Celem organizowanego co dwa lata konkursu Miedź w Architekturze (Copper in Architecture Awards) jest wybranie najlepszych obiektów, w których zastosowano miedź i jej stopy.

– Konkurs to wspaniała okazja, aby zobaczyć jak wykorzystuje się miedź w nowoczesnej architekturze. Cieszy mnie, że z każdą edycją, projekty są coraz bardziej efektowne i bardzo często tworzone zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – mówi Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytutu Miedzi.
W skład tegorocznego jury weszło czterech architektów będących laureatami poprzednich edycji konkursu "Miedź w Architekturze": Ulla Hell (PLASMA studio, Włochy); Erik Nobel (NOBEL Arkitekter, Dania); Fernando Sá (Pitágoras Aquitectos, Portugalia) oraz Keith Williams (Keith Williams Architects, Wielka Brytania). To właśnie oni wybrali finałową dziesiątkę projektów, a we wrześniu wybiorą laureata.

Uruchomiono również głosowanie na nagrodę publiczności. Wystarczy zalogować się na stronie miedz-w-architekturze.pl i zagłosować na jeden z 10 finałowych projektów. Każdy głosujący weźmie udział w losowaniu iPada mini.

Konkurs Copper in Architecture Awards wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu „Copper Roofing Competition”. Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów. W poprzedniej edycji jury na zwycięzcę wybrało Platformę Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes.
Poniższe realizacje stanowią czołową dziesiątkę bieżącej edycji konkursu. Zobaczcie galerię>>