Jubileuszowa, dziesiąta edycja Gdynia Design Days rusza już 30 czerwca. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem #sztorm. Poświęcona zostanie kreatywnemu niepokojowi, generującemu potrzebę zmian oraz sile sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. W programie znajdziecie ponad 20 inspirujących wystaw, kilkadziesiąt warsztatów i wykładów, spotkania z twórcami i ekspertami, blokitematyczne oraz projekcje filmowe. Sercem festiwalowych wydarzeń do 9 lipca zostanie ponownie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

Szczególnie polecamy wystawę konkursową:

Młodzi na Start

Podczas 6. już edycji konkursu młodzi designerzy zmierzą się z tematem „Małe wnętrza, wielki design”.​ Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty rozwiązujące problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy niewielkich przestrzeni. Laureata konkursu poznamy w trakcie wernisażu, a wyłoniony zostanie przez jury w składzie: Małgorzata Szczepańska, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Ewa Gołębiowska, Ryszard Balcerkiewicz, Marek Adamczewski oraz Tomasz Augustyniak.

Inne wystawy, które warto zobaczyć:

Miasto na fali – wystawa główna

Wystawa zaprezentuje ciekawe projekty związane z różnymi nurtami tematyki miejskiej, które przyczyniają się do odnowy miasta. Zaprezentowane zostaną udogodnienia techniczne usprawniające funkcjonowanie w dużych aglomeracjach. Ponad to wystawa poruszy kwestię budowania pozytywnych relacji społecznych w przestrzeni miejskiej oraz odpowiedzialności za dobro wspólne.

MANUBA Rzemiosło Odzyskane – edycja 2017

MANUBA – Kolekcja GDD to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym roku ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła.

Roundabout Baltic

Wystawa organizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wraz z Centrum Designu Gdynia i Muzuem Miasta Gdyni w roli partnerów. Prezentuje dorobek polskich projektantów w kontekście kulturowym obszaru Morza Bałtyckiego. „Roundabout Baltic” jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, rodzajem emocjonalnego pejzażu zbudowanego z przedmiotów codziennego użytku.

Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku

Wystawa tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności. Moda na retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji.

Elementarz polskiego designu

Wystawa jest próbą zebrania i zaprezentowania dzieciom 100 polskich ikon designu i ich idei. Dedykowana głównie najmłodszym odbiorcom festiwalu, z pewnością znajdzie swych odbiorców również w śród starszych uczestników, których zaciekawią nie zawsze znane opowieści związane z historią polskiego projektowania. Wystawa jest kontynuacją projektu „ILUSTROWANY ELEMENTARZ DESIGNU”.

Oskar Zięta – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Na wystawie „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni twórca przedstawiony zostanie zarówno jako projektant produktów oraz marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Podczas wydarzenia dowiemy się, w jaki sposób łączy on wiedzę inżynieryjną, zdobytą w Polsce oraz za granicą, z wrażliwością artysty. Zaprezentowane będzie pełne spectrum działalności Oskara Zięty, przybliżające sylwetkę artysty.

Najlepsze dyplomy ASP

Prezentacja najlepszych dyplomów absolwentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplomy wybierane są przez jury, które od 5 lat przyznaje nagrody w kategoriach: wzornictwo przemysłowe i architektura. Dla młodych absolwentów wystawa jest okazją do pierwszej konfrontacji z odbiorcami, zarówno starszymi kolegami po fachu, jak również dziennikarzami, inwestorami i potencjalnymi użytkownikami.

W tym roku praktyczny wymiar festiwalu, czyli wykłady i warsztaty dla profesjonalistów, podzielone zostały na specjalne bloki tematyczne dedykowane grafice, wzornictwu, miastu + architekturze, eco i wnętrzom. Poprowadzą je uznani eksperci ze świata sztuki, nauki, marketingu, biznesu i mediów.  Wśród nich m.in.: Paweł Podwojewski (Pracownia MOTIV), Magda Pilaczyńska, Michał Bachowski (magazyn F5), Agata Frankiewicz (Dekoeko.com), Marek Adamczewski (maradDesign)  oraz Jakub Koźniewski (panGenerator). 

Cały, bardzo bogaty program imprezy znajdziecie na stronie gdyniadesigndays.eu.