Jak ładnie pisać? W erze wszechobecnych komputerów i urządzeń mobilnych to pytanie nabiera szczególnego znaczenia. Coraz więcej uwagi przykładamy do liczby uderzeń na minutę, ignorując staranność w piśmie odręcznym. Tymczasem to właśnie ta technika stanowi naszą wizytówkę. Wystarczy powiedzieć, że w niektórych kulturach niestarannie napisany list, oficjalny lub nieoficjalny, jest obrazą dla adresata. Na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno i starannego pisania można nauczyć się nawet w wieku dorosłym.

Jak ładnie pisać?

Ładne pismo odręczne najlepiej ćwiczyć od najmłodszych lat. Każdy z nas rozpoczynał naukę pisania w dokładnie ten sam sposób, nie wszyscy posiedliśmy jednak umiejętność kreślenia pięknych liter. Papieru i długopisu używamy coraz rzadziej, a gdy już musimy coś zanotować, najczęściej robimy to pospiesznie i niestarannie. Czas to zmienić!

Zanim przejdziemy do nauki starannego pisania, najpierw musimy przygotować odpowiednie narzędzia. Po pierwsze - papier. Nie wystarczy dowolna kartka znaleziona na dnie szuflady, papier do nauki starannego pisma nie może być zbyt śliski ani zbyt szorstki. Pierwszy nie ułatwi kontroli nad długopisem, natomiast drugi będzie stawiał zbyt duży opór, co utrudni płynne pisanie. Najlepiej zdecydować się na dobrej jakości zeszyt w kratkę, który ułatwi zachowanie proporcji liter.

Po drugie - zdecyduj jakiego narzędzia będziesz używać. Długopis jest łatwiejszy w opanowaniu. Pióro wymaga większej cierpliwości, ale skuteczniej uczy staranności. Charakterystyka końcówki długopisu sprawia, że możesz obrać dowolny kąt pisania. Takie narzędzie jest też mniej wrażliwe na zbyt dużą siłę nacisku, ale ma zasadniczą wadę - prowokuje do szybkiego kreślenia liter, a pośpiech jest tym, czego chcesz uniknąć. Wieczne pióro uczy większej cierpliwości, co jest jego największą zaletą - szybkie pismo to niestaranne pismo. 

Oba przyrządy wymagają jednak nieco innej techniki pisania. Długopis zwykle chwytamy blisko końcówki i pochylamy go względem papieru pod kątem 80 stopni. Pióro wymaga 40-stopniowego nachylenia i chwycenia obsadki na wysokości 1,5-2 cm od stalówki (cały chwyt wyjaśniamy w dalszej części tekstu). Nie znaczy to, że trzeba wykonywać precyzyjne pomiary. Właściwą technikę podpowie samo narzędzie. 

Na jego zakup warto wydać nieco większą kwotę. W tym przypadku cena ma wyraźne przełożenie na jakość, nawet jeżeli mówimy o długopisie. Jego korpus musi wykazywać odpowiednią grubość i kształt, by ułatwić swobodny chwyt (cienkie długopisy wymuszają mocniejszy uścisk, grube ograniczają swobodę ruchów nadgarstka). Należy też zaznaczyć, że modele wyższej klasy swobodnie przesuwają się po papierze, a ich tusz nie rozmazuje się.

Co jeszcze będzie potrzebne? Nie obejdzie się bez inspiracji. Warto wybrać się na targ staroci i poszukać starych listów. Kiedyś nauka starannego pisania była nieodłącznym elementem programu kształcenia. Masę wzorów i szablonów można też znaleźć w Internecie. 

Jak ładnie pisać drukowane litery?

Jeżeli naukę starannego pisania zaczynasz od drukowanych liter, będą ci potrzebne dodatkowe narzędzia. Idealne jest pióro ze ściętą stalówką, ale na początek wystarczą znacznie tańsze pisaki do kaligrafii. 

Na początku swojej przygody z tą sztuką pomiń skomplikowane wersje. Zdobiona majuskuła na początku zdania wygląda niezwykle efektownie i elegancko, ale to zbyt trudne zadanie dla początkujących. Wielu nowicjuszy próbuje opanować trudny krój Copperplate i po kilku niepowodzeniach zniechęca się do dalszej nauki.

Zacznij od najłatwiejszej wersji - pisz powiększoną wersję małych liter. Dzięki temu opanowujesz obie te sztuki w tym samym czasie. Gdy nabierzesz już nieco wprawy, przejdź do kreślenia liter printem, pogrubiając pionowe linie i zaokrąglenia (właśnie do tego przydadzą ci się narzędzia ze ściętą końcówką). Taki styl nie jest najefektowniejszy, za to nie można odmówić mu estetyki.

Jak ładnie pisać piórem?

Uznałeś, że pióro jest najlepszym przyrządem do nauki ładnego pisania? Świetnie! To podejście zaprocentuje. Jako osoba początkująca wybierzesz model ze stalówką w rozmiarze A lub M (chyba że piszesz lewą ręką, wtedy odpowiednia będzie stalówka LH). Takie pióra są wyposażone w zaokrągloną końcówkę, która wymusza proste pismo. To ważne, bowiem "koślawe bazgranie" jest w tym przypadku niemożliwe. 

Właściwe ułożenie pióra względem papieru opisaliśmy wcześniej, skupmy się zatem na prawidłowym chwycie. Narzędzie obejmujemy trzema palcami - kciukiem, środkowym i wskazującym. Końcem prawej strony kciuka dotykamy korpusu, delikatnie dociskając go do lewej strony palca środkowego i prawej strony palca wskazującego. Palec wskazujący powinien być zgięty w delikatny łuk i przytrzymywać pióro powyżej końca palca środkowego. Palce mały i serdeczny należy podkulić, żeby nie przeszkadzały w pisaniu. Ważne - chwyt musi być lekki! Zbyt mocne trzymanie pióra przełoży się na drżące pismo.  

Ćwiczenia na ładne pismo

Skoro znamy podstawy i wiemy od czego zacząć, najwyższy czas przejść do ćwiczeń praktycznych. Jak ładnie pisać litery? W tym celu, należy... cofnąć się do techniki, której używaliśmy na początku nauki pisania. Chyba większość z nas pamięta zapisywanie zeszytu literami alfabetu, teraz należy zrobić to samo. Tym razem będziemy posiłkować się wybranym wzorcem. Na każdą literę poświęć kilka stron i ćwicz do momentu, aż uznasz, że uzyskany efekt jest zadowalający.

W tym miejscu nie kończy się twoja nauka. Potrafisz już zapisać każdą literę z osobna, ale czy umiesz je łączyć? To znacznie trudniejsze. Twoje kolejne ćwiczenie polega na przepisywaniu treści. Najpierw, skup się na kilku artykułach prasowych. Gdy łączenie liter zacznie przychodzić ci ze względną łatwością, sięgnij po ulubioną lekturę i przepisz cały rozdział, a gdy zajdzie taka konieczność - także kolejne, aż pisanie nowym stylem stanie się dla ciebie całkowicie naturalne. 

Pamiętaj jednak, że nauka starannego pisania trwa przez cały czas. Powyższe ćwiczenia pozwolą ci wyrobić ładne pismo, teraz musisz podtrzymać tą umiejętność. Codzienne notatki (listę zakupów i rzeczy do zrobienia) zapisuj odręcznie, elektroniczny terminarz zamień na papierowy kalendarz. Z czasem możesz nabrać ochotę na poszerzanie swoich umiejętności. Kup wtedy zestaw do kaligrafii, składający się z zeszytu, kompletu pisaków pisaków i pióra, zaopatrz się w szablony i ćwicz lub zapisz się na kurs kaligrafii - ofert poszukaj w internecie.