów.
Najgłębiej umieść kwiaty czyszczące wodę. Hiacynt, lilie wodne czy osoka aloesowa to skuteczne rozwiązania, które zachwycą najbardziej wymagające osoby. Czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie? Tutaj znakomicie wyglądać będą niezapominajki, trzciny, pałki wodne, bergenia sercowata i liliowiec rdzawy.

Oczko wodne w ogrodzie - zabezpieczenie i  ochrona przed zimnem

Woda z oczka wodnego wycieka? W takim przypadku można wymienić folię, zamiast niej warto położyć nowy materiał lub znacznie trwalsze maty z kauczuku syntetycznego. Co zrobić zimą? Jeśli jesteś właścicielem dużego jeziorka o głębokości większej niż 100 centymetrów, akwen wodny raczej nie zamarznie. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zdecydowałeś się na budowę małego, zachwycającego zbiornika. Wówczas warto zadbać o stworzenie kilku przerębli, dzięki którym ryby i rośliny będą miały zapewniony stały dopływ tlenu.