Jak projektują i urządzają przestrzeń architekci i styliści wnętrz dla siebie? Dzisiaj zaglądamy do mieszkania we wrocławskim apartamentowcu, które dla swojej rodziny stworzyła Aldona Banasiuk-Suchorzewska, architektka wnętrz, absolwentka warszawskiej ASP oraz Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jej projekty znamy bardzo dobrze. Prace Aldony Banasiuk-Suchorzewskiej dwa razy znalazły się w finale naszego konkursu "Młodzi na Start". 

Apartament w sercu Wrocławia

To mieszkanie (90m2) mieści się w centrum Wrocławia, na najwyższej kondygnacji budynku (co za imponujące widoki z okna!). - Głównym założeniem było dla mnie stworzenie jak największej ilości miejsca do przechowywania, chciałam jak najwięcej rzeczy ukryć. Zabudowy są niemalże niewidoczne, stanowią całą ścianę w holu wejściowym - to kilka metrów bieżących ukrywające różne funkcje, łącznie z pralnią, czy funkcjonalną szafką spełniającą funkcję barku - podkreśla projektantka. 

Czerwień, lastryko i beton

Znaki szczególne? Beton i czerwone akcenty. Strefa dzienna łączy się tu z gabinetem. Pokój do pracy wydziela szklana zabudowa w solidnej ramie. W salonie znajdziemy szarą sofę z mnóstwem kolorowych poduszek, stolik kawowy, dywan z Fargotexu i konsolę. Tuż obok stanął stół z blatem lastryko i ciekawymi krzesłami. Jest też jedna z naszych ulubienic - lampa Vertigo! Stąd już tylko krok do aneksu kuchennego z grafitowo-złotą zabudową. W sypialni wzrok przyciąga natychmiast łóżko z tapicerowanym zagłówkiem w energetycznym, pomarańczowym kolorze (MILO). Dwie łazienki są jak noc i dzień. Jedna w ciemnym graficie, druga w bieli z obecnością czerwonych detali i wanną w zabudowie marmurowych kafli.  

Artystyczny szyk

Od progu widać, że w tym wnętrzu mieszkają artystyczne dusze. Sztuka ma tu swoje ważne miejsce. - Lubię otaczać się sztuką, dlatego we wnętrzu znajdziemy piękne obrazy oraz intrygujące malarskie formy przestrzenne. Pierwszym elementem, który pojawił się we wnętrzu i wokół którego zbudowałam całą opowieść, stał się przestrzenny obraz / forma malarska wykonana przez Roberta Jaworskiego (później pojawiła się kolejna, jej kształt jest bardzo intrygujący, organiczny, jednak kolory tym razem bardziej stonowane) - opowiada Aldona Banasiuk-Suchorzewska. W apartamencie artystyczny szyk budują także prace Piotra Ambroziaka, Erwina Sówki i Tomasza Malinowskiego. Naszą uwagę od razu zwróciły szklane formy (kultowe projekty Mistrzów zajmujących się szkłem w PRL-u oraz współczesne obiekty i kieliszki Aleksandry Kujawskiej). Za stylizację mieszkania do sesji odpowiada Anna Salak.