TOMEK RYGALIK (ur. w 1976 r.). Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej i wzornictwo przemysłowe na Pratt Institute w Nowym Jorku. W latach 2003–2005 odbył studia podyplomowe w Royal College of Art w Londynie. W Londynie otworzył studio projektowe. W 2009 r. kolejne w Łodzi, a od 2010 r. w Warszawie. Zrealizował projekty m.in. dla DuPont/Corian, Moroso, Iker, Noti, Pfleiderer, Bozar. Obecnie Studio Rygalik tworzą Tomek i Gosia Rygalik oraz zespół.

Nawet gdyby nikt nam nie powiedział, że krzesła nazywają się Dumbo, wiedzielibyśmy, że ich projektant naoglądał się kreskówek. Kiedy wszystko dookoła staje się coraz cieńsze i lżejsze, te krzesła przekornie narysowane są grubą, płynną krechą. Projektant zamiast modnych ultranowoczesnych technologii wykorzystał tradycyjne techniki stolarskie: gięte drewniane elementy to konstrukcja, a gięta sklejka – siedzisko i oparcie. Do tego krzesła w całości wykąpane są w mocnych kolorach. Odwołują się do emocji zaszczepionych w nas przez postać słoniątka stworzonego przez Disneya. Projekt powstał w 2013 r. dla marki Moroso.

Krzesło Dumbo, projekt Tomek Rygali, fot. mat. pras. Studio Rygalik

To od współpracy z Moroso rozpoczętej w 2006 r. kariera Rygalika nabrała tempa. Jechał rowerem przez londyński Kensington Garden, gdy zadzwoniła Patrizia Moroso, że podoba jej się jego fotel Raw z formowanej na mokro skóry bez żadnej wewnętrznej konstrukcji. I że chce go produkować. Rygalik mnóstwo czasu poświęca na propagowanie dobrego wzornictwa. Sam ucieka przed sztampą i broni się przed tworzeniem rzeczy niepotrzebnych.

Leksykon Deco: Tomek Rygalik - galeria projektów>>