Swarzędz Home to marka wywodząca się ze Swarzędzkich Fabryk Mebli. Jej założyciele właśnie tam nauczyli się meblarskiego rzemiosła, tam też zrodziła się ich pasja i miłość do drewna. Choć legendarna fabryka Antoniego Tabaki i późniejsze zakłady SFM dawno już nie istnieją, szlachetna tradycja przetrwała, by służyć kolejnym pokoleniom.

Swarzędzkie meble przez dekady były synonimem ponadczasowej formy i rzemieślniczej jakości. Pomimo upływu lat zachowały się w wielu domach i znakomicie służą swoim właścicielom. Ich historia nierozerwalnie splata się z losami naszego kraju, przemianami gospodarczymi i ustrojowymi, które wpłynęły na kształt obecnej gospodarki. Swarzędz już w połowie XIX wieku był prężnie działającym ośrodkiem przerobu drewna i rzemieślniczej produkcji mebli. Prawdziwa historia swarzędzkich mebli rozpoczęła się jednak w 1905 r., kiedy Antoni Tabaka, poślubiwszy córkę bogatego rzemieślnika, otworzył swój pierwszy, niewielki zakład stolarski. Okazało się to na tyle udanym przedsięwzięciem, że w okresie międzywojennym powstała Fabryka Krzeseł i Stołów Antoni Tabaka Swarzędz, która była pierwszym zmodernizowanym przedsiębiorstwem tego typu w Polsce, produkującym meble i na potrzeby lokalne, i eksportującym je do Niemiec, Holandii i Turcji. Tabaka angażował się w życie gospodarcze i społeczne Swarzędza, zakładając tam m.in. cech stolarzy. Stale modernizował swoją fabrykę, stawiając na wzornictwo i technologię. Podejmował również wiele działań, które dziś określilibyśmy jako marketingowe.

Doskonałą passę przerwał wybuch II wojny światowej. Fabrykę przejęli okupanci, jej produkcja została przeznaczona na potrzeby wojenne, a Antoni Tabaka i jego żona trafili do obozów koncentracyjnych, skąd już nie wrócili. Po wojnie fabryka została upaństwowiona i włączona w skład Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Drzewnego, a w 1952 roku decyzją władz centralnych weszła w skład Swarzędzkich Fabryk Mebli. Co ciekawe, wśród rzemieślników wciąż funkcjonowało stwierdzenie, że pracują „u Tabaki”, co potwierdza ogromną rolę dawnej fabryki w życiu wielu mieszkańców Swarzędza. W ciągu następnych lat w miejscu starych baraków, w których mieściła się fabryka, powstał nowoczesny zakład.

Asortyment mebli został zmodernizowany i rozpoczęły się działania eksportowe. Swarzędzkie Fabryki Mebli stały się jednym z najprężniej działających producentów mebli w Polsce. Stale rozrastające się przedsiębiorstwo mogło pozwolić sobie na stosowanie najnowocześniejszych w tej części świata rozwiązań technologicznych i organizacyjnych. Z jego doświadczeń korzystał cały przemysł meblarski w kraju (były organizowane nawet specjalne wyjazdy szkoleniowe do Swarzędza dla pracowników z innych fabryk). Niezależnie od ustroju swarzędzkie fabryki zawsze dbały o swoich pracowników. W okresie Polski Ludowej przedsiębiorstwo mogło pochwalić się modelowym przykładem zaplecza socjalnego, jakie firma może stworzyć pracującym dla niej ludziom. Mieli oni do dyspozycji m.in. żłobek, przedszkole, obiekty sportowe i wypoczynkowe. Firma zainicjowała także pierwsze w mieście „blokowe” budownictwo mieszkaniowe. Bardzo istotna była też sfera projektowania i wzornictwa. Z SFM współpracowali związani z poznańską ASP projektanci mebli, m.in. Zenon Bączyk, Mirosław Stachowiak, Leonard Kuczma. Zaowocowało to udziałem w światowych targach i pokazach mebli, a także wieloma kompleksowymi realizacjami w kraju i za granicą. Do najbardziej znanych należy wyposażenie warszawskiego Pałacu Prymasowskiego czy Domu Polonii w Poznaniu.

Swarzędzkie meble gościły też w wielu obiektach użyteczności publicznej i placówkach dyplomatycznych. W 1976 roku stanowisko dyrektora objął charyzmatyczny Andrzej Pawlak. Prężnie zarządzał on fabryką i w 1990 roku doprowadził do jej prywatyzacji. Od tego momentu do pierwszej dekady XXI w. firma przechodziła wiele mniej lub bardziej udanych transformacji, które niestety doprowadziły do rozwiązania spółki w 2009 r. Ale tradycja doskonałego rzemiosła nigdy nie umarła. Dzięki pasji i determinacji prywatnych inwestorów najbardziej znana polska marka meblowa powróciła do gry w 2014 r. jako Swarzędz Home. Wykorzystując najlepsze tradycje i poszukując innowacyjnych rozwiązań, tworzy zupełnie nową jakość.

 

Tekst Anna Chwalińska